Genbrug med H&M

I dag indleder H&M et nyt initiativ, World Recycle Week, der har til formål at sætte fokus på cirkulært forbrug, og sigter efter at indsamle 1000 ton brugt tøj via kædens butikker verden over.

Sangeren M.I.A. er blikfang for H&M's genbrugsuge, der starter i dag. Foto: H&M.

18.04.2016

CSR.dk

Genbrug og high street fashion er ikke to begreber, der normalt hænger specielt tæt sammen, men det vil modetøjsgiganten H&M søge at ændre på det næste uges tid. Med start i dag og frem til søndag den 24. april er det nemlig World Recycle Week i den svenske mastodont, der dermed vil sætte fokus på et mere cirkulært forbrug.

Læs også: H&M med på liste over bedste etiske virksomheder

H&M har indsamlet tøj i sit Garment Collecting-initiativ siden 2013, hvorigennem 25.000 tons mere eller mindre udslidt tøj i alle mulige mærker er blevet indleveret af kædens kunder, der til gengæld er blevet belønnet med vouchers. På den baggrund har H&M siden da fremstillet tøj på basis af genbrugte tøjfibre, og på den måde søgt at ’slutte cirklen’ for tøjet, i stedet for at det ender på en losseplads eller i et forbrændingsanlæg.

Med World Recycle Week vil H&M via sine butikker på verdensplan indsamle 1.000 ton brugt tøj i løbet af de syv dage, og på den måde understrege sit fokus på den cirkulære tankegang, der i efteråret fik Ellen MacArthur Foundation til at udpege selskabet som Global Partner. Sammen med en video fra sangeren M.I.A. skal det få forbrugerne til at ændre deres vaner.

”Det her er den allerførste kampagne fra H&M, der fokuserer på ændret opførsel. Kampagnens centrale funktion er selvfølgelig at skabe opmærksomhed og forhåbentlig gøre genbrug cool og interessant – det synes vi jo det er. Det er det første skridt i retning af en cirkulær forretningsmodel, der er vejen til en bæredygtig fremtid for moden”, siger UK sustainability manager i H&M, Catarina Midby, til Marketing Week i forbindelse med kampagnens start i Storbritannien.

Læs også: Nyt bæredygtighedskodeks fra H&M

Det langsigtede mål er at intet tøj skal gå til spilde, men derimod indsamles til genbrug. Bare en enkelt t-shirt, der bliver udnyttet til nyproduktion, sparer ifølge H&M 2.100 liter vand.

-AK

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online