Er skattesnyd værre end arbejdsulykker?

Man må godt blive ved med at drive virksomhed, selvom man gang på gang groft overtræder sikkerheds- og arbejdsmiljøreglerne. Det vil BAT-kartellet have lavet om på. Regeringen tror på bedre tilsyn.

Antallet af arbejdsulykker i byggeriet falder ikke. Fagforeninger, staten og arbejdsgiverne har hvert deres bud på, hvad man skal gøre ved det..

09.07.2015

CSR.dk

En domstol kan fratage en arbejdsgiver retten til at drive forretning, hvis der snydes med skat, moms eller afgifter.

Hvis det står til Bygge-, Anlægs- og Trækartellet (BAT), bør det samme gælde, hvis en arbejdsgiver gang på gang groft overtræder sikkerheds- og arbejdsmiljøreglerne. Forslaget kommer som en reaktion på de seneste opgørelser af arbejdsulykker i byggeriet, skriver DR på sin hjemmeside.

Hver eneste dag året rundt sker der således i gennemsnit 13 arbejdsulykker på danske byggepladser. Og antallet af ulykker har ligget nogenlunde stabilt på godt 4.500 ulykker om året. Det viser tal fra Arbejdstilsynet.

Læs også: Krav om CSR i byggeriet stiger

Fagforeningernes modpart, erhvervs- og arbejdsgiverforeningen Dansk Byggeri, synes ikke det forslag er en god idé, men peger på at det også er op til de ansatte at sikre at arbejdsmiljøet og sikkerheden prioriteres i det daglige arbejde.

Politisk har man taget skridt til at ændre på Arbejdstilsynets prioriteringer og indsats fra 2016 og frem. Man vil fremover arbejde med tæt at følge virksomheder der er kendt for at have mere risikofyldte arbejdsmiljøer. Det bør give en forbedring allerede fra første halvår 2016, sagde Beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen (V) til DR tirsdag d. 7. juli.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK