Folketingsvalg: Topchefer ligestiller grøn omstilling med lavere skat på arbejde

Politikerne skal i den kommende valgkamp og i det efterfølgende regeringsgrundlag vægte fire områder, hvis det står til erhvervslivet. Det viser en ny meningsmåling baseret på svar fra 450 topchefer.

Folketingsvalget er skudt i gang, og de danske topchefer kommer med en ønskeliste til politikerne. Her skal klima blandt andet helt op på dagsordenen. Arkivfoto..

08.05.2019

CSR.dk

Grøn omstilling, bedre infrastruktur, lavere skat på arbejde samt turbo på forskning og uddannelse. Det er de fire favoritter, en ny regering skal levere på. Det viser en meningsmåling fra Greens Analyseinstitut, hvor 450 danske topchefer fra landets større virksomheder har svaret. Det skriver Børsen.

Læs også: Højere forbrug og mere CO2 fra energi i Danmark og verden i 2018

Erhvervslivet har talt. 65 procent ud af de 450 adspurgte topchefer ligestiller grøn omstilling med lavere skat på arbejde og bedre infrastruktur. Derudover placeres forskning og uddannelse allerhøjest med 71 procent.

”Lige nu står Danmark med store udfordringer med hensyn til klimaforandringer, bæredygtighed, uddannelse og sundhed”, siger Peder Holk, administrerende direktør i enzymselskabet Novozymes, til Børsen og uddyber:

”Vi skal have reduceret CO2-udledningerne, forbedret uddannelsessystemet så flere kommer igennem og i særdeleshed flere med tekniske, it-mæssige og naturvidenskabelige kompetencer. Vi skal udnytte mulighederne indenfor sundhedsområdet. Alt dette kræver forandring, penge og politisk ledelse”.

Han forklarer derudover, at han hellere vil se pengene brugt på de tre områder end at skatten bliver sænket.

Behov for nytænkning
Socialdemokraterne er glade for topchefernes udmelding. Særligt at klima, infrastruktur og forskning vægtes ligeså højt som skattelettelser.

”Det overrasker mig positivt, at det er prioriteret så højt. Vi er fuldstændig enige med erhvervslivets topledere i, at forskning og uddannelse, grøn omstilling og en bred, langsigtet plan for infrastruktur er vigtige. Der er behov for at tænke nyt og investere i en fremtidssikring af Danmark”, siger Benny Engelbrecht, finansordfører for Socialdemokraterne, til Børsen.

Hos pumpevirksomheden Grundfos, vurderes det, at der især på klimafronten skal ske noget nu. Men det er stadig vigtigt at prioriteterne skattelettelser, fordi det bland andet skal sikre et konkurrencedygtigt erhvervsmarked.

”For danskere og udlændinge i Danmark skal det grundlæggende kunne betale sig at arbejde og gøre en ekstra indsats, så vi ser gerne skatten på arbejde blive sænket. Det vil påvirke arbejdsudbuddet positivt og dermed ultimativt set også danske virksomheders konkurrenceevne”, fortæller Mads Nipper, administrerende direktør i Grundfos, til Børsen.

Socialdemokraterne vil ikke prioritere skattelettelser, lyder det fra Benny Engelbrecht. Partierne De Konservative, Liberal Alliance og De Radikale er de eneste, der går til valg på at sænke skatten på arbejde.

Forskning og uddannelse er topprioritet
Danmark skal sætte turbo på forskning og udvikling. Sådan lyder budskabet fra administrerende direktør i medikoselskabet Ambu, Lars Marcher.

”Nu repræsenterer jeg jo life science-industrien, der efterhånden er den største i Danmark og tegner sig for 18 procent af eksporten. Stort set alle selskaber i denne industri har stort set kun eksport, og det giver et massivt bidrag til det danske samfund. Derfor er det glædeligt, at der kommer mere og mere fokus på, hvordan vi sikrer rammevilkårene for innovation. Hvis ikke vi er innovative som samfund, går det kun én vej”, siger han til Børsen.

Læs også: Klimakampagne: 100.000 danskere skal råbe op om klima før valget

Han foreslår et højere fradrag for forskning og udvikling, så selv små virksomheder får råd til at investere.

- SDN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle