Den store vækstdebat: Økonomiens sammenstød med økologien

I en ny artikel gør nogle af de fremmeste samfundsforskere status på den årelange debat om økonomisk vækst, og hvordan en mindre klimabelastende model med kan realiseres.

04.02.2025

CSR.dk

Siden udgivelsen af Limits to Growth i 1972 har debatten raset om økonomisk vækst overfor økologiske hensyn. I dag er 6 ud af 9 af de såkaldt planetære grænser overskredet som konsekvens af den globale økonomis omfang og karakter.

I en artikel under navnet Post-growth: the science of wellbeing within planetary boundaries gør de fremmeste forskere på området status på forskningen i, hvordan der kan skabes menneskelig trivsel indenfor de planetære grænser: Såkaldte post-vækst-modeller.

I faglitteraturen bliver skiftet til post-vækst-modeller eller en eventuel afkobling af miljøbelastning og økonomisk vækst anset som en nødvendighed, da de økonomiske konsekvenser ellers bliver for store.

Nye studier viser nemlig, at den hidtidige globale opvarmning alene vil resultere i BNP-tab pr. person på 19 procent inden for de kommende 26 år. Et andet studie peger på, at den globale økonomi kan stå overfor et BNP-tab på hele 50 procent frem mod 2100, hvis der ikke handles øjeblikkeligt.

Den økonomiske videnskabs opgør med tanken om uendelig vækst betyder imidlertid langt fra et praktisk og politisk opgør, da vækst anses som værende en forudsætning for at kunne opretholde det nuværende system. Vi er kort sagt afhængige af vækst.

Et umuligt dilemma?

Forskerne peger her på, at det politiske dilemma er meget vanskeligt.

På den ene side er det et faktum, at den nuværende vækst-afhængige samfundsmodel er uholdbar og i længden vil føre til økologiske kriser med potentielt gigantiske økonomiske konsekvenser.

På den anden side er et praktisk og politisk opgør med økonomisk vækst også præget af både økonomiske, sikkerhedspolitiske og demokratiske risici, særligt for first-movers.

I artiklen kommer forskerne ikke med konkrete politik-forslag, men understreger nødvendigheden af nytænkning og samarbejde. Eksempelvis fremhæver de alliancen af såkaldt Wellbeing Economy Governments, der i dag omfatter Skotland, New Zealand, Island, Finland, Canada med flere.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg