Efter tolv år uden fremskridt: Hvordan kommer shipping i mål?

Manglende regulering og usikkerhed om grønne brændsler har sat en stopper for shipping-industriens grønne omstilling. Industrien skruer på klimaplanen.

27.11.2024

CSR.dk

Shippingindustrien har i 12 år stået stille, når det gælder reduktion af CO2-udledninger. En ny rapport fra University College London (UCL) viser, at udledningerne fra 2018 til 2022 næsten nåede niveauet fra 2008, som er baseline for klimamålene.

Både manglende regulering og usikkerheden om de grønne brændsler, som meget af industriens klimastrategi er bundet op på, har resulteret i stagneringen. 

Forskerne fremhæver trods manglende fald i absolutte udledninger, at der er sket et relativt fald i perioden. På trods af en stigning på 80% i den globale handel siden 2008, er shipping-industriens udledninger ikke steget. Det er dog ikke tilstrækkeligt.

Usikkerhed, usikkerhed, usikkerhed

Grønt brændstof har vist sig ikke at være så nemt at få fingrene i som man ellers havde håbet på. Udviklingen af grønt brændstof har været langsommere end forventet og præget af tøvende investeringer fra energiselskaber, som har medført, at projekter er blevet skrinlagt eller forsinkede. 

Også reguleringen på området har spillet en rolle. Tristan Smith, professor i energi og maritim transport​ og hovedforfatter på rapporten, peger på, den svage regulering på området ikke giver rederierne tilstrækkelige incitamenter til at omstille sig.

“Det var naivt at tro, at industrien ville omstille sig selv på baggrund af et mål om at begrænse udledninger,” siger Tristan Smith til Finans.

Slutspurten mod målstregen

Hvordan shippingbranchen skal komme i mål, er endnu uvis. Rederierne justerer på deres klimastrategier for at møde den nye virkelighed, hvor man ikke kan se frem til et stort udbud af grønt brændstof. Der bliver i stedet satset mere bredt på forskellige løsninger som batterier og bio-LNG.

Dog er det tydeligt, at det grønne brændstof er fremtiden. Det kan ses på branchens store indkøb af e-metanol drevne skibe. 

Ifølge Tristan Smith er det dog begrænset, hvad grønne brændsler kan hente af reduktioner på kort sigt. Tiden til branchens 2030-klimamål på et 20 procent fald i udledninger siden 2008 er så knap, at reduktionerne må indhentes på effektiviseringer.

”Hvis vi skal indhente det tabte, så taler vi om årlige effektivitetsforbedringer på 3 pct. hvert år frem mod 2030. Det er realistisk med den rette regulering”, siger han til Finans.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V