Fakta og Esbjerg-restaurant hædret for deres sociale ansvar

Dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise har netop vundet CSR People Prize for deres store indsats for at hjælpe udsatte til en plads på arbejdsmarkedet.

Stemningsbillede fra sidste års CSR Awards, hvor Restaurant Dronning Louise også var nomineret til CSR People Prize.

07.10.2015

CSR.dk

Det blev dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise i Esbjerg, der løb med sejren, da de to virksomheder onsdag den 7. oktober blev hædret med CSR People Prize, der blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim under CSR Awards i Spektrum Vejle.

Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, som står bag CSR People Prize, der 17 år i træk er blevet uddelt til virksomheder, som tager et særligt socialt ansvar. Fx ved at forebygge sygefravær og sikre god trivsel eller ved at give chancen til ledige, der har svært ved at få foden ind på arbejdsmarkedet.

Fakta udmærker sig ved at være nytænkende i forhold til virksomheders sociale ansvar, og dagligvarekæden har bl.a. udviklet Klar til Start, som er et uddannelsestilbud til unge med Autisme Spektrum Forstyrrelse.

Samtidig tager Fakta også socialt ansvar på en lang række andre områder, bl.a. ved at ansætte langtidsledige og inkludere udsatte grupper som hjemløse og tidligere bandemedlemmer.

Job til syriske flyggtninge

Restaurant Dronning Louise får prisen for en mangeårig indsats, hvor restauranten efterhånden har specialiseret sig i at tage imod praktikanter og medarbejdere, som har psykiske vanskeligheder.

Senest har Restaurant Dronning Louise også taget imod og ansat syriske flygtninge, ligesom socialt ansvar også er tænkt ind i valg af underleverandører.

Begge virksomheder udmærker sig ved en mangeartet social indsats, der fortjener stor anerkendelse, bemærker juryen bag prisen.

Hyldest til virksomheder, der gør en forskel

CSR People Prize blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim ved det store gallashow CSR Awards, som i år blev afholdt i Spektrum Vejle.

”Vi hylder de danske virksomheder, der fastholder medarbejdere, som rammes af problemer, og virksomheder som skaber plads til marginaliserede grupper på arbejdsmarkedet. De tager hånd om sygdomsramte medarbejdere, som har behov for aflastning eller nye opgaver for at holde fast i arbejdslivet,” sagde Prins Joachim i sin tale til de nominerede virksomheder til CSR People Prize.

CSR People Prize uddeles i to kategorier. En til mindre virksomheder med under 100 ansatte, hvor Restaurant Dronning Louise vandt, dels til virksomheder med over 100 ansatte, hvor Fakta vandt.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense