FN's generalsekretær: Reklamebureauer bør fyre sine oliekunder

FN's generalsekretær vil have stoppet olie- og gasindustriens fremdrift og opfordrede i denne uge til et stop for reklamer og PR for fossile brændsler. ,

Foto: 123rf.com

07.06.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Mens danske politikere holdt grundlovstaler, var FN’s Generalsekretær, António Guterres, på scenen i Washington D.C. i anledning af verdensmiljødagen. 

Herfra opfordrede han – på klimaet og fremtidens vegne – alle verdens regeringer til at forbyde reklamer for fossile brændsler. Og reklame- og PR-bureauer blev bedt om at sige nej til at arbejde for at fremme salg og brug af den type brændstoffer.  

António Guterres sammenlignede det med reklamer for tobaksprodukter, som mange lande allerede har sagt nej tak til. De første lande og byer er også gået i den retning på fossile brændstoffer, f.eks. Frankrig, som i 2022 gjorde reklamer for nogle fossile produkter ulovlige. Canada og Irland er i øjeblikket i gang med at diskutere lignende ordninger, mens Amsterdam allerede har forbudt den slags reklamer og Edinburgh er på vej.  

António Guterres talte med store bogstaver om og til olie- og gasindustrien og dens hjælpere ved en tale i anledning af Verdensmiljødagen 2024.. Foto: UN Photo / Jean Marc Ferré

Dybt at falde

Gennem næsten hele 1900-tallet var olieselskaber godt selskab for politikere og eftertragtede arbejdsgivere. De var instrumentelle i den hastige økonomiske udvikling og holdt nøglen til energisikkerhed og endnu mere velstand til størstedelen af befolkningerne i vestlige lande. Fra 80’erne og frem begyndte der at være mislyde i offentligheden og huller i deres omdømme pga. mlljøspørgsmål. Men ift. magt, indflydelse og mainstream var virksomheder som Shell, BP, Exxon osv. stadig med i det gode selskab. 

Klip til 5. juni 2024. Hvor António Guterres fra sin talerstol beskrev olie- og gasindustrien som ”klimakaossets Godfather”. Som har rekordstore profitter og nærer sig ved gigantiske tilskud finansieret af skatteborgerne. Som samtidig kun kanaliserede ”sølle 2,5 procent” af deres samlede investeringer i retning af ikke-fossile energiløsninger. Og som en industri, hvor mange ”skamløst har greenwashet, mens de har forsøgt at forsinke klimahandling gennem lobbyisme, juridiske trusler og massive reklamekampagner”.

Sidstnævnte påstand bakkes op af en voksende mængde beviser for at olieselskaber har vildledt offentligheden, skriver Newsweek, og bruger deres reklame og lobby-aktiviteter til at så tvivl om klimavidenskab. I nogle tilfælde, som Exxon Mobil, indebar det endog at skjule, hvad selskabet selv vidste om de skadelige virkninger af afbrænding af mere olie. 

Alle hjælpemekanismer skal væk

Generalsekretærens rive rakte dog længere end til olie- og gasselskaberne selv og havde særlig det takkede redskab ude efter reklamebranchen, som han kaldte ”enablers of destruction”. Han opfordrer til, at: 

  • Reklame- og PR-bureauer bør holde op med at understøtte oliesektorens fremstød for fossile brændsler. Sige nej til nye fossilkunder og lave en plan for, hvordan man afvikler de aftaler, man har.
  • Nyhedsmedier og tech-selskaber bør holde op med at have reklamer for fossile brændsler i deres medier og på platforme, og bør heller ikke acceptere sponsoreret indhold fra disse kilder.
  • Finansielle institutioner bør holde op med at give penge til ødelæggelse med fossile brændsler og begynde at investere i en global vedvarende energi-revolution, med offentligt tilgængeligt, troværdige og detaljerede planer for at flytte finansiering fra fossile brændsler til ren energi.

Spot på reklamebranchen

Det britiske medie “Climate Home News”, beskriver i en artikel, hvordan en kampagnegruppe stiftet i 2020 og kaldet Clean Creatives, i 2023 opgjorde antallet af reklame- og pr-bureauer i verden, der havde kontrakter med olieselskaber, til omkring 300. 

Kampagnens direktør sagde til Climate Home News, at generalsekretærens tale var ”et vendepunkt i reklame- og PR-branchens forhold til klimaforandringer og fossile brændsler”, og at der ikke længere ”var noget bureauer kan gemme sig bag, når de siger de gør det rigtige, mens de samarbejder med forurenere”. 

Samme kampagne har dog også underskrifter fra over 1.000 andre bureauer i 64 lande, som vil sige nej til nye og afvikle evt. eksisterende kontrakter med olie- og gasselskaber. Listen er dog ikke helt opdateret. Den indeholder fire danske bureauer, hvoraf ingen stadig eksisterer i dag. 

"Der ikke længere noget bureauer kan gemme sig bag, når de siger de gør det rigtige ved at samarbejde med forurenere. Alle ved det er forkert og at alle er nødt til at handle."

Duncan Meisel, executive director, Clean Creatives

Tampen brænder – virkelig meget

António Gutteres udtrykker sig så utvetydigt, på baggrund af 12 på hinanden følgende måneder udnævnt som de varmeste, siden man begyndte at måle. 

"Planeten prøver at fortælle os noget, men det er som om, vi ikke lytter,” sagde han i sin tale. 

Alvoren bakkes op af Verdensmiljødagens udmelding fra Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), som nu siger at der er 80 procent chance for at et af de næste fem år vil ramme 1,5-gradsloftet. I 2015 var risikoen for det tæt på nul. WMO regner med, at det midlertidigt kommer til at ske stadig mere hyppigt.  

Forsøg på at presse beslutninger frem 

Talen og udmeldingen fra WMO er en koordineret indsats fra FN, som man håber får klimaet længere op på den politiske dagsorden igen, som i de senere år er blevet mere og mere fuld af diskussioner om krig, konflikt og politiske kampe. 

Og så kæmper António Guterres for at det næste halve års G7 og G20-møder vil bane vejen for nødvendige ambitioner og aftaler på den næste COP i december 2024. 

”Kampen for 1.5 grader bliver vundet eller tabt i 2020’erne – på de nuværende lederes vagt,” sagde António Guterres. ”Alt afhænger af de beslutninger dagens ledere tager – eller ikke tager – særligt i de næste 18 måneder. Det er skæbnens øjeblik for klimaet.” 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia