Ditlev Engel kåret til Årets Leder 2008

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret til Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i...

24.11.2008

CSR.dk

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret til Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i forbindelse med ledelseskonferencen Ledelsens Dag i Bella Centret af formanden for Ledernes Hovedorganisation Svend Askær. 44-årige Ditlev Engel er valgt ved en afstemning blandt danske ledere.
- Han har modet til at melde klart ud, sætte ambitiøse mål, gå forrest, vise beslutningskraft, eksekvere, sætte mennesker først – og så har han viljen til at vinde, sagde Svend Askær i sin tale til Ditlev Engel.
Ledernes formand mente, at det var en særdeles velfortjent pris som belønning for at kunne ”træffe de rigtige beslutninger på de rigtige tidspunkter med de rigtige medarbejdere som medspillere – for derefter sammen med dem at føre beslutningerne ud i livet”.
Den nyudnævnte Årets Leder kvitterede i sin takketale, foran de 800 fremmødte ledere, med at slå fast, at han rigtig godt kan lide at vinde. - Jeg er meget glad og meget stolt, fordi det er de danske ledere, som har peget på mig og på Vestas, sagde Ditlev Engel, som samtidig rettede en tak til sine 18.000 medarbejdere. Han understregede, at han opfatter kommunikation som en af sine fornemste ledelsesopgaver.
- Holdninger er vigtige, for medarbejderne skal vide, hvor de har deres chef, og holdningerne skal kommunikeres. Har man et ledelsesansvar, har man samtidig et stort kommunikationsansvar og -forpligtelse, sagde Ditlev Engel.
Med en markedsandel på 23 procent og 35.500 installerede vindmøller er Vestas verdens førende leverandør af vindkraftløsninger. Ditlev Engel tiltrådte i 2005 som Randers-virksomhedens administrerende direktør.
Ledernes Hovedorganisations årlige lederpris er tidligere gået til daværende nationalbankdirektør Bodil Nyboe Andersen (2002), direktør Alfred Josefsen fra Irma (2003), Danfoss-bossen Jørgen Mads Clausen (2004), daværende koncernchef i TDC Henning Dyremose (2005), Legos administrerende direktør Jørgen Vig Knudstorp (2006) og koncernchef i A.P. Møller-Mærsk Nils Smedegaard Andersen (2007).
www.csr.dk/strategi

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025CSR.dk

Grøn kapital går nye veje: Investorer kræver nu mere end visioner

03.11.2025MäRK

Sponseret

Kompetenceudvikling skal ske i virksomheden

03.11.2025CSR.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

31.10.2025CSR.dk

Bill Gates: Verdens klimapolitik skal handle om mennesker, ikke kun temperaturer

31.10.2025CSR.dk

Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

31.10.2025CSR.dk

Cirkulært byggeri kræver fælles ansvar og klare rammer

30.10.2025CSR.dk

Danmark har kraftigt overvurderet potentialet for CO2-lagring

29.10.2025CSR.dk

Få danskere vælger grønne pensionsordninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Beierholm
Webinar
ESG to the point: EcoVadis - Sådan bliver I klar.

Arbejder din virksomhed med leverandører, kunder eller samarbejdspartnere, der stiller krav om bæredygtighedsdokumentation? – så er I muligvis blevet bedt om at gennemføre en vurdering via EcoVadis. EcoVadis er en af verdens mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedspræstationer – og bliver i stigende grad et krav i både offentlige og private udbud, partnerskaber og leverandørrelationer.

Dato

04.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - Aarhus november 2025

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online