Fakta og Esbjerg-restaurant hædret for deres sociale ansvar

Dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise har netop vundet CSR People Prize for deres store indsats for at hjælpe udsatte til en plads på arbejdsmarkedet.

Stemningsbillede fra sidste års CSR Awards, hvor Restaurant Dronning Louise også var nomineret til CSR People Prize.

07.10.2015

CSR.dk

Det blev dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise i Esbjerg, der løb med sejren, da de to virksomheder onsdag den 7. oktober blev hædret med CSR People Prize, der blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim under CSR Awards i Spektrum Vejle.

Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, som står bag CSR People Prize, der 17 år i træk er blevet uddelt til virksomheder, som tager et særligt socialt ansvar. Fx ved at forebygge sygefravær og sikre god trivsel eller ved at give chancen til ledige, der har svært ved at få foden ind på arbejdsmarkedet.

Fakta udmærker sig ved at være nytænkende i forhold til virksomheders sociale ansvar, og dagligvarekæden har bl.a. udviklet Klar til Start, som er et uddannelsestilbud til unge med Autisme Spektrum Forstyrrelse.

Samtidig tager Fakta også socialt ansvar på en lang række andre områder, bl.a. ved at ansætte langtidsledige og inkludere udsatte grupper som hjemløse og tidligere bandemedlemmer.

Job til syriske flyggtninge

Restaurant Dronning Louise får prisen for en mangeårig indsats, hvor restauranten efterhånden har specialiseret sig i at tage imod praktikanter og medarbejdere, som har psykiske vanskeligheder.

Senest har Restaurant Dronning Louise også taget imod og ansat syriske flygtninge, ligesom socialt ansvar også er tænkt ind i valg af underleverandører.

Begge virksomheder udmærker sig ved en mangeartet social indsats, der fortjener stor anerkendelse, bemærker juryen bag prisen.

Hyldest til virksomheder, der gør en forskel

CSR People Prize blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim ved det store gallashow CSR Awards, som i år blev afholdt i Spektrum Vejle.

”Vi hylder de danske virksomheder, der fastholder medarbejdere, som rammes af problemer, og virksomheder som skaber plads til marginaliserede grupper på arbejdsmarkedet. De tager hånd om sygdomsramte medarbejdere, som har behov for aflastning eller nye opgaver for at holde fast i arbejdslivet,” sagde Prins Joachim i sin tale til de nominerede virksomheder til CSR People Prize.

CSR People Prize uddeles i to kategorier. En til mindre virksomheder med under 100 ansatte, hvor Restaurant Dronning Louise vandt, dels til virksomheder med over 100 ansatte, hvor Fakta vandt.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle