EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

Danmark må opgive at vedtage de fælles 2040- og 2035-klimamål under EU-formandskabet op til klimatopmødet i november. Forhandlingerne har været præget af et skifte, hvor EU’s største økonomier virker til at vende klimadagsordenen ryggen.

Foto: 123rf.com.

15.09.2025

CSR.dk

Fredag måtte EU-landene opgive at blive enige om et nyt klimamål for 2040. Det danske EU-formandskab havde forsøgt at sikre en aftale inden næste uges ministermøde i Bruxelles, men modstand fra særligt Tyskland og Frankrig satte en stopper for planerne.

Uenigheden blandt medlemslandene risikerer nu at sætte EU's klimatroværdighed over styr forud for FN's klimatopmøde i Brasilien til november. Her skal EU efter planen præsentere sit såkaldte NDC-mål, der dækker reduktionsambitionen frem mod 2035. Det mål skulle oprindeligt være afleveret allerede i februar, men er blevet udskudt flere gange. Nu ser det også usikkert ud, om EU kan overholde den nye september-deadline.

Overfor Ritzau understreger det danske EU-formandskab, at det fortsat er målet at nå til enighed inden årets udgang.

Udfordringen er, at 2035-målet hænger tæt sammen med fastlæggelsen af et 2040-mål. Derfor var håbet, at en aftale om 2040 kunne åbne døren for at få på plads det mere kortsigtede 2035-mål. Men uden tysk og fransk opbakning måtte Danmark give op.

Hykleri og strategiske blokeringer: EU’s klimaimage vakler

Udsættelsen skaber kritik, ikke mindst fordi EU ellers har profileret sig som globalt grønt foregangsland. Linda Kalcher, direktør i den europæiske tænketank Strategiske Perspektiver, advarer om, at det kan skade EU's troværdighed internationalt:

"Der er en risiko for, at europæerne på klimatopmødet kommer til at fremstå hykleriske. Og det bliver kun forstærket, hvis ikke EU formår at blive enige om et stærkt NDC", sagde Linda Kalcher til Ritzau.

Ifølge både Kalcher og den grønne tænketank Concito er det dog ikke Danmark, men Tyskland og Frankrig, der bærer ansvaret for udsættelsen. Hvor de to lande tidligere var blandt de mest klimaambitiøse i EU, ser billedet nu anderledes ud.

”Nu ser det ud til, at de aktivt forsøger at underminere ikke bare det danske EU-formandskab, men potentielt EU som en global spiller inden for klima”, sagde Jens Mattias Clausen, programchef i Concito, til EnergiWatch.

Begge tænketanke spekulerer i, om Tyskland og Frankrig bevidst ønsker at flytte beslutningen om 2040-målet til et EU-topmøde, hvor den klimaskeptiske, ungarnske leder Viktor Orbán har mulighed for at nedlægge veto. På den måde kan Tyskland og Frankrig slippe for selv aktivit at modarbejde klimamålene.

Baggrunden for modstanden skal findes i hjemlige økonomiske problemer i Tyskland og Frankrig og voksende klimatræthed blandt vælgere og erhvervsliv i de to største medlemslande. 

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams