Esbjerg tager skridt mod grøn milepæl: CO2-terminal skal gøre Danmark til CCS-knudepunkt

Med opstarten af etableringen af en ny CO2-terminal i Østhavnen positionerer Esbjerg sig som centrum for Europas grønne fremtid. Projektet skal ikke blot gavne klimaet, men også skabe arbejdspladser og sikre dansk konkurrencekraft i en ny klimateknologisk æra.

Foto: Arkivfoto

08.05.2025

CSR.dk

Med første spadestik mandag er byggeriet af Danmarks første CO2-terminal officielt sat i gang på Esbjerg Havn. Terminalen bliver det fysiske udgangspunkt for Greensand-projektet, som har ambitioner om at etablere den første fuldt operationelle værdikæde i EU for fangst, transport og lagring af CO2.

Projektet bakkes op af både offentlige og private aktører, herunder Ineos Energy, Harbour Energy og Nordsøfonden. Terminalen skal midlertidigt opbevare flydende CO2 i seks store ståltanke, som senere sejles ud og pumpes ned i Nordsøens udtjente oliefelter. 

Ved fuld skala kan projektet skabe op mod 9.000 danske arbejdspladser og udløse et økonomisk potentiale på 50 milliarder kroner, hvis Danmark sikrer sig blot fem procent af det europæiske marked for CCS.

"Det er en afgørende milepæl for Greensand og et vigtigt signal til hele Europa. Vi er godt på vej mod at realisere de klimamål, der ellers kan virke uopnåelige," udtalte Mads Gade, administrerende direktør for Ineos Energy Europa, til JydskeVestkysten i forbindelse med ceremonien. 

Projektet har også støtte fra både transportminister Thomas Danielsen og Esbjergs borgmester Jesper Frost Rasmussen, som deltog i markeringen.

Grønt pust midt i global modvind

Terminalbyggeriet i Esbjerg skal ikke alene levere klimamæssige gevinster, men også genstarte troen på, at grøn omstilling og økonomisk vækst kan gå hånd i hånd. I en tid hvor investeringer i vindenergi er faldet markant i både USA og Europa, fremstår CO2-lagring som et nyt vækstområde med stort strategisk potentiale.

Dennis Jul Pedersen, havnedirektør i Esbjerg, forklarer overfor JydskeVestkysten CCS’s mulige langsigtede betydning: 

"Esbjerg Havn er allerede et grønt kraftcenter, men med denne terminal bliver vi også et europæisk omdrejningspunkt for CCS. Det her kan skabe tusindvis af arbejdspladser og sikre nye investeringer i milliardklassen," sagde han ved begivenheden.

Også i Bruxelles ser man CO2-lagring som nøgleteknologi. Europa-Kommissionen vurderer, at der skal lagres 250 millioner tons CO₂ årligt i 2040, hvis EU skal leve op til Paris-aftalens klimamål. Den nye terminal i Esbjerg bliver dermed ikke kun en lokal investering, men en brik i en større europæisk strategi for grøn fremdrift.

Esbjergs nye rolle som CO2-knudepunkt falder desuden sammen med EU’s bebudede stop for import af russisk gas inden udgangen af 2027. Med udfasningen skal den europæiske energiforsyning elektrificeres og suppleres af teknologier som CCS for at sikre forsyningssikkerhed og klimamål i fællesskab. 

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.12.2025CSR.dk

Juraen spænder ben for den fulde udnyttelse af energifællesskabers store potentiale

29.12.2025CSR.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

25.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Er dobbelt væsentlighedsvurderingen stadig relevant?

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J