Fakta og Esbjerg-restaurant hædret for deres sociale ansvar

Dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise har netop vundet CSR People Prize for deres store indsats for at hjælpe udsatte til en plads på arbejdsmarkedet.

Stemningsbillede fra sidste års CSR Awards, hvor Restaurant Dronning Louise også var nomineret til CSR People Prize.

07.10.2015

CSR.dk

Det blev dagligvarekæden Fakta og Restaurant Dronning Louise i Esbjerg, der løb med sejren, da de to virksomheder onsdag den 7. oktober blev hædret med CSR People Prize, der blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim under CSR Awards i Spektrum Vejle.

Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, som står bag CSR People Prize, der 17 år i træk er blevet uddelt til virksomheder, som tager et særligt socialt ansvar. Fx ved at forebygge sygefravær og sikre god trivsel eller ved at give chancen til ledige, der har svært ved at få foden ind på arbejdsmarkedet.

Fakta udmærker sig ved at være nytænkende i forhold til virksomheders sociale ansvar, og dagligvarekæden har bl.a. udviklet Klar til Start, som er et uddannelsestilbud til unge med Autisme Spektrum Forstyrrelse.

Samtidig tager Fakta også socialt ansvar på en lang række andre områder, bl.a. ved at ansætte langtidsledige og inkludere udsatte grupper som hjemløse og tidligere bandemedlemmer.

Job til syriske flyggtninge

Restaurant Dronning Louise får prisen for en mangeårig indsats, hvor restauranten efterhånden har specialiseret sig i at tage imod praktikanter og medarbejdere, som har psykiske vanskeligheder.

Senest har Restaurant Dronning Louise også taget imod og ansat syriske flygtninge, ligesom socialt ansvar også er tænkt ind i valg af underleverandører.

Begge virksomheder udmærker sig ved en mangeartet social indsats, der fortjener stor anerkendelse, bemærker juryen bag prisen.

Hyldest til virksomheder, der gør en forskel

CSR People Prize blev overrakt af H.K.H. Prins Joachim ved det store gallashow CSR Awards, som i år blev afholdt i Spektrum Vejle.

”Vi hylder de danske virksomheder, der fastholder medarbejdere, som rammes af problemer, og virksomheder som skaber plads til marginaliserede grupper på arbejdsmarkedet. De tager hånd om sygdomsramte medarbejdere, som har behov for aflastning eller nye opgaver for at holde fast i arbejdslivet,” sagde Prins Joachim i sin tale til de nominerede virksomheder til CSR People Prize.

CSR People Prize uddeles i to kategorier. En til mindre virksomheder med under 100 ansatte, hvor Restaurant Dronning Louise vandt, dels til virksomheder med over 100 ansatte, hvor Fakta vandt.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup