Først i Europa: Projekt tester værdikæden for CO2-fangst og -lagring

Et bredt samarbejde vil teste CO2-lagring og fangst hele vejen fra udledningen hos Aalborg Portland til udtømt oliefelt i Nordsøen.

18.08.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Project Greensand er nu klar til at sætte skub i et pilotprojekt til at fange og lagre CO2 i undergrunden under Nordsøen. Ansøgningen om de nødvendige midler er sendt afsted. 

Pilotprojektet har til formål i praksis at demonstrere, at det er muligt at fange og lagre CO2 i udtømte oliefelter i Nordsøen. Det ansøgte projekt indebærer, at CO2 indfanges fra bl.a. Aalborg Portlands skorstene og lagres i gamle oliefelter i den danske del af Nordsøen. 

De 29 virksomheder i projektet

  • Aalborg Portland 
  • Aker Carbon Capture
  • Blue Water Shipping
  • DanUnity
  • DFM
  • DHI
  • DTU
  • Energy Cluster Denmark
  • Esvagt
  • Geelmuyden Kiese
  • GEUS
  • Ineos Energy
  • Ineos Oxide
  • Maersk Drilling
  • Magseis Fairfield
  • Makeen Energy
  • NLIR
  • NOC
  • Rambøll
  • Resen Waves
  • SAExploration
  • Schlumberger
  • Semco Maritime
  • Southampton University
  • SpotLight
  • Teknologisk Institut
  • Welltec
  • WindPowerLab
  • Wintershall Dea

Aalborg Portland vil have økonomi i CCS
Cementfabrikken. Aalborg Portland kan med sin deltagelse i Project Greensand blive den første cementproducent i verden, der – på forsøgsbasis – fanger, transporterer og lagrer CO2 i undergrunden. Cementproduktion hører til i den del af industrien, hvor CO2-neutral produktion ikke kan opnås med nuværende teknologier. Derfor er CO2-fangst og -lagring en løsning, der skal undersøges. 

"CO2-fangst og -lagring er en uomgængelig teknologi, hvis vi skal opnå CO2-neutralitet. Vi har afdækket mulighederne for CO2-fangst over de sidste par år, og nu håber vi, at vi kan komme et stort skridt videre allerede fra næste år ved at teste det i praksis. Samtidig med at vi arbejder målrettet på at reducere vores løbende udledninger," forklarer direktør på Aalborg Portland, Michael Lundgaard Thomsen.

Aalborg Portland påpeger dog allerede nu, at der skal tænkes i økonomiske incitamenter eller andre former for støtte.

"Der er ingen tvivl om, at CCS rummer et stort potentiale. Det er dog helt afgørende, at CO2-fangst bliver økonomisk bæredygtigt. Det kræver meget store investeringer fra en virksomhed som vores at etablere fangstanlæg, at omdanne CO2 til gas og at transportere den til Nordsøen. Derfor er realiseringen af klimapotentialet helt afhængig af økonomisk støtte," pointerer Michael Lundgaard Thomsen.

Stort partnerskab bag
Pilotprojektet skal teste hele værdikæden fra fangst hos bl.a. Aalborg Portland via transport med skib til lagring i reservoiret i Nordsøen. De fire partnere bag Project Greensand, Ineos Oil & Gas Denmark, Maersk Drilling, Wintershall Dea og Geus har sikret opbakning og deltagelse af yderligere 25 virksomheder i pilotprojektet. (Se faktaboks).

Håbet er at sætte pilotprojektet i gang i 4. kvartal i år. Hvis denne test får et positivt udkomme er planen at fuld skala CO2-fangst og -lagring kan være i drift fra ca. 2025 med en kapacitet på otte millioner tons i det område i Nordsøen, som deltager i projektet. 

Hvis pilotprojektet lykkes, er dette det første CO2-fangst og -lagringsprojekt i Europa, der demonstrerer den samlede værdikæde fra cementproduktion til lagring. Både Danmark, EU og andre dele af verden har ambitiøse målsætninger for CO2-fangst og -lagring, og det er estimeret, at op mod 300 gigaton CO2 kan lagres alene i EU. Den danske del af Nordsøen kan ifølge foreløbige beregninger fra Energiministeriet rumme omkring 16 gigaton CO2. 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København