DHL sætter gang i endnu et elektrisk ladcykelprojekt

I samarbejde med Reef Technology sætter DHL i den kommende tid en stribe elektriske ladcykler på gaden i Miami. Pilotprojektet er en af flere og sker i forlængelse af transportgigantens ambitioner om en grønnere forretning.

De elektriske ladcykler kan fragte gods på op til 180 kilo hver især. Foto: DHL Express.

27.05.2020

CSR.dk

DHL går nu sammen med Reef Technology, en amerikansk parkerings-, mobilitets og logistikhub, i et pilotprojekt, der skal teste fire nye e-Cargo Cycles - elektriske ladcykler - til levering i storbyen Miami i Florida.

Læs også: DHL lukker produktion af lovende el-varevogn ned

De trehjulede cykler er udstyret med opbevaringscontainere og er i stand til at transportere knap 180 kilo. De to virksomheder bringer dermed den miljøvenlige agenda til Miami som en del af DHL’s GoGreen strategi, der fokuserer på at reducere selskabets klimaaftryk.

Her er det kortsigtede mål at implementere bæredygtige leveringsløsninger i 70 procent af selskabets operationer inden 2025. Arbejdet er også i gang i New York, hvor DHL sammen med Amazon, UPS og byens transportafdeling i 2019 har iværksat et projekt, der med elektriske ladcykler skal bidrage til en grønnere storby med mindre trængsel.

I partnerskabet vil Reef Technologys hubs i området være base for ladcyklerne i Miami. Virksomhedens teknologidrevne infrastruktur skal således sørge for miljøvenlig parkering og leveringsløsninger, der muliggør en nem distribution af varer.

“Vi er glade for at kunne bruge Reef Technologys system og implementere disse nye miljøvenlige køretøjer, ikke kun for at understøtte vores indsatser for mindre CO2-udledning, men også i at reducere udfordringerne, der er forbundet med by-leverancer samt forbedre sikkerhed, produktivitet og omkostninger”, siger DHL’s CEO i USA, Greg Hewitt, og fortsætter:

Ladcyklerne skal fungere som en last mile-leveringsform i de tidlige morgentimer på vejene i Miami. Foto: DHL Express..

“De forstærker vores eget igangværende program for at minimere vores klimaaftryk og støtte byens bestræbelser på at fremme bæredygtigt byliv”.

I 2015 introducerede DHL endvidere sine firhjulede Cubicycles i Europa og implementerede sit Cityhub-koncept, der støtter brugen af ladcykler i byområder. Sidste år i november kom konceptet blandt andet til København, der fik sin første hub for cykelbude. 

I Miami vil en DHL-lastbil med en skræddersyet trailer kunne transportere op til ni opbevaringscontainere til de elektriske ladcykler. Containerne leveres til Reef Technology’s hub, hvor de kobles til cyklerne, som derefter fungerer som last-mile leveringsformer i indre by i morgentimerne. 

Læs også: DHL Freight udvider lagerkapaciteten med 3000 kvm i Nordjylland

De fire e-Cargo Cycles forventes at resultere i en CO2e-reduktion på 101.000 kilo årligt. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J