EY: Bæredygtighed fylder mere og mere hos vækstvirksomheder

Revisionsfirmaet EY uddelte for nylig sin årlige pris til verdens bedste vækstvirksomhed. Ifølge konkurrencens danske repræsentant bliver bæredygtighed og CSR stadig vigtigere konkurrenceparametre for de deltagende virksomheder.

Der blev ikke sparet på fyrværkeriet, da EY fejrede årets vækstvirksomhed i Monaco for nylig. Foto: EY/studio.phenix.

21.06.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Erhvervslivets svar på Hollywoods Oscar bliver den kaldt, revisions- og rådgivningsfirmaet EY’s World Entrepreneur of the Year-kåring, der for nylig blev afviklet i passende glamourøse omgivelser i Monaco.

Læs også: Disney har fået et Mickey Mouse-formet solcelleanlæg

Vinderen blev den australske legetøjsproducent Moose Enterprise, der i 2000 blev købt af forretningsmanden Manny Stul, som siden har forvandlet den til en international storspiller og den sjettestørste legetøjsproducent i USA, som udenlandsk virksomhed kun overgået af Lego, skriver Berlingske Business.

En del af årsagen til kåringen af Manny Stul som vinder, skyldes hans filantropiske tilgang til det at drive virksomhed. ”Man skal huske at give til dem, der har mindre end en selv. I er intelligente mennesker. Gør noget proaktivt og gør noget godt med jeres penge”, sagde han ifølge Berlingske ved prisoverrækkelsen.

Og spørger man, som CSR.dk har gjort, den konkurrenceansvarlige dansker, EY-partner Søren Smedegaard Hvid, så er det ikke tilfældigt.

”En del af Moose Enterprises forretningsmodel går på, at de donerer 10 procent af overskuddet til almennyttige formål, og på den måde afspejler de ganske godt den tendens, der efterhånden er global, i retning af, at bæredygtighed og CSR-relaterede emner fylder mere og mere i vækstvirksomhedernes strategier”, siger han.

Filantropi og økonomisk gevinst
Grundlæggende handler det om, at forhold omkring ansvarlig forretningsførelse, miljø- og klimahensyn, medarbejderpleje og lignende er blevet et strategisk fokusområde – ”en del af deres DNA”, som Søren Smedegaard Hvid siger – for selskaber rundt omkring i verden. I lande som USA, Storbritannien og Australien er det specielt de filantropiske tiltag, der fylder, og som virksomhederne bruger til at sende et signal med.

”De vil gerne vise, at de tænker langsigtet på andre end sig selv, med et simpelt budskab: we care. Her oplever vi eksempelvis et øget fokus på integration, ligesom minimering af ressourceforbrug breder sig. Her viser alle cases også, at der er en økonomisk gevinst at hente, og man skal ikke tage fejl af vigtigheden i det aspekt; virksomhederne gør bestemt ikke kun de her ting af idealistiske årsager, de vil også tjene penge på det”, siger Søren Smedegaard Hvid.

Og at det er en trend, der er kommet for blive er Søren Smedegaard Hvid ikke et øjeblik i tvivl om, det handler nemlig – som så meget andet – om markedets krav.

Læs også: Dansk ambassade donerer Lego til Jakarta-børn

”Det er en vigtig del af helhedsvurderingen af en virksomhed, og her har rollemodellerne forstået, at de er nødt til at sætte et godt eksempel. Så på den baggrund kommer der mere og mere substans i deres arbejde, og det er helt klart noget, vi kun forventer vil vokse på verdensplan fremover, hvilket jo også er helt i tråd med, hvad der sker i Danmark”, slutter Søren Smedegaard Hvid.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online