Forskning blotlægger diskrimination af kvinder med tørklæde på arbejdsmarkedet

For første gang kan en undersøgelse kortlægge, at minoritetsetniske kvinder udsættes for forskelsbehandling i forbindelse med at søge jobs på det danske arbejdsmarked. Det er især tørklædet, arbejdsgivere har svært ved at se forbi.

Forskningen kan konkludere, at særligt tørklædebærende kvinder bliver udsat for forskelsbehandling på det danske arbejdsmarked..

11.03.2020

CSR.dk

Et studie fra Københavns Universitet kan nu afdække, at minoritetsetniske kvinder – og særligt de, der bærer tørklæde, udsættes for forskelsbehandling på arbejdsmarkedet. Det skriver Berlingske.dk

Forskningen viser, at minirotetsetniske kvinder er markant dårligere stillet i forhold til at blive kaldt til samtale, hvis de bærer tørklæde sammenlignet med etnisk danske kvinder.

Tørklædebærende kvinder skal i gennemsnit sende 60 procent flere ansøgninger afsted end etnisk danske kvinder skal for at blive kaldt til det samme antal samtaler, selvom kvinderne besidder samme kvalifikationer.

Læs også: Danske Rederier vil have flere kvinder ind i branchen

Forskningen indgår endvidere i en rapport fra Institut for Menneskerettigheder, der gennem 1.350 fiktive ansøgninger fra henholdsvis etnisk danske kvinder, minoritetsetniske kvinder og minoritetsetniske kvinder med tørklæde har undersøgt, hvorledes der er eksplicitte tegn på gruppetilhørsforhold når det kommer til samtaleindkaldelse.

Resultatet blev, at etnisk danske ansøgere blev indkaldt i 30,6 procent af tilfældene, mens det henholdsvis var 26 procent og 19,1 procent for ansøgere med minoritetsbaggrund og ansøgere med minoritetsbaggrund, der bærer tørklæde.

Evidensbaseret forskning
I forlængelse af rapporten har Institut for Menneskerettigheder derudover interviewet ti kvinder med tørklæde i forbindelse med deres oplevelser med forskelsbehandling på arbejdsmarkedet.

Her fremgår det blandt andet, at en har oplevet, at en chef har spurgt, ’om hun overhovedet kunne dansk’ til trods for, at det fremgik af hendes CV, at hun er født og opvokset i Danmark. En anden er blevet spurgt om, hvorvidt hun ville deltage i firmaets julefrokost.

Ligebehandlingschef hos Institut for Menneskerettigheder, Maria Ventegodt, understreger, at det vigtigt, hvordan der nu er konkrete tal på problemstillingen.

”Jeg må indrømme, at tallene kommer bag på mig. Der er stor forskel. Denne gang er der ikke tale om oplevelser, men faktiske tal. Vi kan ikke sige, hvor meget af denne forskelsbehandling, der er ulovlig, men vi har dokumenteret, at den er der, og det skal vi forholde os til”, siger Maria Ventegodt til Berlingske.

Læs også: Det blå Danmark mangler arbejdskraft, men har svært ved at tiltrække kvinder

Ophavsmanden bag studiet er Malthe Dal, ph.d i statskundskab fra Københavns Universitet. Han fremsætter, hvordan diskriminering på arbejdsmarkedet er en flerartet problemstilling.

”Der er et principielt aspekt, fordi det danske arbejdsmarked ideelt set følger et meritokratisk princip (uddannelse, erfaring og dygtighed er afgørende for den enkeltes position i samfundet, red.), og så er der et økonomisk perspektiv, når man ser på, om den tilgængelige arbejdskraft udnyttes godt nok. Derudover er der selvfølgelig en juridisk diskussion, for diskrimination er ulovlig”, siger Malte Dahl til Berlingske.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom