Frygt for worst-case-scenario

Det anerkendte Hadley Centre har analyseret flere mulige scenarier for en indsats i nedskæringen af den globale...

10.10.2008

CSR.dk

Det anerkendte Hadley Centre har analyseret flere mulige scenarier for en indsats i nedskæringen af den globale udledning af drivhusgasser:

Tidlig og langsom indsats - fra 2010 og frem skærer vi i CO2-forbruget med en procent om året. Det fører til en temperaturstigning på 2,9 grader ved slutningen af århundredet.

Sen og langsom indsats - først fra 2030 skærer vi i CO2-forbruget. Temperaturstigningen vil så være på fire grader ved slutningen af århundredet.

Tidlig og hurtig indsats - fra 2010 skærer vi hele tre procent i CO2-forbruget. Det vil give en temperaturstigning på to grader.

Centeret peger på, at det kun det sidste scenarie - "Tidlig og hurtig" - der virker, hvis man skal nå målene fra FN's klimapanel, der længe har sat grænsen for en maksimal temperaturstigning på to grader i 2100. Men allerede ved en stigning på to grader advarer forskere om, at mindst en femtedel af alle arter risikerer at uddø, mens en til to milliarder mennesker vil lide af vandmangel.
Og ryger temperaturen over de to grader vil planter og jord sænke deres evne til at optage CO2 betydeligt, og kommer den over fire grader er der risiko for, at permafrosten frigiver store mængder metan, hvilket er 21 gange stærkere end CO2.
En hvilken som helst form for forsinkelse af nedskæringer vil ifølge centrets førende klimarådgiver Vicky Pope øge risikoen for, at temperaturen rammer de afgørende fire grader, som vil udløse worst case-scenario.
(www.miljohorisont.dk/bæredygtighed)

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

07.10.2026CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J