Filippinsk organisation anklager 47 megavirksomheder for drivhusgasudledninger

Knap et halvt hundrede af verdens største virksomheder har modtaget en klage fra en menneskerettighedsorganisation i Filippinerne, der beskylder dem for at have brudt rettighederne for millioner af mennesker via deres udledning af drivhusgasser.

Tyfonen Hayian ramte Filippinerne, bl.a. Tacloban, i starten af november 2013 med massive ødelæggelser og tusindvis af dræbte til følge. En lokal menneskerettighedsorganisation mener, at en stribe virksomheder i bl.a. olie- og kulindustrien bærer en del af ansvaret for de klimaforandringer, der har været med til at skabe den og har derfor sendt dem en klage. Foto: Flickr/Claudio Accheri.

29.07.2016

CSR.dk

Det kan blive en sag, der skaber præcedens verden over, skriver Edie.net, om det 60 sider lange dokument, menneskerettighedsorganisationen Commission on Human Rights (CHR) i Filippinerne for nylig har sendt til i alt 47 af verdens største udledere af drivhusgasser på virksomhedsfronten.

Læs også: Norges oliefond på vej ud af kulinvesteringer

Selskaber som Chevron, ExxonMobil, BP, Royal Dutch Shell, Total og andre beskæftiget primært inden for olie- og kuludvinding, cementproduktion og minedrift har fået 45 dage til at svare på henvendelsen fra CHR, der anklager virksomhederne for at have brudt menneskerettighederne for millioner af mennesker i landet.

Republikken Filippinerne består af over 7.000 øer og er som sådan et af de mest udsatte lande i verden, når det kommer til effekterne af klimaforandringerne og klodens opvarmning, ikke mindst den deraf følgende stigende vandstand i verdenshavene.

På den baggrund mener CHR, at de 47 virksomheder skal holdes ansvarlige for at have overtrådt menneskernes fundamentale rettigheder til ”liv, mad, vand, sanitet, tilstrækkelige boligforhold og muligheder for selvbestemmelse”, som det hedder i dokumentet.

Mere ekstremt vejr er også virksomhedernes skyld
I 2013 blev Filippinerne ramt af tyfonen Haiyan, der endte med at koste over 6.000 mennesker livet og gøre 650.000 hjemløse. Det sidste årti har generelt budt på en lang række eksempler på voldsomt vejr i landet – bl.a. fire af de mest ødelæggende supercykloner, hedebølger og oversvømmelser – og de menneskabte klimaforandringer skal ifølge CHR tilskrives en stor del af forklaringen på tendensen.

Derfor skal virksomhederne jf. klagebrevet dels, som nævnt, stilles til ansvar for deres udledning af drivhusgasser, og derudover skal de forklare, hvordan de menneskerettighedsbrud, CHR anklager dem for, kan ”elimineres, udbedres og forhindres”.

Når virksomhedernes svarfrist er udløbet i oktober, vil der blive igangsat en juridisk undersøgelse, og de 47 selskaber vil blive indkaldt til offentlige høringer i Filippinerne. CHR kan dog kun tvinge de 10 af virksomhederne, der har kontor i landet, til at møde op.

Læs også: Klimaguide til megabyer

CHR er ikke nogen retlig instans og kan derfor ikke tvinge virksomhederne til eksempelvis reduktioner eller tildele dem bøder, men man kan rådgive den filippinske regering til at tage affære og på den måde bidrage til den voksende tendens til divestment i industrien.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København