Finanstilsynet kritiseres for ikke at gå op i ligestilling

Siden lovændringen i 2013, der skulle få kvinder i topledelsen, har Finanstilsynet ikke uddelt et eneste påbud, selvom der er en stor mængde virksomheder, der ikke har sat mål, som loven ellers kræver.

Finanstilsynet halter efter lovændring fra 2013, der uddeles ingen påbud mod virksomhederne..

08.02.2019

CSR.dk

Virksomhederne skal hvert år opstille mål for, hvor mange ledelses- og bestyrelsesposter der skal besiddes af henholdsvis mænd og kvinder, og derudfra udarbejde en plan for at få det til at gå i opfyldelse. Men virksomhederne overholder ikke reglerne, konstaterer Finanstilsynet. Derfor kritiseres det, at tilsynet ikke har gjort noget ved det:

”Noget kunne tyde på, at Finanstilsynet sover lidt i timen og godt kunne være mere aktive på det her område. Og det siger jeg, selv om den finansielle branche klarer sig lidt bedre end en række andre brancher, når det kommer til kvinder i ledelse”, siger Bjarke Oxlund, chefkonsulent for køn og ligebehandling ved Institut for Menneskerettigheder, til PolicyWatch.

Loven er flere gange blevet kritiseret for ikke at have en effekt af både professorer og politikere, da virksomhederne kan udskyde sine mål uden at det får konsekvenser. Og det er klart, at den ikke virker, hvis det ingen konsekvenser har, mener Marie Louise Mors, professor ved CBS's afdeling for strategi og innovation:

”At der ikke er givet nogen påbud, er et bevis for, at loven jo ikke har nogen effekt. Myndighederne tager ikke rigtig loven seriøst, hvis virksomhederne ikke engang får et rap over fingrene med et brev, et påbud eller får at vide, at de ikke opfylder lovkravene. Hvis vi skal have en lov, så må der være noget opfølgning, ellers er det ikke en lov”, siger hun til PolicyWatch.

Finanstilsynet konkluderede i 2017, at der var plads til ”væsentlige forbedringer” på baggrund af en stikprøve. Her fandt tilsynet, at 80 procent af de undersøgte virksomheder oplyste at de levede op til kravene om at udarbejde en plan, men heraf var det kun 60 procent der efterlevede den.

Læs også: Virksomheder undgår straf for manglende ligestilling

Også Erhvervsstyrelsen efterlyste i 2017 en højere efterlevelsesprocent til ikke-finansielle virksomheder, men til forskel fra Finanstilsynet har styrelsen sidenhen uddelt en række påbud.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

22.10.2025CSR.dk

Tæt på forretningen betyder konkrete planer og gode data

22.10.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Forandringsagentens erfaringer: Fra spredte ESG-tiltag til strategisk retning

22.10.2025CSR.dk

COP30 skal være fri for storforurenere, lyder det fra over 225 organisationer

22.10.2025CSR.dk

Hvordan byggeriets bæredygtighedsindsats glemmer biodiversiteten

21.10.2025CSR.dk

Rederier fastholder klimamål trods sammenbrud i internationale forhandlinger

20.10.2025CSR.dk

Olieselskaber halter langt efter i grøn energi trods store løfter

20.10.2025CSR.dk

EU’s nye klimavision sætter job og vækst i centrum

17.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 4: Samarbejdsudvikling som ydelse

Tag din chef med, når vi dykker ned i, hvordan samarbejdsudvikling kan blive et forretningsparameter. Hvordan kan det indgå i udbud og tilbud, og hvordan kan det skabe reel værdi for jeres virksomhed og for branchen?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Tilgår