EU-energipakke skal sænke forbrug og indføre indtægtsloft for energivirksomheder

I en ny energipakke er EU-landene blevet enige om, at man skal sænke elforbruget og indføre loft på, hvor meget elproducenter på tjene. ”Vi danner en fælles front mod Ruslands brug af energi som våben mod os”, lyder det fra minister.

Med pakken skal producenter af olie, gas og kul særbeskattes, da de ikke bliver berørt af det nye indtægtsloft. Arkivfoto..

05.10.2022

CSR.dk

Europæerne skal berede sig på at skrue en tand ned for elforbruget, og en række elproducenter, heriblandt de grønne af slagsen, skal til at levere en del af deres overskud til medlemslandenes statskasser.

Overskuddet skal i stedet gå til borgere og andre virksomheder, som kan have svært ved at betale de tårnhøje energiregninger.

Det er EU-landenes energi- og klimaministre netop blevet enige om gennem en ny energipakke, som skal afhjælpe nogle af de værste konsekvenser af energikrisen.

Det skriver Danmarks Radio.

Læs også: Nyt EU-lovforslag får kritik for at være for svagt: ”Man burde efterligne amerikanerne”

Partnerne er derudover blevet enige om en særbeskatning for fossile energiproducenter som olie-, gas- og kulvirksomheder.

De vil nemlig ikke blive berørt af det nye indtægtsloft, og tjener samtidig stort på de høje energipriser.

Rekordhurtige beslutninger
Pakken er forhandlet rekordhurtigt for at forhindre Rusland i at manipulere gaspriserne op, og kræver konkret, at EU-landene reducerer elforbruget med 5 procent i de timer af døgnet, hvor der er størst efterspørgsel.

På den måde kan man være med til at stoppe, at den russiske gas bliver brugt.

Læs også: Regeringen søsætter international vindalliance, der skal sikre en fremtid uden olie og gas

”Vi lever i usædvanlige tider, og vi har arbejdet usædvanligt hurtigt - og på en koordineret og solidarisk måde - for at danne en fælles front mod Ruslands brug af energi som et våben mod os”, siger den tjekkiske industri- og handelsminister, Jozef Síkela, til Danmarks Radio.

I pakken er medlemslande samtidig blevet enige om, at man samlet skal reducere energiforbruget med 10 procent – det er dog et frivilligt for landene at være en del af.

Med indtægtsloftet må producenter af blandt andet vind-, sol- og atomenergi desuden kun tjene 1,34 kroner per kilo-watt-time strøm.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark