Frygt for worst-case-scenario

Det anerkendte Hadley Centre har analyseret flere mulige scenarier for en indsats i nedskæringen af den globale...

10.10.2008

CSR.dk

Det anerkendte Hadley Centre har analyseret flere mulige scenarier for en indsats i nedskæringen af den globale udledning af drivhusgasser:

Tidlig og langsom indsats - fra 2010 og frem skærer vi i CO2-forbruget med en procent om året. Det fører til en temperaturstigning på 2,9 grader ved slutningen af århundredet.

Sen og langsom indsats - først fra 2030 skærer vi i CO2-forbruget. Temperaturstigningen vil så være på fire grader ved slutningen af århundredet.

Tidlig og hurtig indsats - fra 2010 skærer vi hele tre procent i CO2-forbruget. Det vil give en temperaturstigning på to grader.

Centeret peger på, at det kun det sidste scenarie - "Tidlig og hurtig" - der virker, hvis man skal nå målene fra FN's klimapanel, der længe har sat grænsen for en maksimal temperaturstigning på to grader i 2100. Men allerede ved en stigning på to grader advarer forskere om, at mindst en femtedel af alle arter risikerer at uddø, mens en til to milliarder mennesker vil lide af vandmangel.
Og ryger temperaturen over de to grader vil planter og jord sænke deres evne til at optage CO2 betydeligt, og kommer den over fire grader er der risiko for, at permafrosten frigiver store mængder metan, hvilket er 21 gange stærkere end CO2.
En hvilken som helst form for forsinkelse af nedskæringer vil ifølge centrets førende klimarådgiver Vicky Pope øge risikoen for, at temperaturen rammer de afgørende fire grader, som vil udløse worst case-scenario.
(www.miljohorisont.dk/bæredygtighed)

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn