Forskningsprojekt skal mindske migranters arbejdsulykker i dansk landbrug

Med en bevilling på 2,5 millioner kroner skal Moesgårds Antropologiske Analyseenhed på Aarhus Universitet, i samarbejde med Seges, undersøge migranters sikkerhedsudfordringer i landbruget.

Forskningsprojektet skal skaffe ny viden om sikkerhedspraksis og risikohåndtering i dansk landbrug. Arkivfoto..

12.10.2021

CSR.dk

Hvordan kan vi sikre mere arbejdssikkerhed blandt migranter i dansk landbrug? Det skal et nyt antropologisk forskningsprojekt blandt andet forsøge at finde svar på.

Bag forskningsprojektet står Moesgårds Antropologiske Analyseenhed, Mantra, der i samarbejde med Seges skal skabe ny viden om sikkerhedspraksis og risikohåndtering i dansk landbrug til gavn for nationale og internationale medarbejdere, ledere og eksterne aktører i dansk landbrug.

Læs også: Ukrainske landbrugsarbejdere bliver tvunget til at betale løn tilbage

En åben verden
Seges er et fagligt videns- og innovationshus, der arbejder med alt, som har med landbrugsdrift at gøre, og bidrager blandt andet til dataindsamlingen og analysen. Baggrunden for projektet er, ifølge projektleder ved Mantra Johanne Korsdal Sørensen, at dansk landbrug er blevet internationaliseret.

Medarbejdere fra hele verden udgør omkring 35 procent af arbejdsstyrken. Dansk og international forskning viser imidlertid, at både ledere og migranter i landbruget oplever samarbejdsudfordringer, som kan påvirke arbejdsmiljøet og sikkerheden.

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø estimerer en underregistrering af anmeldelsespligtige ulykker i landbruget på op til 85 procent.

Læs også: Bæredygtige landbrug danner grundlag for 40 nye grønne anbefalinger

”Fremtidig forebyggelse af ulykker i landbruget kræver derfor et styrket samarbejde om sikkerheden. I Mantra på Aarhus Universitet ser Adrienne Mannov og jeg derfor også frem til at samarbejde med blandt andet Astrid Stampe Lovelady fra Seges om at undersøge såvel landmænds som danske og internationale arbejderes sikkerhedspraksis på danske landbrug”, siger Johanne Korsdal Sørensen.

Projektet er finansieret af Arbejdsmiljøforskningsfonden med 2,5 millioner kroner og er navngivet ”Migranters sikkerhedsudfordringer i landbruget - antropologisk forskning i sikkerhedspraksis".

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup