"Det kan betale sig i længden, vi skylder miljøet det, og vi vil gerne”

Med støtte fra EU er PA Savværk på Sydfyn godt i gang med en grøn omstilling, der skal fremtidssikre virksomheden.

29.01.2021

CSR.dk

Hos PA Savværk i Korinth på Sydfyn arbejder de med grøn omstilling af flere årsager, skriver Fredericia AVISEN. 

”Det kan betale sig i længden, vi skylder miljøet det, og vi vil gerne”, lyder det fra direktør Kim Axelsen, som har drevet familiefirmaet siden 2006.

Virksomheden har netop gennemført en omfattende cradle-to-cradle-certificering igennem EU-projektet ”Øget vækst gennem cirkulære forretningsmodeller i SMV’er” (CØ SMV). I projektet har de ligeledes arbejdet med målinger af materialeforbrug og den samlede CO2-belastning i virksomhedens produkter.

Læs også: JBS lancerer undertøjslinje i FSC-certificeret bambusviskose

”Vi har i 10 år haft bæredygtighedsstemplet FSC på råtræet, men vi vil gerne rundt om hele forretningen og vise kunderne, præcist hvordan produktet er blevet til, og hvor meget CO2-belastning, kunderne kan spare miljøet for ved at købe vores produkt”, forklarer Kim Axelsen.

Projektet har ført virksomheden i en grønnere retning på en lang række områder. Virksomheden kører nu på 100 procent grøn strøm og der arbejdes på en bedre udnyttelse af restprodukter. Ambitionen er også at være i stand til at genanvende fx gamle plankegulve og lade dem indgå i et lukket kredsløb. Savværket lancerer derudover produkter af nåletræ, der gror cirka dobbelt så hurtigt som løvtræer – hvorved der bindes mere CO2.

Interesserede virksomheder kan søge om tilskud til at få udviklet en cirkulær forretningsmodel i Grøn Cirkulær Omstilling ved at besøge dette link. 

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

AI er rykket ind i virksomhederne. Men hvor blev ESG af?

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn