Første ellastbil på vej i Europa

Britiske Modec har fået EU-godkendt deres lastbil der dermed må sælges frit i hele Europa, herunder Danmark. Det danske afgiftssystem vil dog gøre den til en nærmest umulig investering herhjemme.

17.06.2009

CSR.dk

Den vejer 5,5 ton og kan køre 160 km på en opladning med en topfart på 80 km/t. Dermed er Modec-ellastbilen ganske velegnet til kørsel i byer og på landeveje – specielt fordi den heller ikke udleder noget CO2. Batteriet tager så godt nok otte timer at lade op, men selskabet bag er ved at udvikle et udskiftningssystem, så et batteri kan udskiftes på noget mere spiselige 20 min. Og så er den i øvrigt så godt som lydløs. Argumenterne for at anskaffe sig lastbilen, som allerede er solgt i hundredvis til bl.a. FedEx, UPS og Marks&Spencer, er derfor i orden. Alligevel skal der ske ting og sager før vi kommer til at se ret mange af dem på de danske veje. Ifølge transportvirksomheden DHL kommer ellastbilen nemlig, på grund af de danske afgifter, til at koste tre gange så meget som normale lastbiler.
”Der skal ske et eller andet med afgiftsreglerne i Danmark. Fritagelse for afgifter ville være en god måde at give ellastbilerne et skub ind i landet på. I dag står du med usikkerheden: Du risikerer at stå med tikkende afgiftsbombe, som du skal til at betale,” siger kvalitets- og miljømedarbejder hos DHL, Anders Varming. Derudover vil komme udgifter til installation af batteriladestation. Idéen fejler dog, ifølge Varming, ikke noget.
”Der er masser af fordele ved de her biler. Forbedret luftmiljø i indre by. Betragteligt fald i støjniveau. Og så er de er billigere per kilometer at køre i,” siger han.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup