Det koster at være et bæredygtigt datacenter

Der er masser af vilje blandt landets datacentre, når det handler om at lade andre udnytte centrenes overskudsvarme. Men det koster at bidrage til det danske fjernvarmesystem.

Datacentrenes manger servere har brug for afkøling, hvilket resulterer i store mængder overskudsvarme. Det koster centrene penge at lade den overskydende varme bidrage til det danske fjernvarmesystem og derfor ender mange med at lade overskudsvarmen gå til spilde. Foto: Datacenter Industrien. .

11.05.2017

CSR.dk

Det er ikke økonomisk bæredygtigt at udnytte overskudsvarmen fra landets datacentre. Sådan lød problemstillingen, der i går dannede rammerne for Dansk Fjernvarmes konference ’Energi på Toppen’, hvor temaet denne gang var datacentre.  

Vækst i dataindustrien vil sandsynligvis åbne op for tusindvis af nye arbejdspladser i den nærmeste fremtid, vurderer brancheforeningen Datacenter Industrien. Det kræver dog blandt andet, at der politisk gøres noget ved de store mængder af overskudsvarme, der lige nu hæmmes af afgifter, hvorfor det bedst kan betale sig at sende energien ud til fuglene frem for til gavn for samfundet.

”Vi står med en masse overskudsvarme, som vi sågar er parate til at forære væk – det er bare ikke økonomisk bæredygtigt på grund af afgiftssystemet”, siger Christian Holm Christensen, adm. direktør hos GlobalConnect, der driver Danmarks største datacenter.

Datacentret producerer så stor en mængde overskudsvarme fra de mange servere, at den ville kunne opvarme mindst 600 parcelhuse, hvis den blev udnyttet ordentligt.

Opråb til politikerne: Følg med tiden og sænk afgifterne
Formand for Datacenter Industrien, Thomas Volder, fortæller, at brancheforeningen prøver at komme i dialog med politikerne om problemet – og ikke mindst om at finde en fornuftig løsning.

”Der er både vækst og mange nye arbejdspladser på spil for Danmark”, siger formand Thomas Volder, der også er Sales & Marketing Director hos Coromatic.

”De nuværende afgiftsregler er lavet i en tid, hvor kæmpestore datacentre slet ikke var inde i billedet. Det er på høje tid at få moderniseret loven, så vi kan gribe mulighederne for en helt ny og miljøvenlig vækstindustri, hvor vi sikrer genbrug af energien i vores unikke danske fjernvarmesystem”, tilføjer han.

Læs også: Grøn startup bygger landbrug på tage

Hos Dansk Fjernvarme håber man også på, at politikerne finder en anden løsning end skatter og afgifter:

”De store datacentre kommer til at producere overskudsvarme til mere end 35.000 danske husstande. Skatter og afgifter spænder ben for den sunde fornuft, og derfor håber jeg også, at politikerne kan blive enige om at lave reglerne om, sådan at vi kan komme til at bruge den billige og miljøvenlige varme”, siger direktør Kim Mortensen fra Dansk Fjernvarme.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online