Efteruddannelse i kommunerne skal styrke håndteringen af sårbare grupper

Kurser og forløbsprogrammer skal ruste kommunernes medarbejdere til at håndtere udsatte grupper og fremme integration.

To forskellige forløb skal hjælpe kommunale medarbejdere med at styrke integrationen af flygtninge og tidligere indsatte..

29.09.2016

CSR.dk

Flygtninge, der skal integreres i en helt ny kultur og netop løsladte borgere, der skal tilbage på rette spor, er to udsatte grupper, der kræver den rette viden og de rette kompetencer at hjælpe.

En undersøgelse fra Rambøll har tidligere vist, at kun godt hver tredje (36 procent) af de tidligere fængslede borgere havde en lønindkomst et år efter løsladelsen. Samtidig har sidste års flygtningestrømme lagt yderligere pres på kommunernes integrationsarbejde.

Det har medført udviklingen af et forløbsprogram, der skal systematisere og styrke indsatsen for at få løsladte i beskæftigelse samt efteruddannelsen Bedreintegration.nu.

De rette redskaber og mere systematik
Det er Videns- og konsulenthuset Cabi, der sammen med analysevirksomheden LG Insight har udviklet et forløbsprogram til medarbejdere i jobcentre, der beskæftiger sig med løsladte borgere.

Programmet er skabt som et redskab til medarbejderne, med det formål at få mere struktur i indsatsen. Samtidig giver det et bud på, hvordan man tidligt i indsatsen kan bringe virksomheder ind i arbejdet med løsladte.

”Først og fremmest skal der være et godt samarbejde mellem Kriminalforsorgen og jobcentret, når løsladte skal i job, men ofte er der også en række andre instanser involveret”, siger seniorkonsulent i Cabi, Annette Juul Jensen.

”Det gør sagerne komplekse, og der er brug for systematik i indsatsen lige fra begyndelsen. Og det kan forløbsprogrammet bidrage til”, tilføjer hun.

Læs også: Disse faktorer har en effekt på danskernes arbejdslyst

Bedreintegration.nu er en efteruddannelse målrettet ansatte i kommuner, der arbejder med integration og har direkte kontakt med flygtninge og indvandrere. På det år kurset har været udbudt, har 540 ansatte gennemført undervisningen:

”Vi har oplevet en enorm efterspørgsel fra alle dele af landet, og det viser, at der er et stort behov for, at de medarbejdere i kommunerne, som møder flygtninge i deres hverdag, får den nødvendige viden og de rigtige redskaber til at løse opgaven”, siger Mette Fenger, uddannelsesleder og specialkonsulent hos Integrationsnet – en af parterne bag initiativet.

Foruden Integrationsnet består konsortiet bag uddannelsen af Center for Udsatte Flygtninge, Foreningen Nydansker, LG Insight og Cabi.

Læs også: Danske Fragtmænd vil styrke medarbejderne med uddannelse

Forløbsprogrammet er gratis at anvende og kan findes på Cabis hjemmeside. Efteruddannelsen i integration løber to år endnu – information kan findes på www.bedreintegration.nu.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus