EU-energipakke skal sænke forbrug og indføre indtægtsloft for energivirksomheder

I en ny energipakke er EU-landene blevet enige om, at man skal sænke elforbruget og indføre loft på, hvor meget elproducenter på tjene. ”Vi danner en fælles front mod Ruslands brug af energi som våben mod os”, lyder det fra minister.

Med pakken skal producenter af olie, gas og kul særbeskattes, da de ikke bliver berørt af det nye indtægtsloft. Arkivfoto..

05.10.2022

CSR.dk

Europæerne skal berede sig på at skrue en tand ned for elforbruget, og en række elproducenter, heriblandt de grønne af slagsen, skal til at levere en del af deres overskud til medlemslandenes statskasser.

Overskuddet skal i stedet gå til borgere og andre virksomheder, som kan have svært ved at betale de tårnhøje energiregninger.

Det er EU-landenes energi- og klimaministre netop blevet enige om gennem en ny energipakke, som skal afhjælpe nogle af de værste konsekvenser af energikrisen.

Det skriver Danmarks Radio.

Læs også: Nyt EU-lovforslag får kritik for at være for svagt: ”Man burde efterligne amerikanerne”

Partnerne er derudover blevet enige om en særbeskatning for fossile energiproducenter som olie-, gas- og kulvirksomheder.

De vil nemlig ikke blive berørt af det nye indtægtsloft, og tjener samtidig stort på de høje energipriser.

Rekordhurtige beslutninger
Pakken er forhandlet rekordhurtigt for at forhindre Rusland i at manipulere gaspriserne op, og kræver konkret, at EU-landene reducerer elforbruget med 5 procent i de timer af døgnet, hvor der er størst efterspørgsel.

På den måde kan man være med til at stoppe, at den russiske gas bliver brugt.

Læs også: Regeringen søsætter international vindalliance, der skal sikre en fremtid uden olie og gas

”Vi lever i usædvanlige tider, og vi har arbejdet usædvanligt hurtigt - og på en koordineret og solidarisk måde - for at danne en fælles front mod Ruslands brug af energi som et våben mod os”, siger den tjekkiske industri- og handelsminister, Jozef Síkela, til Danmarks Radio.

I pakken er medlemslande samtidig blevet enige om, at man samlet skal reducere energiforbruget med 10 procent – det er dog et frivilligt for landene at være en del af.

Med indtægtsloftet må producenter af blandt andet vind-, sol- og atomenergi desuden kun tjene 1,34 kroner per kilo-watt-time strøm.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online