FN's Global Compact tager skat på dagsordenen

Torsdag d. 18. februar afholder FN's Global Compact et webinar om ansvarlig skat. Det er et klart gennembrud for den kontroversielle dagsorden, siger NGO.

Et debatoplæg fra tre NGO'er analyserer skat som ansvar. Nu tager FN's Global Compact det på sin dagsorden. .

16.02.2016

CSR.dk

Ansvarlig skat er stadig et stærkt kontroversielt emne. Men at det er en del af CSR-dagsordenen er ved at være etableret, i takt med at forbindelsen mellem skat og menneskerettigheder er blevet bedre belyst. 

På samme baggrund afholder FN's Global Compact d. 18. februar 2016 et webinar om ansvarlig skat. Programmet byderer på en briefing om forbindelsen mellem skat og menneskerettigheder, udfordringerne og begyndende best practices. Webinaret regnes af arrangørerne allerede som en succes med mere end 200 tilmeldte. 

Blandt talerne er Troels Børrild fra Mellemfolkeligt Samvirke, som på vegne af ActionAid fremlægger resultaterne af en analyse af hvorfor og hvordan, man kan gribe emnet ansvarlig skat an. 

"Det er et klart gennembrud at Global Compact nu tager emnet med i sit virkeområde. Jeg vil sige, at det ikke længere er troværdigt eller til gavn for virksomhederne selv at argumentere for, at virksomheders skattepraksis ikke er en del af CSR-dagsordenen. Der er stadig meget at diskutere i forhold til at finde ud af hvordan man griber det an, men det er givet at virksomhederne også skal være med til at finde løsninger på de udfordringer et dårligt fungerende globalt skattesystem giver, med de negative effekter på menneskerettigheder, som det forårsager," siger Troels Børrild. 

Debatoplægget, som er udarbejdet af ActionAid, Oxfam og Christian Aid i fællesskab med forord af bl.a. Unilever og KPMG, kan downloades her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

13.03.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København