Ditlev Engel kåret som Årets Leder 2008

Koncernchef Ditlev Engel fra Vestas Wind Systems er blevet kåret som Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i forbindelse med ledelseskonferencen Ledelsens Dag i Bella Centret af formanden for Ledernes Hovedorganisation Svend Askær .

31.10.2008

CSR.dk

Koncernchef Ditlev Engel fra vindmøllefabrikanten Vestas Wind Systems er kåret som Årets Leder 2008. Prisen blev overrakt i forbindelse med ledelseskonferencen Ledelsens Dag i Bella Centret ved København af formanden for Ledernes Hovedorganisation Svend Askær. 44-årige Ditlev Engel er valgt ved en afstemning blandt danske ledere.
- Han har modet til at melde klart ud, sætte ambitiøse mål, gå forrest, vise beslutningskraft, eksekvere, sætte mennesker først – og så har han viljen til at vinde, sagde Svend Askær i sin tale til Ditlev Engel.
Ledernes formand mente, at det var en særdeles velfortjent pris som belønning for at kunne ”træffe de rigtige beslutninger på de rigtige tidspunkter med de rigtige medarbejdere som medspillere – for derefter sammen med dem at føre beslutningerne ud i livet”.
Den nyudnævnte Årets Leder kvitterede i sin takketale, foran de 800 fremmødte ledere, med at slå fast, at han rigtig godt kan lide at vinde.
- Jeg er meget glad og meget stolt, fordi det er de danske ledere, som har peget på mig og på Vestas, sagde Ditlev Engel, som samtidig rettede en tak til sine 18.000 medarbejdere.
Han understregede, at han opfatter kommunikation som en af sine fornemste ledelsesopgaver.
- Holdninger er vigtige, for medarbejderne skal vide, hvor de har deres chef, og holdningerne skal kommunikeres. Har man et ledelsesansvar, har man samtidig et stort kommunikationsansvar og -forpligtelse, sagde Ditlev Engel.
Med en markedsandel på 23 procent og 35.500 installerede vindmøller er Vestas verdens førende leverandør af vindkraftløsninger. Ditlev Engel tiltrådte i 2005 som Randers-virksomhedens administrerende direktør.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N