Filippinsk organisation anklager 47 megavirksomheder for drivhusgasudledninger

Knap et halvt hundrede af verdens største virksomheder har modtaget en klage fra en menneskerettighedsorganisation i Filippinerne, der beskylder dem for at have brudt rettighederne for millioner af mennesker via deres udledning af drivhusgasser.

Tyfonen Hayian ramte Filippinerne, bl.a. Tacloban, i starten af november 2013 med massive ødelæggelser og tusindvis af dræbte til følge. En lokal menneskerettighedsorganisation mener, at en stribe virksomheder i bl.a. olie- og kulindustrien bærer en del af ansvaret for de klimaforandringer, der har været med til at skabe den og har derfor sendt dem en klage. Foto: Flickr/Claudio Accheri.

29.07.2016

CSR.dk

Det kan blive en sag, der skaber præcedens verden over, skriver Edie.net, om det 60 sider lange dokument, menneskerettighedsorganisationen Commission on Human Rights (CHR) i Filippinerne for nylig har sendt til i alt 47 af verdens største udledere af drivhusgasser på virksomhedsfronten.

Læs også: Norges oliefond på vej ud af kulinvesteringer

Selskaber som Chevron, ExxonMobil, BP, Royal Dutch Shell, Total og andre beskæftiget primært inden for olie- og kuludvinding, cementproduktion og minedrift har fået 45 dage til at svare på henvendelsen fra CHR, der anklager virksomhederne for at have brudt menneskerettighederne for millioner af mennesker i landet.

Republikken Filippinerne består af over 7.000 øer og er som sådan et af de mest udsatte lande i verden, når det kommer til effekterne af klimaforandringerne og klodens opvarmning, ikke mindst den deraf følgende stigende vandstand i verdenshavene.

På den baggrund mener CHR, at de 47 virksomheder skal holdes ansvarlige for at have overtrådt menneskernes fundamentale rettigheder til ”liv, mad, vand, sanitet, tilstrækkelige boligforhold og muligheder for selvbestemmelse”, som det hedder i dokumentet.

Mere ekstremt vejr er også virksomhedernes skyld
I 2013 blev Filippinerne ramt af tyfonen Haiyan, der endte med at koste over 6.000 mennesker livet og gøre 650.000 hjemløse. Det sidste årti har generelt budt på en lang række eksempler på voldsomt vejr i landet – bl.a. fire af de mest ødelæggende supercykloner, hedebølger og oversvømmelser – og de menneskabte klimaforandringer skal ifølge CHR tilskrives en stor del af forklaringen på tendensen.

Derfor skal virksomhederne jf. klagebrevet dels, som nævnt, stilles til ansvar for deres udledning af drivhusgasser, og derudover skal de forklare, hvordan de menneskerettighedsbrud, CHR anklager dem for, kan ”elimineres, udbedres og forhindres”.

Når virksomhedernes svarfrist er udløbet i oktober, vil der blive igangsat en juridisk undersøgelse, og de 47 selskaber vil blive indkaldt til offentlige høringer i Filippinerne. CHR kan dog kun tvinge de 10 af virksomhederne, der har kontor i landet, til at møde op.

Læs også: Klimaguide til megabyer

CHR er ikke nogen retlig instans og kan derfor ikke tvinge virksomhederne til eksempelvis reduktioner eller tildele dem bøder, men man kan rådgive den filippinske regering til at tage affære og på den måde bidrage til den voksende tendens til divestment i industrien.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

16.04.2026CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle