FLSmidth lancerer strategi for CO2-reduktion

FLSmidths nye klimastrategi ”Mission Zero” skal bringe emissionerne fra tunge industrier ned frem mod 2030. En 70 procents reduktion kan klares ved hjælp af allerede eksisterende muligheder, mens de resterende 30 procent skal findes ved hjælp af løsninger, der ikke eksisterer i dag.

08.11.2019

CSR.dk

Virksomheden regner dog med at bæredygtighedsdagsordenen fremover bliver et vigtigt konkurrenceparameter, og derfor har man netop offentliggjort den nye strategi ”Mission Zero”, der skal bidrage til en markant nedbringelse af emissioner i de globale cement- og mineindustrier med udgangen af 2030.

FLSmidths-topchef Thomas Schulz peger på, at flere tendenser gør, at behovet for infrastruktur og vedvarende energiløsninger er fremtidens løsninger. Men hvis det skal blive tilfældet, så er FLSmidths service også fortsat relevant.

"Alt dette kræver cement og mineraler, og efterspørgslen vil kun fortsætte med at stige. Vi præsenterer i dag vores "Mission Zero", der skal bidrage til at øge produktionen og samtidig drive udviklingen mod nulemission”, siger Thomas Schulz til Børsen.

70 procents reduktion fra cement i 2030
Det væsentligste mål for FLSmidth med "Mission Zero" er at give selskabets cement- og minekunder mulighed for at arbejde hen imod nulemissioner frem mod 2030. Samtidig er der et stærkt fokus på at få reduceret vandforbruget i forbindelse med cementproduktionen.

FLSmidth vurderer, at selskabet kan reducere udledningen af CO2 pr. kilo cement med ca. 70 procent frem mod 2030 ved at udnytte de muligheder, der ligger i eksisterende teknologier og innovationsprojekter samt forskning og udvikling, der i dag er på et tidligt stadie.

For at nå dette arbejder FLSmidth f.eks. på at udvikle løsninger til at blande klinker med alternative materialer, udforske nye cementtyper og levere løsninger til cementproducenter, der giver dem mulighed for at drive cementfabrikker, der udelukkende anvender alternative brændstoffer, herunder affaldsenergiløsninger.

Herudover vil FLSmidth fremskynde udviklingen af løsninger, som kan lukke det resterende hul på 30 procent. Disse løsninger eksisterer ikke i dag - og FLSmidth vil aktivt søge videnspartnerskaber med andre virksomheder og leverandører med henblik på at samudvikle løsninger, skriver selskabet selv.

Læs også: Grøn cement kan begrænse byggeriets CO2-udledning

""Mission Zero" går et skridt videre, end hvad der er muligt i dag, og kræver et paradigmeskifte inden for samarbejde og nyskabelse blandt industriens aktører. Som førende aktør inden for cement- og mineindustrien har vi et ansvar for at fremskynde indførelsen af bæredygtige løsninger”, siger Thomas Schulz til Børsen.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg