Familievirksomhed går mod elektronikgiganter med nyt genbrugskoncept

Med et nyt koncept for retrostøvsugere kaster Støvsugerbanden sig ind i strømmen af virksomheder med nye forretningsmodeller baseret på genbrug.

Foto: Støvsugerbanden

30.01.2024

CSR.dk

Hun er tredje generation i den familieejede virksomhed Støvsugerbanden, og nu har hun vendt det hele på hovedet og sat sig for at istandsætte og videresælge gamle modeller fremfor nyt. 

“Jeg står med en virksomhed, der har solgt støvsugere i mere end tres år, men vi har også repareret dem løbende. Den erfaring trækker vi på nu i forbindelse med lanceringen at et nyt koncept med istandsatte, brugte støvsugere. Vi vil stadig have nyt i forretningerne, men vi skal mere og mere over mod de brugte,” siger Nicole Kiel Broch fra Støvsugerbanden. 

En gammel model med flere watt 

Det repræsenterer et helt nyt ben i virksomheden at sælge brugte støvsugere, og et som man forestiller sig  med tiden skal blive en tiltagende større del af forretningen. 

“Vores mission med at restaurere brugte støvsugere i topkvalitet er at forlænge deres levetid og således reducere den miljømæssige påvirkning ved at gøre behovet for nyt mindre,” siger Nicole Kiel Broch. 

Men det nye forretningsben er også inspireret af et andet forhold, som til gengæld kan koste lidt på elforbrugskontoen. Nogle af de gamle maskiner har nemlig noget, de nye ikke har. Siden 2017 har motoreffekten på nye støvsugere ikke måttet overstige 900 Watt grundet et EU-direktiv med formålet at nedsætte energiforbruget. Med færre Watt er sugeevnen dog også mindre – og det har givet efterspørgsel på de ældre maskiner de senere år. 

Ifølge Nicole Kiel Broch, vil det, der miljømæssigt bliver sparret på at genanvende fremfor at producere nyt, dog absolut kompensere for de flere Watt i de gamle maskiner.

Specialviden bor i medarbejderne 

Det er ikke alle, der ved, hvordan man reparerer og istandsætter f.eks. en gammel Nilfisk. Støvsugerbanden har værksteder flere af deres butikker, og det største ligger i Lyngby, hvor en uddannet maskinreparatør står i spidsen.   

“Vores ekspertviden er grunden til, at vi stadig er her 60 år senere. Den viden er i vores medarbejdere, og derfor er de vores vigtigste aktiver,” siger Nicole Kiel Broch,. 

Det nye genbrugskoncept kan man først møde i butikken på Frederiksberg og på nettet på det nye site brugtstovsuger.dk,. Tanken er, at det især er online, at konceptet skal vokse sig stort. 

EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K