FN: Virksomhederne skal også bidrage til udvikling

FN lancerede for nylig de nye mål for bæredygtig udvikling, og i den forbindelse adresserede organisationen for første gang forretningssektoren som en af de vigtige aktører.

FN's nye udviklingsmål skal opfyldes med støtte fra bl.a. erhvervslivet..

06.08.2015

CSR.dk

Masser af virksomheder verden over gør allerede meget for at bidrage positivt til udviklingen både lokalt og globalt, og nu kommer der en opfordring fra højeste sted til at fortsætte arbejdet, det skriver DI Business.

Det er nemlig FN, der i forbindelse med lanceringen af de 17 nye mål for bæredygtig udvikling har udpeget erhvervslivet som en af de samarbejdspartnere, der skal være med til at løfte de ambitiøse mål.

Læs også: FN-lande er enige om bæredygtighedsmål

Målene er på mange måder en videreudvikling af de otte ”Millennium Development Goals”, der skulle have været opfyldt i år. Det blev de ikke alle sammen, og derfor har FN altså tænkt bredt for at kunne opfylde de nye mål, der har 2030 som skæringsdato.

Og det vækker anerkendelse hos Dansk Industri:

”"Der har været en tendens til, at udviklingsarbejde var baseret mest på samarbejde mellem NGO’'er og politikere. Med de nye formuleringer bliver det nemmere for virksomheder at blive hørt. F.eks. i forhold til jobskabelse er det svært at opnå forbedringer, hvis virksomhederne ikke får de rammevilkår, der gør det muligt for dem. Og hvis ikke virksomhederne skaber jobs, kan vi ikke bekæmpe fattigdommen",” siger chefkonsulent Marie Gad til di.dk.

Læs også: Verden er endnu langt fra at nå FN’s klimamål

Ifølge FN’s agenda skal der skabes en mekanisme, den såkaldte Technology Facilitation Mechanism, der kan understøtte de nye mål, og det er her, virksomhederne skal bidrage.

Mekanismen, der blandt andet vil omfatte et forum for videnskab, teknologi og innovation, skal fungere som et samarbejde mellem FN’s medlemsstater og de mange underagenturer samt civilsamfundet, forskerverdenen og så altså erhvervslivet.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle