FN's generalsekretær: Reklamebureauer bør fyre sine oliekunder

FN's generalsekretær vil have stoppet olie- og gasindustriens fremdrift og opfordrede i denne uge til et stop for reklamer og PR for fossile brændsler. ,

Foto: 123rf.com

07.06.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Mens danske politikere holdt grundlovstaler, var FN’s Generalsekretær, António Guterres, på scenen i Washington D.C. i anledning af verdensmiljødagen. 

Herfra opfordrede han – på klimaet og fremtidens vegne – alle verdens regeringer til at forbyde reklamer for fossile brændsler. Og reklame- og PR-bureauer blev bedt om at sige nej til at arbejde for at fremme salg og brug af den type brændstoffer.  

António Guterres sammenlignede det med reklamer for tobaksprodukter, som mange lande allerede har sagt nej tak til. De første lande og byer er også gået i den retning på fossile brændstoffer, f.eks. Frankrig, som i 2022 gjorde reklamer for nogle fossile produkter ulovlige. Canada og Irland er i øjeblikket i gang med at diskutere lignende ordninger, mens Amsterdam allerede har forbudt den slags reklamer og Edinburgh er på vej.  

António Guterres talte med store bogstaver om og til olie- og gasindustrien og dens hjælpere ved en tale i anledning af Verdensmiljødagen 2024.. Foto: UN Photo / Jean Marc Ferré

Dybt at falde

Gennem næsten hele 1900-tallet var olieselskaber godt selskab for politikere og eftertragtede arbejdsgivere. De var instrumentelle i den hastige økonomiske udvikling og holdt nøglen til energisikkerhed og endnu mere velstand til størstedelen af befolkningerne i vestlige lande. Fra 80’erne og frem begyndte der at være mislyde i offentligheden og huller i deres omdømme pga. mlljøspørgsmål. Men ift. magt, indflydelse og mainstream var virksomheder som Shell, BP, Exxon osv. stadig med i det gode selskab. 

Klip til 5. juni 2024. Hvor António Guterres fra sin talerstol beskrev olie- og gasindustrien som ”klimakaossets Godfather”. Som har rekordstore profitter og nærer sig ved gigantiske tilskud finansieret af skatteborgerne. Som samtidig kun kanaliserede ”sølle 2,5 procent” af deres samlede investeringer i retning af ikke-fossile energiløsninger. Og som en industri, hvor mange ”skamløst har greenwashet, mens de har forsøgt at forsinke klimahandling gennem lobbyisme, juridiske trusler og massive reklamekampagner”.

Sidstnævnte påstand bakkes op af en voksende mængde beviser for at olieselskaber har vildledt offentligheden, skriver Newsweek, og bruger deres reklame og lobby-aktiviteter til at så tvivl om klimavidenskab. I nogle tilfælde, som Exxon Mobil, indebar det endog at skjule, hvad selskabet selv vidste om de skadelige virkninger af afbrænding af mere olie. 

Alle hjælpemekanismer skal væk

Generalsekretærens rive rakte dog længere end til olie- og gasselskaberne selv og havde særlig det takkede redskab ude efter reklamebranchen, som han kaldte ”enablers of destruction”. Han opfordrer til, at: 

  • Reklame- og PR-bureauer bør holde op med at understøtte oliesektorens fremstød for fossile brændsler. Sige nej til nye fossilkunder og lave en plan for, hvordan man afvikler de aftaler, man har.
  • Nyhedsmedier og tech-selskaber bør holde op med at have reklamer for fossile brændsler i deres medier og på platforme, og bør heller ikke acceptere sponsoreret indhold fra disse kilder.
  • Finansielle institutioner bør holde op med at give penge til ødelæggelse med fossile brændsler og begynde at investere i en global vedvarende energi-revolution, med offentligt tilgængeligt, troværdige og detaljerede planer for at flytte finansiering fra fossile brændsler til ren energi.

Spot på reklamebranchen

Det britiske medie “Climate Home News”, beskriver i en artikel, hvordan en kampagnegruppe stiftet i 2020 og kaldet Clean Creatives, i 2023 opgjorde antallet af reklame- og pr-bureauer i verden, der havde kontrakter med olieselskaber, til omkring 300. 

Kampagnens direktør sagde til Climate Home News, at generalsekretærens tale var ”et vendepunkt i reklame- og PR-branchens forhold til klimaforandringer og fossile brændsler”, og at der ikke længere ”var noget bureauer kan gemme sig bag, når de siger de gør det rigtige, mens de samarbejder med forurenere”. 

Samme kampagne har dog også underskrifter fra over 1.000 andre bureauer i 64 lande, som vil sige nej til nye og afvikle evt. eksisterende kontrakter med olie- og gasselskaber. Listen er dog ikke helt opdateret. Den indeholder fire danske bureauer, hvoraf ingen stadig eksisterer i dag. 

"Der ikke længere noget bureauer kan gemme sig bag, når de siger de gør det rigtige ved at samarbejde med forurenere. Alle ved det er forkert og at alle er nødt til at handle."

Duncan Meisel, executive director, Clean Creatives

Tampen brænder – virkelig meget

António Gutteres udtrykker sig så utvetydigt, på baggrund af 12 på hinanden følgende måneder udnævnt som de varmeste, siden man begyndte at måle. 

"Planeten prøver at fortælle os noget, men det er som om, vi ikke lytter,” sagde han i sin tale. 

Alvoren bakkes op af Verdensmiljødagens udmelding fra Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), som nu siger at der er 80 procent chance for at et af de næste fem år vil ramme 1,5-gradsloftet. I 2015 var risikoen for det tæt på nul. WMO regner med, at det midlertidigt kommer til at ske stadig mere hyppigt.  

Forsøg på at presse beslutninger frem 

Talen og udmeldingen fra WMO er en koordineret indsats fra FN, som man håber får klimaet længere op på den politiske dagsorden igen, som i de senere år er blevet mere og mere fuld af diskussioner om krig, konflikt og politiske kampe. 

Og så kæmper António Guterres for at det næste halve års G7 og G20-møder vil bane vejen for nødvendige ambitioner og aftaler på den næste COP i december 2024. 

”Kampen for 1.5 grader bliver vundet eller tabt i 2020’erne – på de nuværende lederes vagt,” sagde António Guterres. ”Alt afhænger af de beslutninger dagens ledere tager – eller ikke tager – særligt i de næste 18 måneder. Det er skæbnens øjeblik for klimaet.” 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

28.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense