Det Økologiske Råd skuffet over åbningstale

Christian Ege, som er formand for Det Økologiske Råd mener, at det er glædeligt, at statsministerens åbningstale igen...

07.10.2008

CSR.dk

Christian Ege, som er formand for Det Økologiske Råd mener, at det er glædeligt, at statsministerens åbningstale igen taler om frigørelse fra afhængigheden af fossile brændsler. Men at det kniber mere med handling. Det var regeringens plan, at den i dag skulle have præsenteret en stor investeringsplan, som inddrog hensynet til klimaet. "Men planen er blevet uskudt til uge 43. Man kan gisne om, at det skyldes intern uenighed. De konservative har sagt, at de ønsker en kraftig udbygning af den kollektive trafik, og at de er villige til at diskutere kørselsafgifter. Men Venstre stritter stadig imod. Al erfaring viser, at det hjælper meget lidt at udbygge den kollektive trafik, hvis man ikke samtidig lægger begrænsninger på privatbilismen. I så fald får man kun de færreste bilister til at skifte til den kollektive trafik, og den tætte biltrafik vil stadig medføre, at busserne kommer langsomt frem. Åbningstalen udtrykker netop denne mangel på prioritering. Regeringen vil styrke den kollektive trafik. Men den vil også udbygge vejene. Hvis det bliver resultatet, betyder det bare, at vi alle sammen rejser mere, og at CO2-udslippet fortsat stiger. Der er tværtimod brug for politisk mod til at sige, at nu har bilerne været tilgodeset i årtier – nu er det den kollektive trafiks og cyklernes tur,"siger Christian Ege. Han er også skuffet over manglen på fokusering på luftforurening: "Luftforurening er slet ikke nævnt i talen. Her er Danmark ude af stand til at overholde EU's direktiver om forureningen med bl.a. kvælstofoxider og små partikler. Alligevel tøver regeringen, mens miljøministeren blot beder om nye tal. Regeringen forhindrer de store byer i at indføre trængselsafgif-ter og skærpe kravene til miljøzoner – tiltag som tilsammen ville kunne løse en stor del af problemet."

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00