Forskning blotlægger diskrimination af kvinder med tørklæde på arbejdsmarkedet

For første gang kan en undersøgelse kortlægge, at minoritetsetniske kvinder udsættes for forskelsbehandling i forbindelse med at søge jobs på det danske arbejdsmarked. Det er især tørklædet, arbejdsgivere har svært ved at se forbi.

Forskningen kan konkludere, at særligt tørklædebærende kvinder bliver udsat for forskelsbehandling på det danske arbejdsmarked..

11.03.2020

CSR.dk

Et studie fra Københavns Universitet kan nu afdække, at minoritetsetniske kvinder – og særligt de, der bærer tørklæde, udsættes for forskelsbehandling på arbejdsmarkedet. Det skriver Berlingske.dk

Forskningen viser, at minirotetsetniske kvinder er markant dårligere stillet i forhold til at blive kaldt til samtale, hvis de bærer tørklæde sammenlignet med etnisk danske kvinder.

Tørklædebærende kvinder skal i gennemsnit sende 60 procent flere ansøgninger afsted end etnisk danske kvinder skal for at blive kaldt til det samme antal samtaler, selvom kvinderne besidder samme kvalifikationer.

Læs også: Danske Rederier vil have flere kvinder ind i branchen

Forskningen indgår endvidere i en rapport fra Institut for Menneskerettigheder, der gennem 1.350 fiktive ansøgninger fra henholdsvis etnisk danske kvinder, minoritetsetniske kvinder og minoritetsetniske kvinder med tørklæde har undersøgt, hvorledes der er eksplicitte tegn på gruppetilhørsforhold når det kommer til samtaleindkaldelse.

Resultatet blev, at etnisk danske ansøgere blev indkaldt i 30,6 procent af tilfældene, mens det henholdsvis var 26 procent og 19,1 procent for ansøgere med minoritetsbaggrund og ansøgere med minoritetsbaggrund, der bærer tørklæde.

Evidensbaseret forskning
I forlængelse af rapporten har Institut for Menneskerettigheder derudover interviewet ti kvinder med tørklæde i forbindelse med deres oplevelser med forskelsbehandling på arbejdsmarkedet.

Her fremgår det blandt andet, at en har oplevet, at en chef har spurgt, ’om hun overhovedet kunne dansk’ til trods for, at det fremgik af hendes CV, at hun er født og opvokset i Danmark. En anden er blevet spurgt om, hvorvidt hun ville deltage i firmaets julefrokost.

Ligebehandlingschef hos Institut for Menneskerettigheder, Maria Ventegodt, understreger, at det vigtigt, hvordan der nu er konkrete tal på problemstillingen.

”Jeg må indrømme, at tallene kommer bag på mig. Der er stor forskel. Denne gang er der ikke tale om oplevelser, men faktiske tal. Vi kan ikke sige, hvor meget af denne forskelsbehandling, der er ulovlig, men vi har dokumenteret, at den er der, og det skal vi forholde os til”, siger Maria Ventegodt til Berlingske.

Læs også: Det blå Danmark mangler arbejdskraft, men har svært ved at tiltrække kvinder

Ophavsmanden bag studiet er Malthe Dal, ph.d i statskundskab fra Københavns Universitet. Han fremsætter, hvordan diskriminering på arbejdsmarkedet er en flerartet problemstilling.

”Der er et principielt aspekt, fordi det danske arbejdsmarked ideelt set følger et meritokratisk princip (uddannelse, erfaring og dygtighed er afgørende for den enkeltes position i samfundet, red.), og så er der et økonomisk perspektiv, når man ser på, om den tilgængelige arbejdskraft udnyttes godt nok. Derudover er der selvfølgelig en juridisk diskussion, for diskrimination er ulovlig”, siger Malte Dahl til Berlingske.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

27.04.2026Cabi

Sponseret

22.04.2026CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom