EY: Bæredygtighed fylder mere og mere hos vækstvirksomheder

Revisionsfirmaet EY uddelte for nylig sin årlige pris til verdens bedste vækstvirksomhed. Ifølge konkurrencens danske repræsentant bliver bæredygtighed og CSR stadig vigtigere konkurrenceparametre for de deltagende virksomheder.

Der blev ikke sparet på fyrværkeriet, da EY fejrede årets vækstvirksomhed i Monaco for nylig. Foto: EY/studio.phenix.

21.06.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Erhvervslivets svar på Hollywoods Oscar bliver den kaldt, revisions- og rådgivningsfirmaet EY’s World Entrepreneur of the Year-kåring, der for nylig blev afviklet i passende glamourøse omgivelser i Monaco.

Læs også: Disney har fået et Mickey Mouse-formet solcelleanlæg

Vinderen blev den australske legetøjsproducent Moose Enterprise, der i 2000 blev købt af forretningsmanden Manny Stul, som siden har forvandlet den til en international storspiller og den sjettestørste legetøjsproducent i USA, som udenlandsk virksomhed kun overgået af Lego, skriver Berlingske Business.

En del af årsagen til kåringen af Manny Stul som vinder, skyldes hans filantropiske tilgang til det at drive virksomhed. ”Man skal huske at give til dem, der har mindre end en selv. I er intelligente mennesker. Gør noget proaktivt og gør noget godt med jeres penge”, sagde han ifølge Berlingske ved prisoverrækkelsen.

Og spørger man, som CSR.dk har gjort, den konkurrenceansvarlige dansker, EY-partner Søren Smedegaard Hvid, så er det ikke tilfældigt.

”En del af Moose Enterprises forretningsmodel går på, at de donerer 10 procent af overskuddet til almennyttige formål, og på den måde afspejler de ganske godt den tendens, der efterhånden er global, i retning af, at bæredygtighed og CSR-relaterede emner fylder mere og mere i vækstvirksomhedernes strategier”, siger han.

Filantropi og økonomisk gevinst
Grundlæggende handler det om, at forhold omkring ansvarlig forretningsførelse, miljø- og klimahensyn, medarbejderpleje og lignende er blevet et strategisk fokusområde – ”en del af deres DNA”, som Søren Smedegaard Hvid siger – for selskaber rundt omkring i verden. I lande som USA, Storbritannien og Australien er det specielt de filantropiske tiltag, der fylder, og som virksomhederne bruger til at sende et signal med.

”De vil gerne vise, at de tænker langsigtet på andre end sig selv, med et simpelt budskab: we care. Her oplever vi eksempelvis et øget fokus på integration, ligesom minimering af ressourceforbrug breder sig. Her viser alle cases også, at der er en økonomisk gevinst at hente, og man skal ikke tage fejl af vigtigheden i det aspekt; virksomhederne gør bestemt ikke kun de her ting af idealistiske årsager, de vil også tjene penge på det”, siger Søren Smedegaard Hvid.

Og at det er en trend, der er kommet for blive er Søren Smedegaard Hvid ikke et øjeblik i tvivl om, det handler nemlig – som så meget andet – om markedets krav.

Læs også: Dansk ambassade donerer Lego til Jakarta-børn

”Det er en vigtig del af helhedsvurderingen af en virksomhed, og her har rollemodellerne forstået, at de er nødt til at sætte et godt eksempel. Så på den baggrund kommer der mere og mere substans i deres arbejde, og det er helt klart noget, vi kun forventer vil vokse på verdensplan fremover, hvilket jo også er helt i tråd med, hvad der sker i Danmark”, slutter Søren Smedegaard Hvid.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams