FN: Virksomhederne skal også bidrage til udvikling

FN lancerede for nylig de nye mål for bæredygtig udvikling, og i den forbindelse adresserede organisationen for første gang forretningssektoren som en af de vigtige aktører.

FN's nye udviklingsmål skal opfyldes med støtte fra bl.a. erhvervslivet..

06.08.2015

CSR.dk

Masser af virksomheder verden over gør allerede meget for at bidrage positivt til udviklingen både lokalt og globalt, og nu kommer der en opfordring fra højeste sted til at fortsætte arbejdet, det skriver DI Business.

Det er nemlig FN, der i forbindelse med lanceringen af de 17 nye mål for bæredygtig udvikling har udpeget erhvervslivet som en af de samarbejdspartnere, der skal være med til at løfte de ambitiøse mål.

Læs også: FN-lande er enige om bæredygtighedsmål

Målene er på mange måder en videreudvikling af de otte ”Millennium Development Goals”, der skulle have været opfyldt i år. Det blev de ikke alle sammen, og derfor har FN altså tænkt bredt for at kunne opfylde de nye mål, der har 2030 som skæringsdato.

Og det vækker anerkendelse hos Dansk Industri:

”"Der har været en tendens til, at udviklingsarbejde var baseret mest på samarbejde mellem NGO’'er og politikere. Med de nye formuleringer bliver det nemmere for virksomheder at blive hørt. F.eks. i forhold til jobskabelse er det svært at opnå forbedringer, hvis virksomhederne ikke får de rammevilkår, der gør det muligt for dem. Og hvis ikke virksomhederne skaber jobs, kan vi ikke bekæmpe fattigdommen",” siger chefkonsulent Marie Gad til di.dk.

Læs også: Verden er endnu langt fra at nå FN’s klimamål

Ifølge FN’s agenda skal der skabes en mekanisme, den såkaldte Technology Facilitation Mechanism, der kan understøtte de nye mål, og det er her, virksomhederne skal bidrage.

Mekanismen, der blandt andet vil omfatte et forum for videnskab, teknologi og innovation, skal fungere som et samarbejde mellem FN’s medlemsstater og de mange underagenturer samt civilsamfundet, forskerverdenen og så altså erhvervslivet.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart