Finanstilsynet kritiseres for ikke at gå op i ligestilling

Siden lovændringen i 2013, der skulle få kvinder i topledelsen, har Finanstilsynet ikke uddelt et eneste påbud, selvom der er en stor mængde virksomheder, der ikke har sat mål, som loven ellers kræver.

Finanstilsynet halter efter lovændring fra 2013, der uddeles ingen påbud mod virksomhederne..

08.02.2019

CSR.dk

Virksomhederne skal hvert år opstille mål for, hvor mange ledelses- og bestyrelsesposter der skal besiddes af henholdsvis mænd og kvinder, og derudfra udarbejde en plan for at få det til at gå i opfyldelse. Men virksomhederne overholder ikke reglerne, konstaterer Finanstilsynet. Derfor kritiseres det, at tilsynet ikke har gjort noget ved det:

”Noget kunne tyde på, at Finanstilsynet sover lidt i timen og godt kunne være mere aktive på det her område. Og det siger jeg, selv om den finansielle branche klarer sig lidt bedre end en række andre brancher, når det kommer til kvinder i ledelse”, siger Bjarke Oxlund, chefkonsulent for køn og ligebehandling ved Institut for Menneskerettigheder, til PolicyWatch.

Loven er flere gange blevet kritiseret for ikke at have en effekt af både professorer og politikere, da virksomhederne kan udskyde sine mål uden at det får konsekvenser. Og det er klart, at den ikke virker, hvis det ingen konsekvenser har, mener Marie Louise Mors, professor ved CBS's afdeling for strategi og innovation:

”At der ikke er givet nogen påbud, er et bevis for, at loven jo ikke har nogen effekt. Myndighederne tager ikke rigtig loven seriøst, hvis virksomhederne ikke engang får et rap over fingrene med et brev, et påbud eller får at vide, at de ikke opfylder lovkravene. Hvis vi skal have en lov, så må der være noget opfølgning, ellers er det ikke en lov”, siger hun til PolicyWatch.

Finanstilsynet konkluderede i 2017, at der var plads til ”væsentlige forbedringer” på baggrund af en stikprøve. Her fandt tilsynet, at 80 procent af de undersøgte virksomheder oplyste at de levede op til kravene om at udarbejde en plan, men heraf var det kun 60 procent der efterlevede den.

Læs også: Virksomheder undgår straf for manglende ligestilling

Også Erhvervsstyrelsen efterlyste i 2017 en højere efterlevelsesprocent til ikke-finansielle virksomheder, men til forskel fra Finanstilsynet har styrelsen sidenhen uddelt en række påbud.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

19.01.2026CSR.dk

Sådan kan gensalg blive en grøn løftestang i modebranchen

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus