Dilemma-spil skal træne medarbejderne i CSR

Forskere fra Aarhus Universitet er i gang med at designe et system, der træner og bevidstgør medarbejdere i bæredygtighed og kan vise, om der er handling bag virksomhedernes bæredygtige retorik og rapportering.

Forskere fra Aarhus Universitet er i gang med at designe et system, der træner og bevidstgør medarbejdere i bæredygtighed. Foto: Aarhus Universitet.

18.11.2013

Jeanette Dollerup Nørgaard, CSR.dk

Mens forventningerne til samlede globale løsninger for bæredygtig og grøn omstilling gang på gang lider knæk, skaber lokale initiativer håb, skriver Aarhus Universitets hjemmeside newsroom.au.dk 

Et af initiativerne er ”The Sustainable Leadership Simulator”, et primært webbaseret simulations- og træningssystem til medarbejdere, som forskere fra Aarhus Universitet netop har præsenteret på Colombia University i New York i september forud for topledermødet i FN’s erhvervsorganisation for bæredygtighed, UN Global Compact.

Læs også: Skab værdi via en Bæredygtighed strategi

The Sustainable Leadership Simulator udsætter medarbejderne for nogle dilemmaer i realistiske scenarier, hvor virkeligheden ikke altid er sort/hvid.

Et scenarie leder til et andet scenarie, som hver især kræver, at medarbejderne vælger en ud af flere handlemuligheder, hvilket løbende afspejler konsekvensen af bæredygtige valg kontra ikke-bæredygtige valg. 

De enkelte medarbejdernes handlinger i simulatoren indgår i et samlet informationsbillede af medarbejdernes bæredygtige adfærd, der så kan parres med de oplysninger om performance på bæredygtighed, som den enkelte virksomhed rapporterer til UN Global Compact.

Læs også: Nordisk Råd tager temperaturen på Nordens bæredygtighed

Om Sustainable Leadership Simulator

The Sustainable Leadership Simulator har opnået en anbefaling fra UN PRME, som repræsenterer UN Global Compact's forsknings- og uddannelsesmæssige interessenter, hvilket primært er universiteter som Aarhus Universitet.

Der søges nu finansiering til at realisere simulatoren, mens Thomas Kjærgaard videreudvikler designet af simulatoren på European Business School ved Frankfurt i efteråret 2013. Her blev simulatoren i sommers evalueret gennem Intels Social Innovation Program, som også bliver en driver for en opskalering og globalisering i 2014.

Dermed er det i højere grad muligt at se, om ord og handlinger stemmer overens. Såvel forskning som praksis viser, at denne type scenarioteknik er en meget effektfuld form for læring, særligt i forhold til at ændre adfærd.

Uden intern motivation sker der for lidt
Og det er lige præcis adfærden i virksomhedens kerne, medarbejderne, som forskere sigter imod.

Det er nemlig dem, som skal motivere den bæredygtige omstilling i virksomheden, forklarer Thomas Kjærgaard fra Interdisciplinary Center for Organizational Architecture (ICOA) ved Aarhus Universitet i artiklen.

”Det er på nuværende tidspunkt svært at validere virksomhedernes indrapportering. Om strategier, politikker og anden retorik er bakket op af handling. Hvis virksomhedens adfærd strider i mod ordene, og medarbejderne er bevidste om det, bliver det meget svært for ledelsen ikke at agere på denne interne motivation,” forklarer Thomas Kjærgaard.

Læs også: Skærpede love og regler giver virksomheder sommerfugle i maven

Udover at sammenligne simulatorresultaterne med virksomhedens egen rapportering, er det meningen at måle medarbejdernes adfærd umiddelbart før og efter en tur i simulatoren samt 3-6 måneder senere for at måle på ændringer i adfærden over tid.

Dermed giver simulatoren mulighed for en løbende læring og validering af progression, modsat nu hvor det meste rapportering mere har karakter af en årlig status.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense