Er skattesnyd værre end arbejdsulykker?

Man må godt blive ved med at drive virksomhed, selvom man gang på gang groft overtræder sikkerheds- og arbejdsmiljøreglerne. Det vil BAT-kartellet have lavet om på. Regeringen tror på bedre tilsyn.

Antallet af arbejdsulykker i byggeriet falder ikke. Fagforeninger, staten og arbejdsgiverne har hvert deres bud på, hvad man skal gøre ved det..

09.07.2015

CSR.dk

En domstol kan fratage en arbejdsgiver retten til at drive forretning, hvis der snydes med skat, moms eller afgifter.

Hvis det står til Bygge-, Anlægs- og Trækartellet (BAT), bør det samme gælde, hvis en arbejdsgiver gang på gang groft overtræder sikkerheds- og arbejdsmiljøreglerne. Forslaget kommer som en reaktion på de seneste opgørelser af arbejdsulykker i byggeriet, skriver DR på sin hjemmeside.

Hver eneste dag året rundt sker der således i gennemsnit 13 arbejdsulykker på danske byggepladser. Og antallet af ulykker har ligget nogenlunde stabilt på godt 4.500 ulykker om året. Det viser tal fra Arbejdstilsynet.

Læs også: Krav om CSR i byggeriet stiger

Fagforeningernes modpart, erhvervs- og arbejdsgiverforeningen Dansk Byggeri, synes ikke det forslag er en god idé, men peger på at det også er op til de ansatte at sikre at arbejdsmiljøet og sikkerheden prioriteres i det daglige arbejde.

Politisk har man taget skridt til at ændre på Arbejdstilsynets prioriteringer og indsats fra 2016 og frem. Man vil fremover arbejde med tæt at følge virksomheder der er kendt for at have mere risikofyldte arbejdsmiljøer. Det bør give en forbedring allerede fra første halvår 2016, sagde Beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen (V) til DR tirsdag d. 7. juli.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

28.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online