En række virksomheder bryder loven om samfundsansvar

Seks procent af de virksomheder, der er forpligtiget til at redegøre for deres samfundsansvar i årsrapporten, lever ikke op til kravet og bryder dermed loven.

28.11.2011

CSR.dk

Der er stadig en række af de 1100 største danske virksomheder, som ikke formår at leve op til årsregnskabslovens krav om, at de skal redegøre for deres samfundsansvar. Således giver seks procent af de forpligtigede virksomheder overhovedet ingen oplysninger om deres samfundsansvar i årsrapporten. Det viser undersøgelsen ”Samfundsansvar og Rapportering i Danmark”, som Erhvervs- og Selskabsstyrelsen netop har offentliggjort.

Rapporten viser også, at 15 procent af de undersøgte virksomheder har afleveret en redegørelse, hvor der ikke er konsistens mellem oplysningerne om virksomhedens samfundsansvar. Det vil sige, at virksomhederne beskriver deres CSR-politik på et område, aktiviteter på et andet område og resultater på et helt tredje område. Ifølge årsregnskabsloven skal rapporteringen om politik, handlinger og resultater være om samme emne.

Revisorer skal påtale fejl
Sidste år indskærpede Erhvervs- og Selskabsstyrelsen revisorernes pligt til at påtale fejl og mangler i virksomhedernes redegørelse om samfundsansvar i sin udtalelse om ledelsesberetningen. I den netop offentliggjorte undersøgelse er der imidlertid ikke fundet eksempler på, at revisorerne påtaler mangler ved virksomhedernes redegørelse for samfundsansvar.

Derfor vil Erhvervs- og Selskabsstyrelsen fremover øge fokus på, at selskaberne og revisorerne overholder deres lovmæssige forpligtigelser. Det vil blandt andet ske i forbindelse med styrelsens kontrol af regnskaber for børsnoterede selskaber og som led i det offentlige tilsyn med revisorer.

-LA

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025Valified

Sponseret

Digitalt værktøj gør det nemt at lægge en ESG-omstillingsplan

11.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Årets rapporteringsperiode for Communication on Progress er åben

09.04.2025Verarca

Sponseret

Dansk softwareløsning giver WeMarket klar indsigt i CO2-udledning år for år

07.04.2025CSR.dk

Sådan bliver omnibus en succes for Danmark

07.04.2025CABI

Sponseret

Lempede ESG-krav fjerner ikke behovet for socialt fokus

04.04.2025CSR.dk

Sidste forhindring for udsættelse af CSRD ryddet af vejen

01.04.2025DTU

Sponseret

Ny efteruddannelse på DTU i ESG-styring og -rapportering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle