Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Når markedet bliver usikkert, har investorer hidtil søgt mod dollaren og amerikanske statsobligationer som sikre havne i stormvejr. Det har imidlertid ikke været tilfældet siden Trumps handelskrig, hvilket får ledende økonom til at sætte spørgsmålstegn ved USA’s position som finansiel supermagt.

14.04.2025

CSR.dk

Den amerikanske dollar og statsobligationer har i årtier været anset som verdens sikreste investeringer i krisetider. Men det mønster er brudt. 

Siden Donald Trump den 2. april indførte nye og markant højere toldsatser, har dollaren mistet 4,4 procent af sin værdi over for euro og kroner. Samtidig er renten på amerikanske statsobligationer steget hurtigt, hvilket normalt er et signal, der burde tiltrække investorer, men det modsatte sker.

Torsten Sløk, cheføkonom i Apollo Global Management og tidligere topøkonom hos Deutsche Bank, kalder udviklingen for dybt usædvanlig. 

“Det, der står i alle de økonomiske lærebøger, jeg har læst, er, at når investorer bliver bekymrede, så sælger de aktier og andre risikoaktiver – og i stedet køber de verdens mest likvide valuta, dollaren, og verdens sikreste og mest likvide værdipapirer, nemlig amerikanske statsobligationer,” forklarer han til Børsen. “Men det gør de bare ikke nu.”

Markedsreaktionen udfordrer fundamentet i den globale kapitalstruktur. Ifølge Sløk er det ikke til at sige, om det blot er en midlertidig korrektion eller begyndelsen på et mere varigt skift væk fra amerikanske aktiver.

Kan dollarens dominans forvitre?

Dollarens rolle som global reservevaluta har været en hjørnesten i verdensøkonomien siden Bretton Woods-aftalen i 1944. Men det nuværende tillidsbrud får eksperter til at spekulere i, om dollaren er ved at miste sin særstatus. 

Torsten Sløk udelukker ikke, at Europa med Tyskland i front kan overtage en større rolle i det globale finansielle system. Især fordi renten på tyske statsobligationer er faldet, mens euroen er steget. Men han understreger, at det vil tage tid og afhænger af, hvor længe markedsuroen fortsætter.

Mens den amerikanske økonomi endnu ikke viser tegn på reel svækkelse, vokser usikkerheden om tilliden til landets politiske stabilitet. Og jo længere denne situation står på, jo mere sandsynligt bliver det, at dollaren må dele sin status som verdens ubestridte finansielle anker.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

05.08.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København