Eksperter: Klimakompensation kan gøre mere skade end gavn

Ifølge en bred vifte af eksperter medfører tilkøb af klimakompensation ved flyrejser en skævvridning i teknologiudvikling og markedsføring.

Ifølge Forbrugerrådet Tænk er det decideret greenwashing, når flyselskaber tilbyder, at man kan klimakompensere sin rejse. Arkivfoto..

01.08.2023

CSR.dk

Når danske rejsende skal købe flybilletter til den næste ferie, oplever flere, at man samtidig med et lille kryds på bookinghjemmesiden kan vælge at kompensere for den CO2, som flyvningen udleder.

Men det møder nu kritik fra flere eksperter, der mener, at muligheden ikke gør, at man bare kan flyve løs med god samvittighed.

Det skriver DR.

Ifølge Vivian Kvist Johannsen, institutleder hos Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning på Københavns Universitet, påpeger blandt andet, at det kan stå i vejen for, at man ikke får lavet den rigtige teknologiudvikling.

Læs også: 17 flyselskaber får en tur i greenwashing-maskinen

Kirstine Lund Christiansen, der er i gang med en ph.d. på samme universitet om det frivillige CO2-marked og virksomheders brug af klimakompensation, påpeger også, at det er for usikkert, om de klimaprojekter, man gennem klimakompensationen køber ind på, egentlig hjælper noget.

”Det kan være, at man har investeret i et projekt, der skal plante en masse skov. Men hvis den skov brænder ned eller bliver fældet et par år efter, så kan man ikke sige, at man har kompenseret for den udledning, der har været ved, at man var ude at rejse,” siger hun til DR.

Lektor i forbrugeradfærd på CBS, Jesper Clement, sammenligner desuden muligheden med, at man i middelalderen betalte aflad i kirken for at få god samvittighed og sikre sig en plads i himlen.

På samme måde, mener han, køber vi os til god samvittighed med klimakompensationen.

Vivian Kvist Johannsen ser dog muligheden som bedre end at gøre ingenting. Men ifølge hende kan det blive en såkaldt sovepude, fordi vi forbrugermæssigt grundlæggende har en udfordring i den måde, vi bruger klodens ressourcer på.

Ærgerligt, hvis nogle føler sig ført bag lyset
Hvis man spørger Forbrugerrådet Tænk, er organisationen helt på linje med eksperternes udtalelser.

Sammen med 21 andre europæiske forbrugerorganisationer har man bedt EU om at se nærmere på flybranchen.

Læs også: Nu lancerer SAS to billettyper, som inkluderer biobrændstof

Helt grundlæggende mener de nemlig, at der er tale om vildledende markedsføring og dermed greenwashing, fortæller Vagn Jelsøe, chefkonsulent i Forbrugerrådet Tænk, til DR.

Dansk Industri (DI) – som repræsenterer flyselskaberne gennem brancheorganisationen Dansk Luftfart – har ifølge DR ikke ønsket at stille op til interview.

Men i et skriftligt svar skriver de, at ”det er rigtigt ærgerligt, hvis nogle flyrejsende føler sig ført bag lyset, for tilliden til, at det faktisk nytter noget at træffe et klimavalg, er af stor betydning for den grønne omstilling - også når det gælder flyrejser."

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup