Ditlev Engel kåret til Årets Leder 2008

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret til Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i...

24.11.2008

CSR.dk

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret til Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i forbindelse med ledelseskonferencen Ledelsens Dag i Bella Centret af formanden for Ledernes Hovedorganisation Svend Askær. 44-årige Ditlev Engel er valgt ved en afstemning blandt danske ledere.
- Han har modet til at melde klart ud, sætte ambitiøse mål, gå forrest, vise beslutningskraft, eksekvere, sætte mennesker først – og så har han viljen til at vinde, sagde Svend Askær i sin tale til Ditlev Engel.
Ledernes formand mente, at det var en særdeles velfortjent pris som belønning for at kunne ”træffe de rigtige beslutninger på de rigtige tidspunkter med de rigtige medarbejdere som medspillere – for derefter sammen med dem at føre beslutningerne ud i livet”.
Den nyudnævnte Årets Leder kvitterede i sin takketale, foran de 800 fremmødte ledere, med at slå fast, at han rigtig godt kan lide at vinde. - Jeg er meget glad og meget stolt, fordi det er de danske ledere, som har peget på mig og på Vestas, sagde Ditlev Engel, som samtidig rettede en tak til sine 18.000 medarbejdere. Han understregede, at han opfatter kommunikation som en af sine fornemste ledelsesopgaver.
- Holdninger er vigtige, for medarbejderne skal vide, hvor de har deres chef, og holdningerne skal kommunikeres. Har man et ledelsesansvar, har man samtidig et stort kommunikationsansvar og -forpligtelse, sagde Ditlev Engel.
Med en markedsandel på 23 procent og 35.500 installerede vindmøller er Vestas verdens førende leverandør af vindkraftløsninger. Ditlev Engel tiltrådte i 2005 som Randers-virksomhedens administrerende direktør.
Ledernes Hovedorganisations årlige lederpris er tidligere gået til daværende nationalbankdirektør Bodil Nyboe Andersen (2002), direktør Alfred Josefsen fra Irma (2003), Danfoss-bossen Jørgen Mads Clausen (2004), daværende koncernchef i TDC Henning Dyremose (2005), Legos administrerende direktør Jørgen Vig Knudstorp (2006) og koncernchef i A.P. Møller-Mærsk Nils Smedegaard Andersen (2007).
www.csr.dk/strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.05.2026CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart