Et bæredygtigt samarbejde

Det unge designfirma MOVE er som det første danske designfirma indskrevet i The Designers Accord, som er en førende international interesseorganisation for bæredygtigt design. MOVE udgør en ny type dansk designfirma, der rådgiver erhvervslivet i at gøre bæredygtigt design til en god forretning. Et aktuelt samarbejde med det danske computerfirma Zepto om at skabe en ”bæredygtig bærbar” får ros af Erhvervs- og Byggestyrelsen.

Jesper Nørgaard Pagh (tv) og Bo Borbye Pedersen (th)..

26.01.2009

CSR.dk

MOVEs vision er at skabe bæredygtige produkter, der omfatter både økonomiske, sociale og miljømæssige forhold. Det handler om at skabe nye rentable produkter uden at skabe mere affald.
”Fremtidens design handler ikke alene om at designe et flot produkt, men om at designe et produkts levetid fra vugge til vugge – altså at designe produkter til forbrug uden samtidigt at designe affald. Med det forretningskoncept er vi nu blevet en del af The Designers Accord,” forklarer 31årige Jesper Nørgaard Pagh, mDD og partner i MOVE.

Den bæredygtige bærbare
I samarbejde med Polyform Arkitekter og Zepto har MOVE udviklet den første generation af en bæredygtig bærbar under navnet ”A Bright Green Laptop”. Computeren er fra fødsel designet til ikke at ende sit liv på lossepladsen, men til at blive returneret til producenten, hvor elementer kan genbruges til nye computere. Et koncept som underdirektør hos Zepto, Morten Kjærsgaard, ser flere fordele i.
”Kravet om genbrug er vendt fra et problem til en fordel. Gennem en ”grøn leasing-model” kan vi tilbyde vores kunder løbende opgraderinger og udskiftning af deres gamle pc med en ny. Samtidigt får Zepto adgang til at genbruge centrale computerkomponenter og ikke mindst fastholde kunderne i langvarige forhold,” forklarer Morten Kjærsgaard.
MOVEs koncept betyder, at Zepto i stedet for at producere og sælge computer-hardware bliver en slags service-provider, som stiller hardware til rådighed for deres kunder.
”Konceptet stiller os overfor to grundlæggende udfordringer. For det første skal der etableres en infrastruktur, som gør det muligt at lease og upgrade produkterne kontinuerligt. For det andet så skal der produktudvikles en ny type laptop, som understøtter genbrug. En laptop i dag ikke designet til at blive skilt ad. Vores koncept vil gøre det enkelt at pille en laptop fra hinanden og udskifte dele med plug-and-play moduler,” afslutter Jesper Nørgaard Pagh.

Innovativt samarbejde
Det nyskabende samarbejdet mellem MOVE og Zepto høster ros fra udviklingsdirektør Jørgen Rosted i FORA under Erhvervs- og Byggestyrelsen. Et samarbejde, som han mener, er noget danske virksomheder skal satse på i fremtiden.
”Den absolut største udfordring er, hvordan vi får flere til at tage ansvar for den bæredygtige udvikling. Fornuftig brug af ressourcerne og begrænsning af affaldsmængderne er et vigtigt mål for bæredygtig udvikling – og er ofte to sider af samme sag. Hvorfor ikke udvikle produkterne, så mest muligt kan genbruges eller nedbrydes? Det sparer både affald og ressourcer. Den rette kombination er forskning og udvikling af renere teknologier og belønning af miljøvenlig adfærd. Det er derfor positivt, at designvirksomheder som MOVE og producenter som Zepto indgår et samarbejde tidligt i en innovationsproces. Det er disse integrerede samarbejder, der vil kunne sikre Danmark en unik position som foregangsland inden for grøn teknologi og grøn innovation,” forklarer Jørgen Rosted.

www.csr.dk/strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V