Er fremtidens sundhed sund?

Med Novo Nordisk Fonden, Medicon Valley Alliance og Københavns Universitets Sustainablity Science Centre som medarrangører vil Mærsk Tårnet d. 30. november være ramme for Responsible Pharma.

Målet er et sundt samfund.

11.10.2017

CSR.dk

Gennem effektive lægemidler har mennesket over især de sidste 75 år løftet sig på alle måder, men også skabt andre, nye udfordringer for økonomien og etikken i vores samfund. Hvordan former dette sig mod 2030? Bliver det bæredygtigt? Og hvilken sundhed giver det os?

Sammen med Københavns Universitet, Medicon Valley Alliance og Novo Nordisk Fonden sætter CSR LINK udviklingen til debat og skaber samtidig direkte input til FNs ekspertpanel, der skal rapportere om udviklingen for Verdensmålene.

Læs mere om dagen her.

”Før vi som mennesker er forbrugere, producenter eller beslutningstagere – ja, der er vi mennesker. Vores krop og sundhed er en fundamental forudsætning for en lang række af vores andre beslutninger i livet, men sundhed indebærer i sig selv også en lang række både etiske og svære valg,” påpeger Jens Prebensen, stiftende partner i CSR LINK. ”Vores livsstil dikterer ofte behov for behandling, vores samfund rammerne og industrien mulighederne – men både i penge, miljø og livskvalitet kan både små og store valg i sundhed være afgørende for en bæredygtig verden.”

Visse af valgene kan forekomme lette; incitamentstrukturer for unødvendige behandlinger kan jo aldrig være bæredygtige. Men eftersom forebyggelse er billigere end behandling er dét vel en god vej at gå? Men hov, uden rette forskning mangler vi afgørende medicin til livstruende sygdomme. Men hov, hvor meget skal vi livsforlænge? Og hvordan sikrer vi lige adgang til sundhed og… det er alt sammen vanvittig vigtigt at debattere og ikke altid med klare, entydige svar.

Levende debat og indspark
På Responsible Pharma kan man både få solid indsigt i den danske, globaliserede pharma-sektors arbejde med ansvarlighed og bæredygtighed – naturligvis især som del af arbejdet med Verdensmål 3 Sundhed og Trivsel -  men også deltage i workshops og seminarer om netop fremgang og fremtiden for en bæredygtig sundhed, hvor pharma-industriens indsats selvsagt bestemmer, hvilke værktøjer vi i fremtiden kan trække på, når krop og sjæl har brug for hjælp.

På dagen stiller LEO Pharma, Novo Nordisk Fonden, Ferring og Novartis op med indsigt i deres arbejde med ansvarlighed, mens skarpe indlæg fra danske Torben Mogensen og britiske David Somekh holder tanken klar. Medicon Valley Alliance og Skandia disker bl.a. op med seminarer undervejs, så der bliver en livlig diskussion, mens Københavns Universitets Katherine Richardson og Steffen Loft sætter fokus på, hvordan denne del af Verdensmålene udvikler sig, bl.a. til brug for rapportering til FNs generalforsamling.

”Mennesket er jo først og fremmest et væsen af naturen omkring os, men ligeså vel som teknologi giver os mange nye muligheder, så foregår der også dramatiske landvindinger i vores forståelse af fx genetisk betingede sygdomme og målrettet behandling, af kroniske sygdomme eller af balancen mellem kost, tarmflora, medicin og meget mere,” påpeger Jens Prebensen, der ser frem til en dag med en lang større indsigt i både behandlingsmuligheder, produktionsmetoder og forskningsrammer for fremtidens medicinalsektor og vores allesammens muligheder for et sundt, godt og gerne langt liv.

Læs mere om dagen og programmet her.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense