Flere whistleblower-alarmer er en god nyhed

Antallet af whistleblower-indberetninger i Danmarks største virksomheder er eksploderet de seneste år. Mærsk og Vestas topper listen, men eksperter advarer mod at forveksle stigningen med en stigende grad af problemer. Det handler snarere om større åbenhed og tillid.

25.04.2025

CSR.dk

En ny opgørelse fra PwC viser, at antallet af whistleblower-henvendelser i Danmarks største børsnoterede selskaber er steget med 80 procent siden 2021. I alt modtog C25-virksomhederne mere end 4.000 indberetninger i 2024.

Blandt virksomhederne med flest indberetninger er Mærsk og Vestas. Mærsk har på fire år fordoblet antallet af henvendelser til whistleblower-kanalen "Speak Up", som i 2024 modtog 1.387 alarmer. Ifølge Mærsks egne tal førte 10 procent af de færdigbehandlede sager til fyringer. Selskabet skriver, at de ser løbende rapportering som et vigtigt værktøj til at styrke integritet og ansvarlighed i organisationen.

Topscoreren målt på antal indberetninger per 100 ansatte er Vestas, som i 2024 modtog 757 henvendelser. Det svarer til 2,16 per 100 ansatte og er klart højere end nogen anden virksomhed i C25. Men ifølge selskabet selv og eksperter er det ikke nødvendigvis negativt.

Et tegn på tillid

Professor med speciale i whistleblower-ordninger Erik Mygind du Plessis fra Copenhagen Business School mener, at de høje tal ikke skal tolkes som udtryk for krise, men for tillid:

”Jeg tror også, at stigningen skal ses som et udtryk for en stigende tillid til, at det rent faktisk nytter noget at indberette. At virksomhederne handler på det og tager det alvorligt”, siger han til Berlingske.

Af de 757 sager i Vestas blev 500 afvist som udokumenterede, og selskabet understreger, at antallet af reelle brud på deres adfærdskodeks har været stabilt over flere år. De ser et velfungerende whistleblower-system som et element, der styrker både medarbejderkultur og tilfredshed.

Samtidig forventer PwC, at stigningen i antal indberetninger vil flade ud. Til Berlingske forklarer Trine Vestengen Hopkins, chef for Risk Assurance i PwC, at virksomheder formentligt vil blive bedre til at håndtere problemer tidligt:

”Vi forventer, at stigningen i antallet af indberetninger vil flade ud, efterhånden som virksomheder bliver bedre til at forudse og håndtere potentielle problemer proaktivt”.

Hun peger også på, at når man ser på indberetninger pr. 100 ansatte, er stigningen mere moderat. Fra 0,37 i 2021 til 0,47 i 2024. Det vidner ifølge hende om, at virksomhederne arbejder mere systematisk med ansvarlighed og forebyggelse.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

05.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.