E-handelsprisen 2009

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ...

18.12.2008

CSR.dk

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ”Brugerprisen”, og der kommer fortsat masser af stemmer. Der er også en pæn strøm af tilmeldinger fra e-handelsvirksomhederne til de forskellige kategorier ved prisuddelingen.
- Vi regner med endnu flere tilmeldinger, når e-virksomhederne får luft igen oven på en travl tid med julehandel. For det er flot at vinde en pris for e-handel, når det sker i et land, hvor man ligger i verdenseliten i udbredelse af e-handel, siger direktør Morten Kamper, FDIH, Foreningen for Internet- og Distancehandel.
Næsten hver anden dansker handler på nettet, og det betyder, at danskerne sammen med briterne topper listen over de mest handlende på internettet, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Vækst og nye priser
E-handel er steget med 31 procent fra 3. kvartal 2007 til samme kvartal i år, og udover volumenvækst vokser mangfoldigheden i tilbuddene på nettet. E-handel er derfor ikke alene et spørgsmål om køb og salg. Der er mange dicipliner, der skal beherskes for at få succes, herunder forskellige handelsformer, markedsføring, synlighed og kundeinvolvering på nettet.
Derfor er der flere nye kategorier denne gang, for E-HANDELSPRISEN udvikler sig i takt med e-handlen. Fx er der i år priser for B2C, B2B, fødevarer, search og marked (kunde-til-kunde).
- Vi har i år også besluttet at opdele flere priser i to, så der er en pris til små og en pris til store virksomheder i seks kategorier. Det sker for at imødekomme og belønne de mange succesfulde mindre e-handelsvirksomheder i Danmark, forklarer Steen Enegaard, der er formand for juryen ved E-HANDELSPRISEN ’09.

E-HANDELSPRISEN ’09 uddeles den 2. april 2009. På websitet www.ehandelsprisen.dk kan man læse mere om prisen og kategorier, ligesom der løbende lægges korte portrætter ind af nogle af de tilmeldte virksomheder.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C