En ny analyse kortlægger industriens grønne kompetencebehov

Den grønne omstilling kræver nye eller forstærkede kompetencer hos industriens virksomheder og medarbejdere. Det viser en ny analyse fra Industriens Uddannelser.

Ifølge Industriens Uddannelser er det afgørende at medarbejderne, der allerede er i industrien, også for meruddannelse inden for grøn omstilling. Arkivfoto..

24.08.2022

CSR.dk

Den nye analyse ’Tværgående kompetencebehov som følge af grøn omstilling i industrien’, som COWI har lavet for Industriens Uddannelser, har identificeret ni kompetencer, som er afgørende for faglærtes og ufaglærtes arbejde i grøn omstilling.

Og her spiller blandt andet digitalisering og automatisering en vigtig rolle.

”Med analysen får vi dokumentation for, hvor vi skal sætte ind. Det er f.eks. tydeligt, at digitalisering og arbejdet med data også er væsentlig i arbejdet med grøn omstilling på den enkelte industrivirksomhed”, siger Signe Tychsen Philip, underdirektør i Dansk Industri og formand for Industriens Uddannelser, og fortsætter:

Læs også: CO2-reduktion forudsætter tusindvis af nye medarbejdere i industrien

”Det er vigtigt, at vores erhvervsuddannelser og AMU-kurser løbende udvikles, så de f.eks. følger med den omfattende digitalisering, der sker i industrien. Det kræver også, at erhvervsskolerne er på forkant og kan matche den udvikling, der sker ude i virksomhederne”.

Grøn omstilling kræver efteruddannelsesstrategi
Analysen er lavet sideløbende med undersøgelsen ’Beskæftigelseseffekter i industrien af investeringerne i den grønne omstilling’, der viser, at klimapartnerskabernes investeringer i industrien skaber en merefterspørgsel efter 116.000 årsværk i perioden 2022-2030.

Læs også: Ny undersøgelse slår fast: Lønmodtagere vil have grøn omstilling

For at kunne imødekomme denne massive arbejdsefterspørgsel er det ifølge Industriens Uddannelser afgørende, at det parallelt med meruddannelse af blandt andet smede, industriteknikere og industrioperatører også sikres, at medarbejdere, der allerede er i industrien, har de kompetencer, der skal til for at imødekomme de grønne opgaver.

”De kompetenceområder, som analysen kortlægger, arbejder vi allerede meget med i udviklingen af vores erhvervsuddannelser og AMU-kurser. De digitale kompetencer kommer både til at gælde vores faglærte og ikke-faglærte på tværs af industrien. Men hvis vi skal i mål med den grønne omstilling, kræver det en målrettet efteruddannelsesstrategi ude på arbejdspladserne og et velfungerende AMU-system”, siger Pia Maul Andersen, næstformand for 3F Industrigruppen og medlem af bestyrelsen for Industriens Uddannelser.

- HCL

Analysens ni kompetencerområder

  • Digitalisering og automatisering
  • Dataforståelsen i produktionen
  • Dokumentation
  • Affaldssortering
  • Ny energiindustri
  • Omstilling i produktionen
  • Fejlsøgning og test samt brug af nye bæredygtige materialer
  • Medarbejdernes grønne mindset
  • Samarbejde på tværs af faggruppe

Kilde: Industriens Uddannelser.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.