En stor klimaregning truer i fremtiden

Regningen for at løse klimakrisen nu er særdeles stor, men konsekvensen af manglende klimahandling er tab, der er 5-6 gange større. Det viser nye beregninger fra World Economic Forum.

Foto: 123rf.com

24.01.2025

CSR.dk

Fra talerstolen i Davos gik Donald Trump til modangreb på den globale klimakamp. Han vil pumpe mere olie op, trække USA ud af Parisaftalen og stoppe udbygningen af havvind.

Det tyder altså på, at USA med Donald Trump ved roret kommer til at slække på klimahandlingen, hvilket uundgåeligt vil presse prisen op for de klimaskader, der skal håndteres i fremtiden.

Torsten Hasforth, cheføkonom i den grønne tænketank Concito, tror imidlertid stadig, at vedvarende energi vil blive udbygget grundet dens konkurrencedygtighed. Han frygter dog Trumps "drill baby, drill"-politik.

”Når der hives ekstra olie og naturgas op af den amerikanske undergrund, vil det gøre langsigtet skade på den globale økonomi. Det er der ingen tvivl om,” siger Torsten Hasforth til Finans.

Prisen for passivitet

De langsigtede konsekvenser for den globale økonomi bakkes op af en rapport, som World Economic Forum (WEF) udgav kort inden Trumps indsættelse, omhandler de økonomiske konsekvenser af klimapassivitet.

I rapporten fremgår det, at manglende klimahandling kan koste 16-22 procent af verdens BNP inden 2100. Særligt de enorme klimaskader bliver dyre, og regningen lander hos både stater og virksomheder.

Derfor foreslår WEF, at vi bruger 2-3 procent af verdens BNP på grønne løsninger nu. Det kan holde temperaturstigningen under 2 grader og spare os for tab på 10-15 procent af økonomien senere.

Jo længere vi venter, jo dyrere bliver det. Klimaskader kan allerede i 2050 koste virksomheder 5-25 procent af deres indtjening, så vi er nødt til at sætte tempoet op på den grønne omstilling.

”Investeringerne i klimatilpasning og omstilling kan blive betalt tilbage fem til seks gange i form af undgåede tab og skader på lang sigt,” konkluderer WEF i rapporten.

Læs rapporten The Cost of Inaction her.

– lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

28.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online