Ditlev Engel kåret til Årets Leder 2008

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret til Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i...

24.11.2008

CSR.dk

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret til Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i forbindelse med ledelseskonferencen Ledelsens Dag i Bella Centret af formanden for Ledernes Hovedorganisation Svend Askær. 44-årige Ditlev Engel er valgt ved en afstemning blandt danske ledere.
- Han har modet til at melde klart ud, sætte ambitiøse mål, gå forrest, vise beslutningskraft, eksekvere, sætte mennesker først – og så har han viljen til at vinde, sagde Svend Askær i sin tale til Ditlev Engel.
Ledernes formand mente, at det var en særdeles velfortjent pris som belønning for at kunne ”træffe de rigtige beslutninger på de rigtige tidspunkter med de rigtige medarbejdere som medspillere – for derefter sammen med dem at føre beslutningerne ud i livet”.
Den nyudnævnte Årets Leder kvitterede i sin takketale, foran de 800 fremmødte ledere, med at slå fast, at han rigtig godt kan lide at vinde. - Jeg er meget glad og meget stolt, fordi det er de danske ledere, som har peget på mig og på Vestas, sagde Ditlev Engel, som samtidig rettede en tak til sine 18.000 medarbejdere. Han understregede, at han opfatter kommunikation som en af sine fornemste ledelsesopgaver.
- Holdninger er vigtige, for medarbejderne skal vide, hvor de har deres chef, og holdningerne skal kommunikeres. Har man et ledelsesansvar, har man samtidig et stort kommunikationsansvar og -forpligtelse, sagde Ditlev Engel.
Med en markedsandel på 23 procent og 35.500 installerede vindmøller er Vestas verdens førende leverandør af vindkraftløsninger. Ditlev Engel tiltrådte i 2005 som Randers-virksomhedens administrerende direktør.
Ledernes Hovedorganisations årlige lederpris er tidligere gået til daværende nationalbankdirektør Bodil Nyboe Andersen (2002), direktør Alfred Josefsen fra Irma (2003), Danfoss-bossen Jørgen Mads Clausen (2004), daværende koncernchef i TDC Henning Dyremose (2005), Legos administrerende direktør Jørgen Vig Knudstorp (2006) og koncernchef i A.P. Møller-Mærsk Nils Smedegaard Andersen (2007).
www.csr.dk/strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. september: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

08.09.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom