Flere grønne pensionsinvesteringer trods global usikkerhed

Den grønne omstilling har fået det sværere, bl.a. efter den nye politiske agenda i USA. Alligevel er beholdningen af grønne investeringer hos den danske pensionsbranche øget det seneste år, viser ny opgørelse. Sammenlagt har branchen nu investeret 385 mia. kr. i grøn omstilling.

Foto: 123rf.com

25.06.2025

CSR.dk

“Det er gået op for de fleste, at de grønne investeringer har været i modvind, og markedet generelt er under pres. Inflation, usikre forsyningskæder og uro om de politiske rammevilkår for grønne investeringer mange steder i verden giver mange udfordringer. Men alligevel ser vi igen en samlet fremgang i branchens grønne investeringer,” siger Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P, brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

En ny opgørelse viser, at den samlede grønne investeringsportefølje er på 385 mia. kr. Det er 12 pct. mere (42 mia. kr.) end opgørelsen for et år siden. Investeringerne er igen opgjort inden for rammen af EU’s miljø-taksonomi og disclosureforordningens artikel 2.17, som definerer rammerne for en bæredygtig investering. 

“Set i lyset af, at investeringsmiljøet er udfordret, så er branchen på rette vej mod at nå det betingede tilsagn, pensionsbranchen har givet, om at nå 450 mia. kr. i 2030," siger Kent Damsgaard.

Han understreger, at den positive udvikling vidner om, at pensionsselskaberne alligevel har fundet gode afkastmuligheder inden for grønne investeringer.

“Pensionsselskaberne har en bunden opgave om at sikre det bedst mulige afkast til opsparerne, så fremgangen i de grønne investeringer vidner om, at mange selskaber fortsat har kunnet se nogle gode muligheder for afkast inden for det bæredygtige område. Det er en virkelig glædelig udvikling,” siger Kent Damsgaard.

Han mener, at der fortsat er brug for at sikre stabile og langsigtede rammer for grønne investeringer, hvis udviklingen skal fortsætte. 

“Hvis der skal trækkes mere kapital til området, så er klare og langsigtede rammevilkår for investering helt afgørende. Særligt på vedvarende energi, infrastruktur og energiforsyning, hvor der er tale om meget store beløb, der skal investeres i starten af projekterne. Det er en stor og risikofyldt opgave at opstille fx en havvindmøllepark. Kan investorerne ikke afsætte strømmen eller tilladelser pludselig bliver trukket, som vi så forleden i USA, så får det investorer som fx pensionsselskaber til at holde sig tilbage,” fortæller Kent Damsgaard.

Metode og baggrund for tallene kan studeres nærmere her: modelbeskrivelsen af tallene og baggrund for tallene

Baggrund for grønne tilsagn

Danmark ønsker at være foregangsland, når det gælder den grønne omstilling, og den danske pensionsbranche har en lang tradition for at investere grønt, fx grøn og bæredygtig energi (det danske vindmølleeventyr). 

I forbindelse med FN’s generalforsamling i New York 2019 afgav den danske pensionsbranche et betinget tilsagn om at investere yderligere 450 mia. kr. i grønne investeringer frem mod 2030. 

Pr. 1. januar 2023 overgik tilsagnet til at blive opgjort efter EU’s nye miljøtaksonomi og kriterierne for øvrige klima- og miljørelaterede investeringer i den såkaldte disclosure-forordning. På den baggrund har branchen fastlagt det opdaterede betingede tilsagn til i alt 450 mia. kr. i 2030.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

11.03.2026Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Daka Denmark A/S

Sponseret

REFOOD mærket udfases. Daka ReFood fortsætter uændret

Valified

Sponseret

Når ESG bliver en del af virksomhedens styring

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams