Erhvervsleder: Bestyrelserne skal omfavne EU-krav

Ifølge erhvervsministeriet, koster CSRD-direktivet danske virksomheder 10 milliarder kroner i administrative byrder. Malou Aamund har 7 gode råd til at omsætte rapporteringskravene til værdiskabelse.

Foto: 123rf.com

09.12.2024

CSR.dk

Med implementeringen af CSRD-direktivet skærpes kravene til danske virksomheders bæredygtighedsrapportering. 

Formålet med direktivet er at fremme transparens og skabe et fælles sprog og retningslinjer for bæredygtighedsarbejde. Det skal kort sagt holde virksomhederne til ansvar for deres arbejde med bæredygtighed.

I et interview med Dansk Erhverv kalder erhvervsleder Malou Aamund direktivet for ”en game changer” og understreger, hvordan bestyrelsernes rolle og ansvar bliver udvidet markant.

Malou Aamund er tidligere direktør for Microsoft og Google og sidder i dag i bestyrelsen hos blandt andet DSV, Matas og Kirkbi. Hun har derfor stort kendskab til arbejdet i bestyrelseslokalet.

Holder den grønne flamme i live

For Malou Aamund er direktivet velkomment i en tid, hvor geopolitiske udfordringer har presset den grønne dagsorden ned på prioriteringslisten.

Og uden CSRD-direktivet havde vores tids polykrise muligvis sat en stopper for den bæredygtige udvikling.

Der er imidlertid flere punkter at forholde sig til, når CSRD skal integreres i bestyrelsesarbejdet. Man må omfavne de nye rapporteringskrav og tænker større en blot compliance, understreger Malou Aamund til Dansk Erhverv:

”Jeg tror, at den største risiko er, at man bare ser CSRD som compliance, fremfor også at se det som et redskab til vækst og konkurrencedygtighed. Det, tror jeg, næsten er noget af det vigtigste at være opmærksom på ude i bestyrelserne.”

Læs mere om Malou Aamunds syv bud til danske bestyrelser her

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online