Digital bæredygtighed kræver integritet

Brugen af data og den øgede digitalisering giver store muligheder for virksomheder, der vil styrke bæredygtigheden i drift og samfund, men de skal være klar til at handle ansvarligt og transparent, lød det fra Nokia og Leo Pharma ved konference.

Nokias Minna Aila på talerstolen ved Responsible Business Summit Europe, hvor hun bl.a. talte om nødvendigheden af moral og etik i forbindelse med digitalisering. Foto: Anders Kampmann.

18.06.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Til at svare på det, havde man inviteret bl.a. finske Nokia og danske Leo Pharma til London. Begge er globale selskaber med stor rækkevidde og kunder i milliontal, ligesom det er selskaber, der er langt fremme på den digitale dagsorden.

Som teknologivirksomhed er det naturligt for Nokia at tage den digitale udvikling til sig, pointerede selskabets VP Corporate Affairs, Minna Aila, indledningsvist, og pegede efterfølgende på et potentiale, der også kan komme FN’s verdensmål til gode.

”I takt med at verden bliver mere og mere forbundet, vil det også kunne understøtte opfyldelsen af SDG’erne ved at skabe mere sikkerhed og lighed, så målene kommer tættere på virkeligheden, ikke mindst i udviklingslandene”, sagde hun.

Tempoet i den teknologiske udvikling gør også, at virksomheder i stort set alle brancher bliver nødt til at tage stilling til såvel de positive, som de negative konsekvenser af digitaliseringen.

Muligheder skal udnyttes med omtanke
”Forandringerne vil aldrig ske så langsomt, som nu, og alt hvad der kan digitaliseres vil blive digitaliseret, fordi det giver mening både økonomiske og samfundsmæssigt. De enorme mængder data, der følger med den udvikling betyder, at vi bevæger os ind i en ’omdømmets æra’, hvor tillid og etik er altafgørende”, sagde Minna Aila og fortsatte:

”Derfor er virksomhederne nødt til at tage et standpunkt og agere derefter; det er ikke nok bare at overholde minimumsreglerne. Bæredygtighed bør for alle også omfatte en afdeling for moralsk dømmekraft, eksempelvis i forhold til brugen af kunstig intelligens”, sagde hun.

For den danske medicinalvirksomhed Leo Pharma er digitalisering lig med både muligheder og aspekter, der kræver ekstra opmærksomhed for det privatejede selskab. Hvis man som virksomhed ikke tager hensyn til sine metoder, bliver man nemlig irrelevant på sigt, lød det fra topchefen.

Læs også: Mærsk er godt på vej til at udrydde hverdagskorruption

”Data kan give os medicin, der er skrædder syet til den enkelte patient, hvilket giver mere præcise og effektive behandlinger og mindre spild, til glæde for både os og samfundet. Samtidig skal vi være åbne og meget respektfulde i forhold til, hvordan vi behandler al den data – og det skal gøres ordentlig; man kan ikke være relevant på i det lange løb, hvis man ikke har integriteten med sig”, sagde adm. direktør Gitte Aabo.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka opnår D-mærket og styrker digital ansvarlighed i en kritisk forsyningskæde

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup