E-handelsprisen 2009

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ...

18.12.2008

CSR.dk

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ”Brugerprisen”, og der kommer fortsat masser af stemmer. Der er også en pæn strøm af tilmeldinger fra e-handelsvirksomhederne til de forskellige kategorier ved prisuddelingen.
- Vi regner med endnu flere tilmeldinger, når e-virksomhederne får luft igen oven på en travl tid med julehandel. For det er flot at vinde en pris for e-handel, når det sker i et land, hvor man ligger i verdenseliten i udbredelse af e-handel, siger direktør Morten Kamper, FDIH, Foreningen for Internet- og Distancehandel.
Næsten hver anden dansker handler på nettet, og det betyder, at danskerne sammen med briterne topper listen over de mest handlende på internettet, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Vækst og nye priser
E-handel er steget med 31 procent fra 3. kvartal 2007 til samme kvartal i år, og udover volumenvækst vokser mangfoldigheden i tilbuddene på nettet. E-handel er derfor ikke alene et spørgsmål om køb og salg. Der er mange dicipliner, der skal beherskes for at få succes, herunder forskellige handelsformer, markedsføring, synlighed og kundeinvolvering på nettet.
Derfor er der flere nye kategorier denne gang, for E-HANDELSPRISEN udvikler sig i takt med e-handlen. Fx er der i år priser for B2C, B2B, fødevarer, search og marked (kunde-til-kunde).
- Vi har i år også besluttet at opdele flere priser i to, så der er en pris til små og en pris til store virksomheder i seks kategorier. Det sker for at imødekomme og belønne de mange succesfulde mindre e-handelsvirksomheder i Danmark, forklarer Steen Enegaard, der er formand for juryen ved E-HANDELSPRISEN ’09.

E-HANDELSPRISEN ’09 uddeles den 2. april 2009. På websitet www.ehandelsprisen.dk kan man læse mere om prisen og kategorier, ligesom der løbende lægges korte portrætter ind af nogle af de tilmeldte virksomheder.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle