Første ellastbil på vej i Europa

Britiske Modec har fået EU-godkendt deres lastbil der dermed må sælges frit i hele Europa, herunder Danmark. Det danske afgiftssystem vil dog gøre den til en nærmest umulig investering herhjemme.

17.06.2009

CSR.dk

Den vejer 5,5 ton og kan køre 160 km på en opladning med en topfart på 80 km/t. Dermed er Modec-ellastbilen ganske velegnet til kørsel i byer og på landeveje – specielt fordi den heller ikke udleder noget CO2. Batteriet tager så godt nok otte timer at lade op, men selskabet bag er ved at udvikle et udskiftningssystem, så et batteri kan udskiftes på noget mere spiselige 20 min. Og så er den i øvrigt så godt som lydløs. Argumenterne for at anskaffe sig lastbilen, som allerede er solgt i hundredvis til bl.a. FedEx, UPS og Marks&Spencer, er derfor i orden. Alligevel skal der ske ting og sager før vi kommer til at se ret mange af dem på de danske veje. Ifølge transportvirksomheden DHL kommer ellastbilen nemlig, på grund af de danske afgifter, til at koste tre gange så meget som normale lastbiler.
”Der skal ske et eller andet med afgiftsreglerne i Danmark. Fritagelse for afgifter ville være en god måde at give ellastbilerne et skub ind i landet på. I dag står du med usikkerheden: Du risikerer at stå med tikkende afgiftsbombe, som du skal til at betale,” siger kvalitets- og miljømedarbejder hos DHL, Anders Varming. Derudover vil komme udgifter til installation af batteriladestation. Idéen fejler dog, ifølge Varming, ikke noget.
”Der er masser af fordele ved de her biler. Forbedret luftmiljø i indre by. Betragteligt fald i støjniveau. Og så er de er billigere per kilometer at køre i,” siger han.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart