EU-energipakke skal sænke forbrug og indføre indtægtsloft for energivirksomheder

I en ny energipakke er EU-landene blevet enige om, at man skal sænke elforbruget og indføre loft på, hvor meget elproducenter på tjene. ”Vi danner en fælles front mod Ruslands brug af energi som våben mod os”, lyder det fra minister.

Med pakken skal producenter af olie, gas og kul særbeskattes, da de ikke bliver berørt af det nye indtægtsloft. Arkivfoto..

05.10.2022

CSR.dk

Europæerne skal berede sig på at skrue en tand ned for elforbruget, og en række elproducenter, heriblandt de grønne af slagsen, skal til at levere en del af deres overskud til medlemslandenes statskasser.

Overskuddet skal i stedet gå til borgere og andre virksomheder, som kan have svært ved at betale de tårnhøje energiregninger.

Det er EU-landenes energi- og klimaministre netop blevet enige om gennem en ny energipakke, som skal afhjælpe nogle af de værste konsekvenser af energikrisen.

Det skriver Danmarks Radio.

Læs også: Nyt EU-lovforslag får kritik for at være for svagt: ”Man burde efterligne amerikanerne”

Partnerne er derudover blevet enige om en særbeskatning for fossile energiproducenter som olie-, gas- og kulvirksomheder.

De vil nemlig ikke blive berørt af det nye indtægtsloft, og tjener samtidig stort på de høje energipriser.

Rekordhurtige beslutninger
Pakken er forhandlet rekordhurtigt for at forhindre Rusland i at manipulere gaspriserne op, og kræver konkret, at EU-landene reducerer elforbruget med 5 procent i de timer af døgnet, hvor der er størst efterspørgsel.

På den måde kan man være med til at stoppe, at den russiske gas bliver brugt.

Læs også: Regeringen søsætter international vindalliance, der skal sikre en fremtid uden olie og gas

”Vi lever i usædvanlige tider, og vi har arbejdet usædvanligt hurtigt - og på en koordineret og solidarisk måde - for at danne en fælles front mod Ruslands brug af energi som et våben mod os”, siger den tjekkiske industri- og handelsminister, Jozef Síkela, til Danmarks Radio.

I pakken er medlemslande samtidig blevet enige om, at man samlet skal reducere energiforbruget med 10 procent – det er dog et frivilligt for landene at være en del af.

Med indtægtsloftet må producenter af blandt andet vind-, sol- og atomenergi desuden kun tjene 1,34 kroner per kilo-watt-time strøm.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København