E-handelsprisen 2009

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ...

18.12.2008

CSR.dk

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ”Brugerprisen”, og der kommer fortsat masser af stemmer. Der er også en pæn strøm af tilmeldinger fra e-handelsvirksomhederne til de forskellige kategorier ved prisuddelingen.
- Vi regner med endnu flere tilmeldinger, når e-virksomhederne får luft igen oven på en travl tid med julehandel. For det er flot at vinde en pris for e-handel, når det sker i et land, hvor man ligger i verdenseliten i udbredelse af e-handel, siger direktør Morten Kamper, FDIH, Foreningen for Internet- og Distancehandel.
Næsten hver anden dansker handler på nettet, og det betyder, at danskerne sammen med briterne topper listen over de mest handlende på internettet, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Vækst og nye priser
E-handel er steget med 31 procent fra 3. kvartal 2007 til samme kvartal i år, og udover volumenvækst vokser mangfoldigheden i tilbuddene på nettet. E-handel er derfor ikke alene et spørgsmål om køb og salg. Der er mange dicipliner, der skal beherskes for at få succes, herunder forskellige handelsformer, markedsføring, synlighed og kundeinvolvering på nettet.
Derfor er der flere nye kategorier denne gang, for E-HANDELSPRISEN udvikler sig i takt med e-handlen. Fx er der i år priser for B2C, B2B, fødevarer, search og marked (kunde-til-kunde).
- Vi har i år også besluttet at opdele flere priser i to, så der er en pris til små og en pris til store virksomheder i seks kategorier. Det sker for at imødekomme og belønne de mange succesfulde mindre e-handelsvirksomheder i Danmark, forklarer Steen Enegaard, der er formand for juryen ved E-HANDELSPRISEN ’09.

E-HANDELSPRISEN ’09 uddeles den 2. april 2009. På websitet www.ehandelsprisen.dk kan man læse mere om prisen og kategorier, ligesom der løbende lægges korte portrætter ind af nogle af de tilmeldte virksomheder.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle