FN's Global Compact tager skat på dagsordenen

Torsdag d. 18. februar afholder FN's Global Compact et webinar om ansvarlig skat. Det er et klart gennembrud for den kontroversielle dagsorden, siger NGO.

Et debatoplæg fra tre NGO'er analyserer skat som ansvar. Nu tager FN's Global Compact det på sin dagsorden. .

16.02.2016

CSR.dk

Ansvarlig skat er stadig et stærkt kontroversielt emne. Men at det er en del af CSR-dagsordenen er ved at være etableret, i takt med at forbindelsen mellem skat og menneskerettigheder er blevet bedre belyst. 

På samme baggrund afholder FN's Global Compact d. 18. februar 2016 et webinar om ansvarlig skat. Programmet byderer på en briefing om forbindelsen mellem skat og menneskerettigheder, udfordringerne og begyndende best practices. Webinaret regnes af arrangørerne allerede som en succes med mere end 200 tilmeldte. 

Blandt talerne er Troels Børrild fra Mellemfolkeligt Samvirke, som på vegne af ActionAid fremlægger resultaterne af en analyse af hvorfor og hvordan, man kan gribe emnet ansvarlig skat an. 

"Det er et klart gennembrud at Global Compact nu tager emnet med i sit virkeområde. Jeg vil sige, at det ikke længere er troværdigt eller til gavn for virksomhederne selv at argumentere for, at virksomheders skattepraksis ikke er en del af CSR-dagsordenen. Der er stadig meget at diskutere i forhold til at finde ud af hvordan man griber det an, men det er givet at virksomhederne også skal være med til at finde løsninger på de udfordringer et dårligt fungerende globalt skattesystem giver, med de negative effekter på menneskerettigheder, som det forårsager," siger Troels Børrild. 

Debatoplægget, som er udarbejdet af ActionAid, Oxfam og Christian Aid i fællesskab med forord af bl.a. Unilever og KPMG, kan downloades her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Unge mænd vil gerne sige fra over for sexisme. De skal have opbakning

29.10.2026CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart