Er science-based targets virkelig kun for de store?

Det er primært Danmarks største virksomheder, der sætter sig for at mindske CO2-udledningen og højne bæredygtigheden gennem det internationale klimainitiativ, Science Based Targets (SBT). Om de små virksomheder overhovedet skal være med, hersker der uenighed om.

Udfasning af al brug af kul i 2023 er med til at få Ørsteds klimamålsætninger godkendt som science-based. Arkivfoto..

25.08.2021

CSR.dk

Det er ikke mange af Danmarks mindre virksomheder, der kan prale af at være en del af det ambitiøse klimainitiativ, SBT. Lige nu fremgår det nemlig på initiativets hjemmeside, at 42 danske firmaer er til at finde på listen, hvoraf 35 er nogle af landets tungeste drenge . Det skriver Finans.

SBTi er skabt i et samarbejde mellem klimaorganisationen CDP, FN, World Resources Institute og Verdensnaturfonden, og har til formål at få virksomhederne til at mindske deres CO2-udledning i overensstemmelse med målet sat i den globale Paris-aftale.

Hvis man som virksomhed vælger at være en del af initiativet, skal man selv indlevere en række klima-oplysninger, som bliver brugt til at vurdere de målsætninger, der skal sættes for at nedsætte udledningen. På SBT’s hjemmeside kan man f.eks. se deres seneste case, Ørsted, som forpligter sig til at reducere CO2-udledningen med 96 procent i 2023, hvor kul skal fuldstændig udfases i energiproduktionen ved samme år.

De små skal ikke overses
Ørsted er en stor virksomhed med over 5.800 medarbejdere. Og det mønster tegner sig generelt, når man kigger ned over listen af selskaber, der har valgt at få sine reduktionsmål godkendt af initiativet. Store virksomheder på listen er f.eks. Lego, Lundbeck, Bestseller, Mærsk og Novo Nordisk. Kun seks virksomheder på listen er ikke blandt landets 100 største.

Det skal dog ikke afskrække de mindre virksomheder, der overvejer at gå med i initiativet. Ifølge Maxfield Weiss, der er europæisk direktør hos CDP, er det essentielt at få dem på banen.

”De repræsenterer ni ud af ti virksomheder og er en grundlæggende del af større virksomheders forsyningskæder. Som følge heraf vil vi ikke kunne begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader uden dem”, siger han til Finans.

Hos SMVdanmark, er man imidlertid ikke helt enig i, at det nødvendigvis behøver være SBT, der skal være startskuddet for de mindre virksomheders klimatiltag.

”Jeg vil hævde, at mange små virksomheder nedbringer deres CO2-belastning i det små, men nok så vigtigt, at de ikke nødvendigvis vælger at gå med i store, forkromede initiativer, og at de heller ikke altid er lige så gode som de store til at skilte med, hvad de har gjort”, siger chefkonsulent, Bjarke Roed-Frederiksen til Finans. Han mener i stedet, at man fra politisk side skal se at få en CO2-afgift indført.

Begge parter er dog enige om, at det ikke vil være urealistisk, hvis omverdenen snarligt begynder at kræve dokumentation på virksomhedernes klimatiltag.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

03.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår