Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst lanceret

Efterfølgeren til Rådet for Samfundsansvar er i dag blevet lanceret. Det nye dialogforum skal løse mange opgaver.

23.02.2016

CSR.dk

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen har i dag lanceret Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst, som afløser for Rådet for Samfundsansvar.

Ifølge pressemeddelelsen skal dette forum være "regeringens nye platform for dialog om, hvordan samfundsansvar og vækst kan gå hånd i hånd". Nogle af de emner, som vil komme på dagsordnen er globale værdikæder, FN’s bæredygtighedsmål, inklusion af socialt udsatte og lokal sammenhængskraft. Formålet er, at "...understøtte virksomhedernes arbejde med at tage samfundsansvar og samtidig skabe den størst mulige vækst til gavn for den enkelte virksomhed og for samfundet".

Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst skal blandt andet indsamle og formidle viden om tendenser inden for samfundsansvar og socialøkonomi, fremme virksomhedernes engagement i Fn's verdensmål for bæredygtig udvikling, fremme partnerskaber og dialog mellem virksomheder og interessenter på feltet og bidrage til regeringens politikudvikling på området. Det skal i følge kommissoriet for arbejdet ske gennem afholdelse af rundbordssamtaler, en årlig konference og en årlig status til ministeren om udviklingstendenser. 

Medlemmerne af Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst, hvoraf ni er udpeget direkte af ministeren, er: 

  • Formand Dan Boyter, Bestyrelsesmedlem, Pressalit A/S, bestyrelsesformand, Den Jyske Opera m.fl.
  • Peter Skou, Formand for Green Network (medlemsbaseret erhvervsnetværk for forretningsdrevet samfundsansvar)
  • Annette Stube, Sustainability Director, A.P. Møller Mærsk, og Rederiforeningens repræsentant i det forhenværende Rådet for Samfundsansvar
  • Maria Kavita Nielsen, Programchef, Mind Your Own Business (iværksætterprogram for etniske minoritetsdrenge og vinder af Kronprinsparrets Sociale Pris 2015)
  • Gurli Martinussen, Direktør, Trygfonden
  • Lars Jannick Johansen, Direktør, Den Sociale Kapitalfond, og medlem af det forhenværende Rådet for Socialøkonomiske Virksomheder
  • Allan Petersen, Direktør, BOAS Specialister (socialøkonomisk IT-virksomhed i Aarhus, som uddanner og ansætter mennesker med autisme, og som bl.a. har LEGO som kunde)
  • Line Barfod, Advokat, Foldschack og Forchhammer, og medlem af det forhenværende Rådet for Socialøkonomiske Virksomheder
  • Esben Rahbek Gjerdrum Pedersen, Professor, PhD, Director of Centre for Corporate Social Responsibillity, CBS
  • Sanne Borges (indstillet af 92-gruppen), Repræsentant for 92-gruppen og seniorrådgiver, Amnesty International
  • Tine Roed (indstillet af indstillet af Dansk Industri, Dansk Erhverv, Landbrug og Fødevarer) Direktør, Dansk Industri
  • Lars Udsholt (indstillet af Globalt Fokus), Forperson, Globalt Fokus og Sekretariatsleder i Dansk Missionsråds Udviklingsafdeling
  • Kristian Heunicke (indstillet af KL og Danske Regioner), Direktør, KL, ansvar for arbejdsmarkeds- og erhvervsområdet, medlem af direktionen
  • Nanna Højlund (indstillet af LO, FTF og AC), Næstformand i LO (Landsorganisationen i Danmark)

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V