Et nyt Dansk Energi-netværk, der skal hjælpe med at forankre bæredygtighed i strategiarbejdet, har set dagens lys

"Det er dejligt, at så mange har mod på at dele nogle af de udfordringer, dilemmaer og muligheder, som vi alle sammen møder i arbejdet med at forankre bæredygtighed i strategiarbejdet," siger chefkonsulent i Dansk Energi, der er tovholder for netværket.

21.03.2022

CSR.dk

Et nyt Dansk Energi-netværk, der skal hjælpe med at forankre bæredygtighed i strategiarbejdet, har set dagens lys. Det skriver Dansk Energi.

Bæredygtigheds- og strategichefer fra et bredt udsnit af Dansk Energis medlemkreds mødtes for nylig mødtes i netværket for første gang.

"Vi er glade for, at vi kan være værter for samtalerne om bæredygtighed i et sektorperspektiv. Det er et uundgåeligt forretningsstrategisk tema, der betinger fremtidens license to operate. Og det er dejligt, at så mange har mod på at dele nogle af de udfordringer, dilemmaer og muligheder, som vi alle sammen møder i arbejdet med at forankre bæredygtighed i strategiarbejdet," sagde Ida Marie Behr, chefkonsulent i Dansk Energi, der sammen med konsulent Frederik Ingvordsen, er tovholder for netværket.

Esben Lanthén, der er managing partner i virksomheden Nordic Sustainability, der har specialiseret sig i at rådgive om krydsfeltet mellem strategi og bæredygtighed, kom med indspark på det første netværksmøde.

"I bliver nødt til at sætte høje, videnskabeligt baserede mål, selvom I ikke ved præcis, hvordan I skal nå dem. Ellers bliver klimakrisen ikke løst. Nuludledning af CO2 vil være et oplagt mål for mange, men en del virksomheder tænker allerede nu et skridt videre ved at tage fat på, hvordan de kan bidrage positivt. Vi skylder som generation på kontoen, så det er måske ikke nok at mitigere sit aftryk," lød hans budskab blandt andet.

Læs også: CSR Agendaen #10 om bæredygtighedsarbejdet i 2022

Han understregede dog også, at omverdenen kan godt tåle at høre, at man ikke er i mål med alt endnu. Og at vi som mennesker og virksomheder aldrig når frem til det ideelle mål.

Christina Blak fra We Love People holdt ligeledes et oplæg, hvor hun belyste udviklingen i arbejdet med at dokumentere bæredygtigheden. Her er begrebet ESG – environment, social, governance – et nøgleord.

"ESG er en ny valuta i virksomhedsledelse. Det er et sprog, vi skal udvikle, og en praksis, vi alle bliver nødt til at tage del i. Udfordringen er, at bæredygtighed er et multifacetteret felt. Men som virksomhed synes jeg, at man skal starte der, hvor man allerede har gang i noget rigtigt, for det er et kæmpe område at give sig i kast med. Vi er alle sammen oppe i fuldt pensum hele tiden," påpegede hun. 

De sidste par år har hun beskæftiget sig indgående med landets største virksomheders rapportering inden for ESG – og har blandt andet udarbejdet et barometer, som viser tendenser og fokus i C25-virksomhedernes rapportering på bæredygtighed. For mens det er ledelsen, der driver forandringen i den enkelte virksomhed, er det måltal og dokumentation, der sikrer, at den ønskede forandring sker.

Barometeret viser, at E’et de sidste par år har fået mest opmærksomhed med fx klimaregnskaber og mitigerende adfærd, men at det lige nu er S’et, det sociale i form af mennesker, trivsel mv., der rører på sig i de store koncerner, og at vi kan forvente en større balance mellem E, S og G i fremtiden.

Arbejder du i en virksomhed under Dansk Energi, Wind Denmark eller Dansk Solkraft med bæredygtighed, strategisk bæredygtighedskommunikation eller bæredygtighedsrapportering, og synes du, at dette netværk lyder som noget for dig? Så kontakt Frederik Ingvordsen, fin@danskenergi.dk eller Ida Marie Behr, imb@danskenergi.dk.

- MTN

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025CSR.dk

Københavns klimabødeordning har ingen effekt på indkøbsvaner

18.09.2025CSR.dk

Regler bremser skovrejsning: Milliardinvestor og skovekspert kritiserer barrierer for grøn trepart

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

14.09.2025Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart