Et bæredygtigt samarbejde

Det unge designfirma MOVE er som det første danske designfirma indskrevet i The Designers Accord, som er en førende international interesseorganisation for bæredygtigt design. MOVE udgør en ny type dansk designfirma, der rådgiver erhvervslivet i at gøre bæredygtigt design til en god forretning. Et aktuelt samarbejde med det danske computerfirma Zepto om at skabe en ”bæredygtig bærbar” får ros af Erhvervs- og Byggestyrelsen.

Jesper Nørgaard Pagh (tv) og Bo Borbye Pedersen (th)..

26.01.2009

CSR.dk

MOVEs vision er at skabe bæredygtige produkter, der omfatter både økonomiske, sociale og miljømæssige forhold. Det handler om at skabe nye rentable produkter uden at skabe mere affald.
”Fremtidens design handler ikke alene om at designe et flot produkt, men om at designe et produkts levetid fra vugge til vugge – altså at designe produkter til forbrug uden samtidigt at designe affald. Med det forretningskoncept er vi nu blevet en del af The Designers Accord,” forklarer 31årige Jesper Nørgaard Pagh, mDD og partner i MOVE.

Den bæredygtige bærbare
I samarbejde med Polyform Arkitekter og Zepto har MOVE udviklet den første generation af en bæredygtig bærbar under navnet ”A Bright Green Laptop”. Computeren er fra fødsel designet til ikke at ende sit liv på lossepladsen, men til at blive returneret til producenten, hvor elementer kan genbruges til nye computere. Et koncept som underdirektør hos Zepto, Morten Kjærsgaard, ser flere fordele i.
”Kravet om genbrug er vendt fra et problem til en fordel. Gennem en ”grøn leasing-model” kan vi tilbyde vores kunder løbende opgraderinger og udskiftning af deres gamle pc med en ny. Samtidigt får Zepto adgang til at genbruge centrale computerkomponenter og ikke mindst fastholde kunderne i langvarige forhold,” forklarer Morten Kjærsgaard.
MOVEs koncept betyder, at Zepto i stedet for at producere og sælge computer-hardware bliver en slags service-provider, som stiller hardware til rådighed for deres kunder.
”Konceptet stiller os overfor to grundlæggende udfordringer. For det første skal der etableres en infrastruktur, som gør det muligt at lease og upgrade produkterne kontinuerligt. For det andet så skal der produktudvikles en ny type laptop, som understøtter genbrug. En laptop i dag ikke designet til at blive skilt ad. Vores koncept vil gøre det enkelt at pille en laptop fra hinanden og udskifte dele med plug-and-play moduler,” afslutter Jesper Nørgaard Pagh.

Innovativt samarbejde
Det nyskabende samarbejdet mellem MOVE og Zepto høster ros fra udviklingsdirektør Jørgen Rosted i FORA under Erhvervs- og Byggestyrelsen. Et samarbejde, som han mener, er noget danske virksomheder skal satse på i fremtiden.
”Den absolut største udfordring er, hvordan vi får flere til at tage ansvar for den bæredygtige udvikling. Fornuftig brug af ressourcerne og begrænsning af affaldsmængderne er et vigtigt mål for bæredygtig udvikling – og er ofte to sider af samme sag. Hvorfor ikke udvikle produkterne, så mest muligt kan genbruges eller nedbrydes? Det sparer både affald og ressourcer. Den rette kombination er forskning og udvikling af renere teknologier og belønning af miljøvenlig adfærd. Det er derfor positivt, at designvirksomheder som MOVE og producenter som Zepto indgår et samarbejde tidligt i en innovationsproces. Det er disse integrerede samarbejder, der vil kunne sikre Danmark en unik position som foregangsland inden for grøn teknologi og grøn innovation,” forklarer Jørgen Rosted.

www.csr.dk/strategi

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København