Den grønne trepart puster nyt liv i den danske bondebevægelse

Fra Ringsted til Aalborg demonstrerer borgere i og omkring landbrugssektoren mod den grønne omstilling. En fælles foragt for SVM-regering og særligt den grønne trepart forener flokken.

20.01.2025

CSR.dk

I søndags gik over 200 mennesker på gaden i Ringsted under mottoet ’No Farmes, No Food, No Future’. En lignende demonstration fandt sted i Aalborg i forrige uge.

Demonstranterne modsætter sig planerne om en grøn omstilling af landbruget og vil i den forbindelse have en lang række tiltag trukket tilbage eller aflyst.

Den anonyme gruppe, NoFFF, stod bag begge demonstrationer. Gruppen præsenterer sig som en demonstration mod ’Regeringens nedlukning af dansk landbrug’ og har ifølge TV2 og Maskinbladet tråde til både Stram Kurs, Bæredygtigt Landbrug og Liberal Alliance.

Fælles for demonstranterne er modstanden mod Regeringen og den grønne trepart. Konkret skal CO2-afgiften og tilsætningsstoffet Bovarer begge droppes, og ligeledes skal planerne om flere naturnationalparker. Også både bil- og registreringsafgifter skal fjernes, og der skal ikke sættes flere solcelleparker op.

Ulige fordeling 

Demonstrationerne modsætter sig altså grundlæggende samtlige grønne tiltag, men mener imidlertid ikke, at der ikke skal gøres noget for klimaet.

Tovholderen for søndagens demonstration Lotte Kristine Højgaard de Blanck mener, at vi alle bør bidrage til et bedre klima, men synes ikke det er hensigtsmæssigt at gøre det gennem afgifter.

”Vi kan ikke blive ved med at betale afgifter i den grønne omstillings navn. Jeg betaler 3.800 kroner i afgift af min dieselbil hvert halve år”, forklarer hun til TV2 Øst.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

24.03.2026CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom