Filippinsk organisation anklager 47 megavirksomheder for drivhusgasudledninger

Knap et halvt hundrede af verdens største virksomheder har modtaget en klage fra en menneskerettighedsorganisation i Filippinerne, der beskylder dem for at have brudt rettighederne for millioner af mennesker via deres udledning af drivhusgasser.

Tyfonen Hayian ramte Filippinerne, bl.a. Tacloban, i starten af november 2013 med massive ødelæggelser og tusindvis af dræbte til følge. En lokal menneskerettighedsorganisation mener, at en stribe virksomheder i bl.a. olie- og kulindustrien bærer en del af ansvaret for de klimaforandringer, der har været med til at skabe den og har derfor sendt dem en klage. Foto: Flickr/Claudio Accheri.

29.07.2016

CSR.dk

Det kan blive en sag, der skaber præcedens verden over, skriver Edie.net, om det 60 sider lange dokument, menneskerettighedsorganisationen Commission on Human Rights (CHR) i Filippinerne for nylig har sendt til i alt 47 af verdens største udledere af drivhusgasser på virksomhedsfronten.

Læs også: Norges oliefond på vej ud af kulinvesteringer

Selskaber som Chevron, ExxonMobil, BP, Royal Dutch Shell, Total og andre beskæftiget primært inden for olie- og kuludvinding, cementproduktion og minedrift har fået 45 dage til at svare på henvendelsen fra CHR, der anklager virksomhederne for at have brudt menneskerettighederne for millioner af mennesker i landet.

Republikken Filippinerne består af over 7.000 øer og er som sådan et af de mest udsatte lande i verden, når det kommer til effekterne af klimaforandringerne og klodens opvarmning, ikke mindst den deraf følgende stigende vandstand i verdenshavene.

På den baggrund mener CHR, at de 47 virksomheder skal holdes ansvarlige for at have overtrådt menneskernes fundamentale rettigheder til ”liv, mad, vand, sanitet, tilstrækkelige boligforhold og muligheder for selvbestemmelse”, som det hedder i dokumentet.

Mere ekstremt vejr er også virksomhedernes skyld
I 2013 blev Filippinerne ramt af tyfonen Haiyan, der endte med at koste over 6.000 mennesker livet og gøre 650.000 hjemløse. Det sidste årti har generelt budt på en lang række eksempler på voldsomt vejr i landet – bl.a. fire af de mest ødelæggende supercykloner, hedebølger og oversvømmelser – og de menneskabte klimaforandringer skal ifølge CHR tilskrives en stor del af forklaringen på tendensen.

Derfor skal virksomhederne jf. klagebrevet dels, som nævnt, stilles til ansvar for deres udledning af drivhusgasser, og derudover skal de forklare, hvordan de menneskerettighedsbrud, CHR anklager dem for, kan ”elimineres, udbedres og forhindres”.

Når virksomhedernes svarfrist er udløbet i oktober, vil der blive igangsat en juridisk undersøgelse, og de 47 selskaber vil blive indkaldt til offentlige høringer i Filippinerne. CHR kan dog kun tvinge de 10 af virksomhederne, der har kontor i landet, til at møde op.

Læs også: Klimaguide til megabyer

CHR er ikke nogen retlig instans og kan derfor ikke tvinge virksomhederne til eksempelvis reduktioner eller tildele dem bøder, men man kan rådgive den filippinske regering til at tage affære og på den måde bidrage til den voksende tendens til divestment i industrien.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V