Digital bæredygtighed kræver integritet

Brugen af data og den øgede digitalisering giver store muligheder for virksomheder, der vil styrke bæredygtigheden i drift og samfund, men de skal være klar til at handle ansvarligt og transparent, lød det fra Nokia og Leo Pharma ved konference.

Nokias Minna Aila på talerstolen ved Responsible Business Summit Europe, hvor hun bl.a. talte om nødvendigheden af moral og etik i forbindelse med digitalisering. Foto: Anders Kampmann.

18.06.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Til at svare på det, havde man inviteret bl.a. finske Nokia og danske Leo Pharma til London. Begge er globale selskaber med stor rækkevidde og kunder i milliontal, ligesom det er selskaber, der er langt fremme på den digitale dagsorden.

Som teknologivirksomhed er det naturligt for Nokia at tage den digitale udvikling til sig, pointerede selskabets VP Corporate Affairs, Minna Aila, indledningsvist, og pegede efterfølgende på et potentiale, der også kan komme FN’s verdensmål til gode.

”I takt med at verden bliver mere og mere forbundet, vil det også kunne understøtte opfyldelsen af SDG’erne ved at skabe mere sikkerhed og lighed, så målene kommer tættere på virkeligheden, ikke mindst i udviklingslandene”, sagde hun.

Tempoet i den teknologiske udvikling gør også, at virksomheder i stort set alle brancher bliver nødt til at tage stilling til såvel de positive, som de negative konsekvenser af digitaliseringen.

Muligheder skal udnyttes med omtanke
”Forandringerne vil aldrig ske så langsomt, som nu, og alt hvad der kan digitaliseres vil blive digitaliseret, fordi det giver mening både økonomiske og samfundsmæssigt. De enorme mængder data, der følger med den udvikling betyder, at vi bevæger os ind i en ’omdømmets æra’, hvor tillid og etik er altafgørende”, sagde Minna Aila og fortsatte:

”Derfor er virksomhederne nødt til at tage et standpunkt og agere derefter; det er ikke nok bare at overholde minimumsreglerne. Bæredygtighed bør for alle også omfatte en afdeling for moralsk dømmekraft, eksempelvis i forhold til brugen af kunstig intelligens”, sagde hun.

For den danske medicinalvirksomhed Leo Pharma er digitalisering lig med både muligheder og aspekter, der kræver ekstra opmærksomhed for det privatejede selskab. Hvis man som virksomhed ikke tager hensyn til sine metoder, bliver man nemlig irrelevant på sigt, lød det fra topchefen.

Læs også: Mærsk er godt på vej til at udrydde hverdagskorruption

”Data kan give os medicin, der er skrædder syet til den enkelte patient, hvilket giver mere præcise og effektive behandlinger og mindre spild, til glæde for både os og samfundet. Samtidig skal vi være åbne og meget respektfulde i forhold til, hvordan vi behandler al den data – og det skal gøres ordentlig; man kan ikke være relevant på i det lange løb, hvis man ikke har integriteten med sig”, sagde adm. direktør Gitte Aabo.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online