Første grafiske bureau certificeret efter FN’s verdensmål

Design- og kommunikationsvirksomheden Phoenix Design Aid er som den første af sin slags nogensinde blevet certificeret efter FN’s verdensmål. Det er norske DNV GL, som arbejder for at beskytte liv, ejendom og miljø, der står bag.

Dennis Lundø Nielsen er CEO i Phoenix Design. Foto: Phoenix Design .

29.07.2020

CSR.dk

Hos design- og kommunikationsvirksomheden Phoenix Design Aid er bæredygtighed og socialt ansvar en stor del af hverdagenVirksomheden, som har hovedsæde i Randers, udfører til dagligt en række forskellige kommunikationsopgaver, der understøtter væsentlige FN-organisationers virke, og har derudover arbejdet intensivt med bæredygtighed de seneste år. 

Det har nu resulteret i, at Phoenix Design Aid, som det første grafiske bureau nogensinde, er blevet anerkendt med en certificering efter FN’s verdensmål.

 “Det er med stor glæde og en god portion stolthed, at vi kan sætte Danmark på verdenskortet med vores nye verdensmålscertificering. Certificeringen afspejler det intensive arbejde, vi i fællesskab har udført gennem de seneste år. For selvom vores samarbejde med FN-organisationer for længst har lært os, hvordan man begår sig i miljøer, hvor verdensmålene har stor betydning, har det krævet en stor indsats fra hele teamet at nå hertil”, siger CEO Dennis Lundø Nielsen.

Læs også: Berendsens verdensmålsarbejde er blevet certificeret

Phoenix Design Aid har opnået verdensmålscertificering i følgende delmål

  • Kvalitetsuddannelse (delmål 4.1, 4.2, 4.3 og 4.7)
  • Ansvarligt forbrug og produktion (delmål 12.2, 12.4 og 12.8)
  • Klimaindsats (delmål 13.1 og 13.3)
  • Partnerskaber for handling (delmål 17.16 og 17.17)

Konkret er Phoenix Design Aid blevet certificeret i 11 delmål, fordelt på fire (mål 4, 12, 13 og 17) af de 17 overordnede verdensmål. Certificeringen er tildelt af den norske virksomhed DNV GL, som arbejder for at beskytte liv, ejendom og miljø.

Hos Phoenix Design Aidser man det som en fælles opgave at indfri målene, hvilket også er årsagen til det arbejde, kommunikationsvirksomheden selv har lagt i SDG’erne og det at opnå certificeringen.

“FN’s verdensmål fungerer som et godt fælles fodslag i erhvervslivet og blandt vores kunder. Vi har alle de samme udfordringer for øje, og det kan skabe betydningsfulde samarbejder på tværs af sektorer og brancher i både ind- og udland. I den udfordrende tid, som vi oplever i øjeblikket, er det vigtigere end nogensinde før, og derfor er jeg utrolig stolt af at få en anerkendelse af, at vi hos Phoenix Design Aid bidrager til at gøre en forskel”, siger Dennis Lundø Nielsen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre