Ekspertudvalg kommer med 18 forslag til bedre arbejdsmiljø

Arbejdsmiljøet kan forbedres igennem 18 nye initiativer, som et ekspertudvalg nedsat af beskæftigelsesministeren netop har præsenteret. Forslagene møder dog kritik fra både en forsker, fagforening og partier i oppositionen, der særligt fokuserer på den manglende bevilling af ekstra penge.

Et ekspertudvalg er netop kommet med 18 forslag til at forbedre arbejdsmiljøet på danske arbejdspladser. Arkivfoto..

28.09.2018

Jakob Markert, CSR.dk

Arbejdsmiljøet skal i større fokus på danske arbejdspladser.

Sådan lyder det fra regeringens ekspertudvalg, der efter halvandet år nu har sat punktum for deres arbejde ved at komme med 18 forslag, der skal være med til at kurere et Danmark, som har tiltagende ondt i arbejdsmiljøet.

Læs også: Stigende opmærksomhed omkring arbejdsmiljø

”Vi skal passe godt på de ca. 2,8 millioner mennesker, der hver dag går på arbejde i Danmark. Det er dem, der får vores samfund til at hænge sammen, og de har selvsagt krav på et godt og trygt arbejdsmiljø”, siger beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V).

Det var ham, der sidste år besluttede at nedsætte ekspertudvalget, efter at en undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) viste, at den hidtidige indsats ikke førte til de ønskede resultater i forhold til de politisk fastsatte 2020-mål på arbejdsmiljøområdet.

”Desværre kan vi se, at stadig flere ansatte overbelastes fysisk og psykisk, og det er en uacceptabel udvikling. Derfor har jeg også set meget frem til at modtage udvalgets anbefalinger til, hvordan vi alle i fællesskab kan forbedre arbejdsmiljøet ude på landets arbejdspladser”, siger Troels Lund Poulsen (V).

Fokus på arbejdspladser med dårligt miljø
Ekspertudvalget lægger blandt andet op til, at Arbejdstilsynet går efter de arbejdspladser, hvor risikoen for dårligt arbejdsmiljø er størst, mens de steder, der har bedre samvittighed, vil få færre besøg.

Sådan skal arbejdsmiljøet forbedres

  • Større bøder ved overtrædelser af arbejdsmiljøloven.
  • Ved gentagne overtrædelser skal arbejdspladsen betale for opfølgende tilsyn.
  • Bøder og kontrol af arbejdspladser skal suppleres med bedre vejledning i, hvordan eksempelvis en lignende ulykke kan undgås i fremtiden.
  • Der skal være mere klarhed om arbejdsmiljøreglerne og hvilke problemer, de forebygger. Der eksisterer over 100 gældende bekendtgørelser og flere end 200 vejledninger.
  • Lederes kompetencer inden for psykisk arbejdsmiljø skal styrkes med uddannelse.

Kilde: Ekspertudvalg om arbejdsmiljø

/ritzau/

Arbejdspladserne skal ligesom i dag have påbud, hvis de overtræder arbejdsmiljølovgivningen, men til forskel fra i dag, skal arbejdspladserne også kunne få påbud, der tvinger dem til at hyre den rette sagkundskab for at rette op på problemerne.

Ekspertudvalgt forslag rummer også, at tilsynet skal have mulighed for at uddele større bøder til virksomheder, der begår grove overtrædelser af reglerne på arbejdsmiljøområdet, ligesom at det skal være dyrere for virksomhederne, hvis de ikke inden for to år retter op på de problemer, Arbejdstilsynet har fundet.

Det bliver også anbefalet, at lave en selvstændig bekendtgørelse for det psykiske arbejdsmiljø på danske arbejdspladser, ligesom der er for det fysiske arbejdsmiljø, for at gøre det tydeligere hvilke regler der gælder for det psykiske arbejdsmiljø. Og så skal ledere have bedre muligheder for at tage uddannelser, der skal forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

”Klare regler gør det ikke alene, der skal også være kompetencer til at forebygge og løse problemerne. Og her lægger udvalget op til, at ledere med personaleansvar klædes bedre på”, siger Pia Gjellerup til dr.dk.

Forslag møder kritik
Ekspertudvalgets forslag bliver dog ifølge Fagbladet 3F allerede kritiseret fra flere sider. De danske lønmodtagere kommer ikke til at mærke de store forbedringer af deres arbejdsmiljø, lyder det blandt andet fra Peter Hasle, der er professor i arbejdsmiljø ved Aalborg Universitet:

”En stor del af anbefalingerne er vage hensigtserklæringer. Overordnet er der ikke lagt op til de store forandringer,” siger han og hæfter sig især ved anbefalingen om, at Arbejdstilsynet skal forbedre og målrette dets kommunikation, indgå aftaleforløb med arbejdspladser og i højere grad end i dag gå i dialog og vejlede virksomheder og arbejdsgivere.

”Det vil koste ressourcer, og når der ikke følger penge med til opgaverne, vil det gå ud over Arbejdstilsynets tilsynsbesøg,” vurderer Peter Hasle over for fagbladet 3F.

Der er således ikke bevilliget ekstra penge til initiativerne bag forslagene, men Troels Lund Poulsen har ifølge dr.dk tilkendegivet, at han er klar til at se på, om der skal afsættes midler til at bekæmpe problemerne med det psykiske arbejdsmiljø.

3F-medlemmers liv og helbred er på spil
At der ikke er afsat penge til forslagene vækker også skepsis hos fagforeningen 3F. Ulla Sørensen, der er arbejdsmiljøpolitisk chef i 3F, peger på, at flere undersøgelser har vist, at det danske samfund kan spare 60-80 milliarder kroner om året på at forebygge arbejdsulykker, mindske medarbejdernes sygefravær og forbedre arbejdsmiljøet. Det står i skærende kontrast til, at udvalget af eksperters bud på en forbedret arbejdsmiljøindsat ikke må koste noget.

”På den baggrund er de stramme økonomiske rammer, som regeringen har sat for ekspertudvalget arbejde, efter vores opfattelse ikke rimelige,” siger Ulla Sørensen.

På trods af sin overordnede kritik af udvalget anbefalinger, så mener Peter Hasle, at der er gode takter i, at ekspertudvalget anbefaler, at grove overtrædelser af arbejdsmiljøloven skal straffes med større bøder. Og at arbejdsgiverne skal betale for tilsynsbesøg, hvis de indenfor to år gentagne gange har begået alvorlige overtrædelser af loven, som har ført forbud eller strakspåbud fra Arbejdstilsynet.

Skal omsættes til lovtekster
De 18 forslag fra ekspertudvalget er sendt videre til regeringen, Folketinget og arbejdsmarkedets parter med henblik på at blive omsat til lovtekster, bekendtgørelser og aftaler mellem arbejdsgiver og arbejdstagere. I løbet af efteråret skal Folketingets partier drøfte de 18 forslag, men allerede nu møder de kritik fra ordførere hos oppositionspartierne Socialdemokratiet og Enhedslisten.

Læs også: Fagforening og venstrefløj vil have regeringen til at fokusere på psykisk arbejdsmiljø

”Udviklingen går den forkerte vej med både det fysiske og psykiske arbejdsmiljø herhjemme, og i oppositionen ønsker vi, at Arbejdstilsynet bliver tilføjet yderligere 100 millioner kroner,” siger beskæftigelsesordfører Lennart Damsbo-Andersen (S) til Fagbladet 3F og fortsætter:

”Men man kan ikke klandre ekspertudvalget for de økonomiske rammer, der er for arbejdsmiljø-indsatsen herhjemme. Eksperternes anbefalinger giver os et grundlag at arbejde videre på, og så må vi drøfte politisk, om der skal sættes flere penge af til området,” siger han.

 - JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

21.09.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)