Fakta og Esbjerg-restaurant hædret for deres sociale ansvar

Dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise har netop vundet CSR People Prize for deres store indsats for at hjælpe udsatte til en plads på arbejdsmarkedet.

Stemningsbillede fra sidste års CSR Awards, hvor Restaurant Dronning Louise også var nomineret til CSR People Prize.

07.10.2015

CSR.dk

Det blev dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise i Esbjerg, der løb med sejren, da de to virksomheder onsdag den 7. oktober blev hædret med CSR People Prize, der blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim under CSR Awards i Spektrum Vejle.

Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, som står bag CSR People Prize, der 17 år i træk er blevet uddelt til virksomheder, som tager et særligt socialt ansvar. Fx ved at forebygge sygefravær og sikre god trivsel eller ved at give chancen til ledige, der har svært ved at få foden ind på arbejdsmarkedet.

Fakta udmærker sig ved at være nytænkende i forhold til virksomheders sociale ansvar, og dagligvarekæden har bl.a. udviklet Klar til Start, som er et uddannelsestilbud til unge med Autisme Spektrum Forstyrrelse.

Samtidig tager Fakta også socialt ansvar på en lang række andre områder, bl.a. ved at ansætte langtidsledige og inkludere udsatte grupper som hjemløse og tidligere bandemedlemmer.

Job til syriske flyggtninge

Restaurant Dronning Louise får prisen for en mangeårig indsats, hvor restauranten efterhånden har specialiseret sig i at tage imod praktikanter og medarbejdere, som har psykiske vanskeligheder.

Senest har Restaurant Dronning Louise også taget imod og ansat syriske flygtninge, ligesom socialt ansvar også er tænkt ind i valg af underleverandører.

Begge virksomheder udmærker sig ved en mangeartet social indsats, der fortjener stor anerkendelse, bemærker juryen bag prisen.

Hyldest til virksomheder, der gør en forskel

CSR People Prize blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim ved det store gallashow CSR Awards, som i år blev afholdt i Spektrum Vejle.

”Vi hylder de danske virksomheder, der fastholder medarbejdere, som rammes af problemer, og virksomheder som skaber plads til marginaliserede grupper på arbejdsmarkedet. De tager hånd om sygdomsramte medarbejdere, som har behov for aflastning eller nye opgaver for at holde fast i arbejdslivet,” sagde Prins Joachim i sin tale til de nominerede virksomheder til CSR People Prize.

CSR People Prize uddeles i to kategorier. En til mindre virksomheder med under 100 ansatte, hvor Restaurant Dronning Louise vandt, dels til virksomheder med over 100 ansatte, hvor Fakta vandt.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online