Flere statsejede selskaber har ikke en CSR-politik

Ni ud af 28 statsejede selskaber har ikke formuleret en overordnet CSR-politik, til trods for statens ambition om at Danmark skal være en frontløber inden for CSR.

11.06.2015

CSR.dk

I efteråret 2014 præsenterede handels- og udviklingsminister Mogens Jensen en seks-punktplan for initiativer om en styrket CSR-indsats i international handel og udvikling. Og den danske stats ambition om at være foregangsland, når det kommer til CSR, kommer også til udtryk i ”Danish National Action Plan – implementation of the UN Guiding Principles on Business and Human Rights” fra marts sidste år. Her fremgår det blandt andet, at den danske stat vil sørge for, at alle aktører i samfundet udviser social ansvarlighed.

Læs også: Staten er langt fra sit energimål

Men når det kommer til statsejede virksomheder, er der stadig et stykke vej endnu med CSR-arbejdet, skriver erhvervsfilosofi.dk.

Kun ti ud af 28 statsejede virksomheder rapporterer til Global Compact, der er verdens største og førende internationale initiativ om CSR principper. Og ni af selskaberne har ikke formuleret en overodnet CSR-politik.

Statens Ejendomme (Freja) er et af de selskaber, der ikke har formuleret en CSR-politik, men af selskabets ledelsesberetning fremgår det, at Freja har arbejdet med bæredygtighed og samfundsansvar internt og eksternt gennem flere år, dog uden at have egentlig politikker for området.

Læs også: Krav om CSR i byggeriet stiger

Ifølge lovgivningen står det frit for, om de statslige selskaber ønsker at rapportere om deres samfundsansvar.

Du kan se de statsejde selskabers status på CSR-arbejdet her

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.